9 sposobów na podwyższenie zdolności kredytowej
Jeśli zależy Ci na zaciągnięciu dużego kredytu, musisz legitymować się odpowiednią zdolnością kredytową. Jak ją podwyższyć? Tego dowiesz się z lektury artykułu, w którym podajemy 9 sprawdzonych sposobów na poprawę zdolności kredytowej.
Spis Treści
1. Wyższe zarobki
Ponieważ wartość osiąganych dochodów jest kluczową zmienną, która wpływa na zdolność kredytową, warto się postarać o ich podwyższenie. Można to zrobić np. poprzez wykonywanie zleceń w ramach freelancingu, pracę w nadgodzinach czy znalezienie dodatkowego zatrudnienia np. na ćwierć etatu. Każdy legalny i bezpieczny sposób na poprawę sytuacji finansowej jest dobry, o ile tylko ma się czas i możliwości, żeby z niego skorzystać.
2. Spłacenie bieżących zobowiązań
Jeżeli spłacasz obecnie raty kredytów czy pożyczek lub dysponujesz aktywną kartą kredytową, każde z tych zobowiązań obniża zdolność kredytową. Chcąc jak najbardziej ją podwyższyć, w miarę możliwości pozbądź się aktualnych zobowiązań. Spłacając kredyt denominowany w obcej walucie, możesz kupić ją w atrakcyjnej cenie w aplikacji Revolut, oszczędzając w ten sposób na niekorzystnych spreadach i opłatach bankowych. Revolut – co to jest? Przeczytaj artykuł i poznaj tę usługę.
3. Konsolidacja kredytów i pożyczek
Nie mogąc spłacić bieżących zobowiązań, rozważ ich konsolidację, dzięki czemu poprawisz swoją zdolność kredytową. Banki patrzą przychylniejszym okiem na skonsolidowane pożyczki i kredyty, poza tym zawsze wygodniej i z reguły taniej spłacać jedną ratę niż kilka w różnych terminach.
4. Dobra historia kredytowa
Bardzo istotnym czynnikiem, od którego zależy zdolność kredytowa, jest historia zadłużenia. Przed złożeniem wniosku o kredyt możesz zweryfikować ją samemu, korzystając ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jak nietrudno się domyślać, spłacone bez problemu w przeszłości kredyty i pożyczki budują dobrą zdolność kredytową.
5. Zaciągnięcie kredytu z drugą osobą
Dobranie drugiej osoby do kredytu jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że osiąga ona dochody. Pracujące pary i małżeństwa mogą zaciągnąć większe zobowiązania razem niż w pojedynkę.
6. Ustanowienie zabezpieczeń
Ubezpieczenie, poręczenie żyranta, wkład własny, hipoteka i przewłaszczenie to najpopularniejsze formy zabezpieczenia zobowiązania, które pozwalają na poprawę zdolności kredytowej. Należy mieć jednak świadomość, że wiążą się one z dodatkowymi procedurami i często kosztami.
7. Skorzystanie z dodatkowych produktów banku
Decydując się na skorzystanie z dodatkowych usług, można liczyć na lepsze traktowanie przez bank. Przykładowo, dobranie karty kredytowej do kredytu hipotecznego czy otwarcie konta przy zaciąganiu kredytu gotówkowego pozwala na uzyskanie oczekiwanych efektów i podwyższenie kwoty zobowiązania.
8. Zmniejszenie raty poprzez wydłużenie terminu spłaty
Im niższa rata, tym większe zobowiązanie można zaciągnąć. Wydaje się to logiczne, biorąc pod uwagę, że właśnie pojedyncza rata w największym stopniu decyduje obciążeniu domowego budżetu. Ratę można obniżyć poprzez wydłużenie terminu spłaty, jednak nie można zapominać, że wiąże się to również z dodatkowymi wydatkami i podnosi koszt kredytu.
9. Wybór rat równych
O zdolności kredytowej decyduje również forma rat. Mianowicie decydując się na raty równe, można zaciągnąć wyższe zobowiązanie niż w przypadku rat malejących. Z drugiej strony raty malejące są tańsze, dlatego ostateczny wybór powinien być dobrze przemyślany.
Pamiętaj, że aby obliczyć zdolność kredytową, nie ma potrzeby osobistego odwiedzania banku. Aby ją sprawdzić, równie dobrze możesz skorzystać z kalkulatora kredytowego dostępnego pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kalkulatory/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/.
Artykuł partnerski