200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich
Jubileusz jest okazją do pokazania najcenniejszych eksponatów zachowanych w Muzeum Książąt Lubomirskich.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Ossolineum
Fundacja Zakład Narodowy im. Ossolińskich, bo taka jest pełna nazwa, została założona w 1817 roku. Burzliwe dzieje związane z powstaniami narodowymi, jedna i druga wojna światowa, rabunki i straty wojenne, a Ossolineum i tak przetrwało. Większość zbiorów Ossolineum została we Lwowie. Do Wrocławia trafiły mocno uszczuplone resztki, ale i tak możecie zobaczyć od czasu do czasu rysunki Alberta Dürera i Rembrandta, obrazy Breughla, starodruki i wspaniałe monety i medale.
Cześć obiektów Ossolineum po wojnie trafiło do innych muzeów w Polsce. I teraz nie wiadomo dlaczego dyrektorzy nie chcą oddać tych depozytów.
Historia nie/oczywista, wystawa
Tak została zatytułowana wystawa kończąca uroczyste obchody. Wystawa w obecnym kształcie będzie dostępna tylko do 28 kwietnia. Później nastąpi zmiana ekspozycji, ale wystawa będzie trwała. Obiekty na papierze nie lubią zbyt dużo światła, tak ich natura. Dlatego obecnie wystawione prace Rembrandta (4 rysunki i 5 grafik) zostaną zastąpione innymi. Także inne prace na papierze zostaną zdjęte z wystawy i zastąpione równie rewelacyjnymi dziełami. Od 7 maja zobaczycie Portret księcia Lorenza de’ Medici Petera Paula Rubensa i dzieło wybitnego Hansa Vredemana de Vries’a. Sprawdzajcie na stronie Ossolineum tutaj link , co dzieje się w związku z wystawą. A dzieje się sporo i niezmiernie ciekawie.
Czekamy na Muzeum Książąt Lubomirskich
Nie udało się zrealizować na dwustu lecie nowej siedziby dla Muzeum Książąt Lubomirskich. Choć od kilku lat trwają prace przygotowawcze, jest projekt, jest działka budowlana, a jednak jeszcze nie udało się rozpocząć budowy. Czekamy z niecierpliwością.
Siedziba Ossolineum
To jedno z tych wyjątkowych miejsc we Wrocławiu, gdzie sporo się dzieje. By uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, trzeba jednak wykazać się zainteresowaniem. Obecna siedziba została dostosowana do potrzeb Ossolineum po wojnie. Wcześniej od XII wieku był to klasztor zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Wrocławianie i turyści chętnie siadają sobie w upalne dni na ławeczkach w barokowym ogrodzie Ossolineum. Jest tu figura Angelusa i obelisk Theodora von Gosena poświęcony uczniom i nauczycielom od świętego Macieja, którzy zginęli w I wojnie światowej. Nie wszyscy wiedza, że w Ossolineum działa kawiarnia. Świetne miejsce na pogawędki przy kawie na ossolińskim dziedzińcu.
Muzeum Pana Tadeusza
Ten oddział Ossolineum cieszy się sporą frekwencją i cały czas czeka na donatorów z eksponatami z czasów epoki napoleońskiej. Sam rękopis Adama Mickiewicza oczywiście przyciąga publiczność, ale seanse kinowe cieszą się nie mniejszą frekwencją.
Biblioteka Narodowa
Ossolineum to także Biblioteka Narodowa. Wydawnictwo istnieje od 1919 roku, a od roku 1933 jej właścicielem jest Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Jest wyróżnieniem publikować swoje opracowania w serii Biblioteki Narodowej. To zaszczyt. Wydawnictwa BN powinny być zalecane w szkołach, być może uda się w ten sposób zachować dziedzictwo i tożsamość narodową. Pamiętajcie o tym, gdy będziecie kupowali wnukom książki. Biblioteka Narodowa to inny świat i warto do niego wejść, by pełniej rozumieć polskość.
Kiedy wędrujecie starymi uliczkami Wrocławia, to pamiętajcie o takich zakątkach jak Ossolineum ze wspaniałym dziedzińcem i barokowym ogrodem, cudowną biblioteką i ludźmi, którzy dobro narodowe umiłowali ponad wszystkie skarby świata.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024