20. Millennium Docs Against Gravity [program]

20. Millennium Docs Against Gravity [program]

Zbliżamy się do rozpoczęcia 20. Millennium Docs Against Gravity. Wybieracie się?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Kino pełne pytań

Reklama Reklama Amplifon

Oczywiście można zachwycać się efektami specjalnymi i filmami animowanymi dla dzieci. Jeśli jednak zostało w Was jeszcze trochę ciekawości, dlaczego tak dzieje się na świecie, to zdecydowanie polecamy filmy opowiadające o życiu. Filmy opowiadające nie jakieś tam wymyślone historyjki, tylko pokazujące zachowania człowieka, grupy ludzi, społeczeństwa. Wiadomo, że takie kino wymaga troszkę zastanowienia. Jednak możliwe, że po seansie spojrzymy na świat bardziej realnie. W każdym razie warto spróbować.

Reklama Reklama ATERIMA med

20. Millennium Docs Against Gravity [miasta]

70 filmów zostanie pokazanych w trakcie tegorocznego wydarzenia. W kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Lublinie będą prezentowane publiczności te same tytuły. W wielu mniejszych kinach w kilku miastach Polski także będą wyświetlane niektóre z nich. Po zakończeniu przeglądu w kinach filmy będą dostępne na platformie mdag.pl od 23 maja do 4 czerwca.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

20. Millennium Docs Against Gravity [PROGRAM]

Na mdag.pl znajdziesz pełny program 20. Millennium Docs Against Gravity.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

20. Millennium Docs Against Gravity [filmy konkurs główny]

„Apolonia Apolonia

Reżyserka dokumentu, Lea Glob, po raz pierwszy tytułową Apolonię Sokol spotkała w 2009 roku. Na przestrzeni kolejnych lat Glob powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niezwykłą więź. W filmie śledzimy walkę Apolonii o sukces w świecie sztuki i kultury, co nie okazuje się nie być łatwym zadaniem.

Całe to piękno i krew”

Film w reżyserii Laury Poitras to niezwykły filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach.

Czekając na przypływ

(reż. Sarvnik Kaur) opowiada historię Rakesha i Ganesha uważających się za braci. Obaj są rybakami z rdzennej społeczności Koli w Bombaju. W życiu poszli jednak różnymi drogami. Śledząc skomplikowane losy bohaterów, zanurzamy się w opowieść o trwałości oraz kruchości przyjaźni i poszanowaniu piękna przyrody miażdżonej przez negatywne skutki zmian klimatycznych.

„Niewinność”

Obraz w reżyserii Guya Davidiego dotyczy procesu militaryzacji izraelskiego społeczeństwa. Bohaterkami i bohaterami filmu są młodzi ludzie, którzy przeciwstawili się presji społecznej i administracyjnej. Narrację filmu tworzą ich wzruszające pamiętniki, rodzinne wideo i nagrania ze służby wojskowej, której wielu nie wytrzymuje.

„Nie znikniemy”

(reż. Alisa Kovalenko) śledzimy losy pięciu ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w Donbasie. Podobnie jak ich rówieśnicy na całym świecie walczą z licznymi frustracjami związanymi z poszukiwaniem własnej tożsamości. W miarę pogarszania się sytuacji w Ukrainie pojawia się groźba inwazji rosyjskiej na pełną skalę, a ich nadzieje i marzenia stają pod coraz większym znakiem zapytania.

Pianoforte

„Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątek, tu poznajemy kilku młodych uczestników Konkursu Chopinowskiego, pochodzących z różnych stron świata. Ich życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm.

Pieśni wielorybów

(reż. Jean-Albert Lièvre) ostrzegają przed niebezpieczeństwami czyhającymi na wieloryby i konsekwencjami, jakie może przynieść ich zniknięcie.

Pod niebem Damaszku

Obraz w w reżyserii Heby Khaled, Talal Derki i Ali Wajeeh opowiada o trzech przyjaciółkach rozpoczynających prace nad spektaklem, który ma ukazywać mizoginię, seksizm, wykorzystywanie seksualne i codzienność życia kobiet w Syrii. Teatralny projekt okazuje się równie kontrowersyjny, co niebezpieczny.

„Pustelnik z Treig

Reżyseria Lizzie MacKenzie. Bohaterem filmu jest Ken Smith, który od 40 lat mieszka w samotni nad jeziorem Traig w północnej Szkocji, bez prądu i bieżącej wody. Żyje tym, co przynosi mu natura. Reżyserka subtelnie wkracza w jego codzienność.

„Siostrzeństwo świętej sauny

„Siostrzeństwo świętej sauny” w reżyserii Anny Hints, opowiada o grupie kobiet zbierających się w tradycyjnej estońskiej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje.

„W teatrze przemocy

Reżyseria Emil Langballe i Łukasz Konopa. Zadaje niezwykle trudne pytania o istotę sprawiedliwości. Film opowiada o człowieku, który jako dziecko był jednocześnie żołnierzem, a jako dorosły stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Haskim i został oskarżony o zbrodnie wojenne.

„Zła prasa

W reżyserii Rebecca Landsberry-Baker i Joe Peeler to dokument o istocie wolnych mediów. Gdy lokalny parlament rdzennego narodu amerykańskiego Mvskoke chce usunąć poprawkę o wolnej prasie, do akcji wkracza lokalna gazeta i jej zespół z Angel Ellis na czele.

Nagrody w konkursie głównym

Jak co roku, jeden z dwunastu filmów startujących w Konkursie Głównym zostanie uhonorowany Grand Prix Dolnego Śląska i nagrodę pieniężną.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w czwartek, 18 maja, o 19:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Gali towarzyszyć będzie pokaz filmu „Werner Herzog”. Radykalny marzyciel w reżyserii Thomasa von Steinaeckera. Herzog – mistrz kina, artysta, poeta, poszukiwacz prawdy, podróżnik w kolonialnym hełmie, marka, mem, aktor, oryginał nie do podrobienia, przepowiadacz katastrofy, legenda… Nikt nie potrafi opowiadać historii tak, jak on, ale historia o nim jest równie fascynująca. W filmie, oprócz pokazywanych po raz pierwszych archiwaliów i wywiadów, pojawiają się wypowiedzi Nicole Kidman, Chloe Zao,  Patti Smith, Christiana Bale’a, Roberta Pattinsona oraz żony artysty – Leny Herzog i jego brata.

Twórcy 20. Millennium Docs Against Gravity

Zaplanowano spotkania z twórcami. Między 12 a 21 maja we Wrocławiu będzie można spotkać w DCF reżyserów, aktorów, bohaterów filmów.

Bilety na seanse można kupować online na mdag.pl oraz w kasach i na stronie internetowej Dolnośląskiego Centrum Filmowego.


Jeśli interesują Cię podobne tematy, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

SZTUKA na wielkim ekranie. Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu [Repertuar MAJ]

„Peter von Kant” – nietypowy remake klasyka „Gorzkie łzy Petry von Kant” [w kinach od 28 kwietnia]

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds