Tlenoterapia-wszystko, co warto wiedzieć

W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje ok. 2 milionów ludzi. NFZ udziela w tych przypadkach prawie 500 000 porad rocznie. Choroba powstaje m.in. z powodu palenia papierosów. Jednym z nowoczesnych sposobów leczenia osób cierpiących na niewydolność oddechową z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest tlenoterapia. Dawniej tlenoterapia możliwa była tylko w warunkach szpitalnych. W ostatnich latach nastąpił rozwój tzw. tlenoterapii domowej.

Grandparents and Grandchildren Walking Along Beach

Tlenoterapia to leczenie polegające na dostarczaniu organizmowi dodatkowej porcji tlenu – gazu niezbędnego do jego prawidłowego funkcjonowania. Wszystkie komórki organizmu wymagają stałego dostarczania tlenu. Niektóre komórki, przede wszystkim neurony, są szczególnie wrażliwe na niedotlenienie. Przerwanie dostarczania tlenu do mózgu na ok. 5 minut prowadzi do nieodwracalnych zmian, a następnie do śmierci. Tlenoterapię wykorzystuje się w leczeniu chorób i stanów, w których dochodzi do niedotlenienia tkanek. W leczeniu schorzeń charakteryzujących się przewlekłą, postępującą hipoksją (niedobór tlenu) często stosuje się tlenoterapię domową. Tlen podaje się przez: wąsy tlenowe lub maskę twarzową.

Tlenoterapia rys 1

 

Do zalet tlenoterapii, oprócz ograniczenia postępu chorób układu oddechowego, należy zaliczyć również poprawę samopoczucia, zwiększenie wydolności i odporności organizmu – mówi Karolina Tondel, fizjoterapeutka z Timago International Group, firmy która zajmuje się dystrybucją koncentratorów tlenu w Polsce. Tlenoterapia łagodzi również dolegliwości występujące przy osłabieniu, zaburzeniach snu, bólach i zawrotach głowy.

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentratory dostarczają organizmowi skoncentrowaną ilości tlenu – gazu niezbędnego do jego prawidłowego funkcjonowania. Wykorzystywane są do skutecznego leczenia niedotlenienia organizmu, występującego w przebiegu wielu chorób. Zapewniają wysokie stężenie tlenu podczas terapii w warunkach domowych. Dzięki wysokiej skuteczności w stężaniu tlenu do 96%, wykorzystanie koncentratorów w domowej terapii tlenem jest dla pacjentów komfortowe i bezpieczne. Tlenoterapia sprzyja niszczeniu beztlenowych szczepów bakterii, a także wielu rodzajów wirusów i pierwotniaków.

Koncentratory tlenu, tak jak inne produkty z dziedziny elektromedycyny stają się coraz bardziej innowacyjne. Timago proponuje koncentratory z wieloma udogodnieniami – pilotem zdalnego sterowania, pulsoksymetrem, wbudowanym nebulizatorem – precyzuje Karolina Tondel. Czytelny panel sterowania i cicha praca to już standardowe cechy takich produktów.
W przypadku wyboru koncentratora do użytku domowego, ważna jest także niewielka waga i kompaktowe wymiary.

Jak powinna przebiegać bezpieczna tlenoterapia?

Stężenie tlenu w gazach oddechowych ma być tak wysokie jak potrzeba i równocześnie tak niskie jak to możliwe. Tlen jest lekiem, i tak jak każdy lek należy go stosować zgodnie ze wskazaniami i zaleceniami lekarza. Przedawkowanie tlenu prowadzi do wystąpienia działań toksycznych. Mieszanina gazowa wzbogacona w tlen jest zimna i sucha, dlatego konieczne jest jej ogrzanie przed aplikacją i dodatkowe nawilżenie. Koncentrator tlenu musi posiadać wymiennik ciepła i nawilżacz. Uczulamy naszych klientów, by zwracali na to szczególną uwagę. – mówi Karolina Tondel. Podawana mieszanka oddechowa powinna mieć 370C i wilgotność 100%.

Tlenoterapia rys

Tlenoterapia - wskazania, zalety, przeciwskazania Więcej informacji na temat koncentratorów tlenu YUWELL TUTAJ

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds