110 rocznica Dolnośląskiego Centrum Filmowego specjalna oferta dla seniorów
W tym roku DCF (Dolnośląskie Centrum Filmowe) zaplanowało wykorzystać okrągłą 110 rocznicę i zaproponować widzom oprócz premier i oscarowych laureatów także chwile wspomnień przy obrazach z minionych lat.
Spis Treści
Dolnośląskie Centrum Filmowe DCF – historia
Kino — Teatr Pałac (niem. Palast-Theater) powstał we wnętrzu międzyblokowym w miejscu restauracji Pałac (niem. Palast) w 1910 roku a konkretnie w sali balowej tej restauracji. W przedwojennym Wrocławiu, tym sprzed pierwszej wojny, wnętrza międzyblokowe były najczęściej zagospodarowane na fabryczki i warsztaty rzemieślnicze zapewniające pracę, ale w śródmieściu często były w takich miejscach urządzone piwiarnie, kawiarnie, czy obiekty kultury. Zaraz po wojnie, tej drugiej, kiedy wypalone kamienice przy ulicy Świdnickiej straszyły kikutami murów, nad wejściem do dawnego kina Palast zmienił się szyld i tak wrocławianie zaczęli chodzić do kina Warszawa. Zobaczycie to na zdjęciu z 1945 roku tutaj.
Zapadła wtedy decyzja, by zamiast remontować secesyjne kamienice przy Świdnickiej zbudować w tym miejscu z rozbiórkowej cegły nową Kościuszkowską Dzielnicę Mieszkaniową w takim socrealistycznym stylu jak warszawski MDM. Niedługo później budynek kina Pałac został rozebrany i powstało nowe, bez tych poniemieckich ozdób, proste, siermiężne w wyrazie, kino dla ludu miast i wsi pod nazwą Warszawa. Minęło następne kilkadziesiąt lat i po kolejnej przebudowie powstał nowy, prężny ośrodek kinematografii DCF (Dolnośląskie Centrum Filmowe).
W odróżnieniu od innych sal kinowych we Wrocławiu, DCF dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego prowadzi także działalność edukacyjną. W tym roku, jeśli zadacie sobie trud, to możecie wybierać pomiędzy kinem dla Seniorów, Dyskusyjnym Klubem Filmowym i między nowymi cyklami zatytułowanymi Dekady, Rekonstrukcje, oraz 75/110.
Cykl Dekady to wyróżniające się filmy z różnych okresów. Zacznie się do „Bestii” z Polą Negri w roli głównej. To zrekonstruowana cyfrowo wersja znanego w świecie filmu pod angielską nazwą „The Polish Dancer”. W tym cyklu będzie też można zobaczyć „Casablancę” Michaela Curtiza z Humphreyem Bogartem i kilka innych, które zaznaczyły się w historii kina.
W cyklu Rekonstrukcje będą prezentowane cyfrowe wersje filmów polskich. „Faraon” „Niewinni czarodzieje” i sporo innych. Z okazji jubileuszu 110 lat będą prezentowane filmy powiązane z Wrocławiem. Cykl nazwano 75/110. Czy będzie 75 zabytkowych filmów?
110 rocznica DCF
DCF rozłożył świętowanie jubileuszu na cały 2020. Zaczyna się już 30 stycznia. Na początek „Bestia” z 1917 roku z muzyką na żywo. Kulminacje rocznicowych obchodów we wrześniu a atrakcjami będą darmowe pokazy i spotkania z ludźmi kina. Jubileusze to okazja do wspomnień. Jarosław Perduta, dyrektor DCF, zaprasza do udostępniania własnych wspomnień, zdjęć, opowieści o konikach, którzy byli nieodłącznym folklorem seansów filmowych.
Oferta DCF 2020 r.
Cennik i zasady kupowania tańszych biletów znajdziecie tutaj, w tym także informację o parkowaniu samochodów.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
Przeczytaj również:
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024