Odwrócona hipoteka, czyli komfort codzienności
Spis Treści
Anegdotyczne stają się już opowiadania o tym, co nasi zachodni sąsiedzi mogą zrobić za swoją emeryturę i tym samym czego my, tu w Polsce, za emeryturę zrobić nie możemy. Średnia emerytura w Polsce to 1780 zł na rękę. Jak to zmienić?
W krajach Europy Zachodniej już od wielu lat funkcjonuje odwrócona hipoteka, z której z powodzeniem korzystają emeryci. Na Zachodzie umowy renty dożywotniej czy odwróconego kredytu hipotecznego podpisuje się już od dziesiątek lat. Umożliwiają one uzyskanie dodatkowego do emerytury dochodu, który pomaga w codziennym utrzymaniu i jednocześnie pozwala na wydatki, które do tej pory były niemożliwe. Jak donosi Financial Times, tylko w 2016 r. rynek odwróconej hipoteki w Wielkiej Brytanii wzrósł o 34%. Co roku podpisuje się tam ponad 20 tysięcy nowych umów, łącznie zawarto ich już blisko 400 tys. Jedynie w 2016 r. ulokowano ponad 2,2 miliarda funtów w ramach odwróconej hipoteki i podpisano ponad 27 tys. nowych umów.
Na zakup leków, na wakacje
Polscy seniorzy emeryturę wydają głównie na czynsz, rachunki i leki. Prawdziwe przyjemności, takie jak wyjazd na wakacje, są w zasadzie nieosiągalne. Tymczasem wysokość dodatkowego comiesięcznego świadczenia wypłacanego w postaci renty niejednokrotnie podwaja budżet domowy, a na pewno powoduje wzrost komfortu życia. Dodatkowo, w zależności od indywidualnej umowy, można uzyskać jednorazową kwotę, która może być przeznaczona na spłatę wcześniejszych zobowiązań, na nieprzywidziane wydatki lub po prostu na spełnienie marzeń.
– Renta dożywotnia może być wykorzystywana w różny sposób. Jedni przeznaczają ją, aby sprostać rzeczywistości i nie martwić się o opłacenie rachunków czy zakup leków, inne osoby w całości przeznaczają rentę na przyjemności i realizację swoich marzeń – mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia. – 34% ankietowanych osób, które mają podpisaną umowę z Funduszem Hipotecznym Familia wyjeżdża na odpoczynek przynajmniej raz w roku, a co czwarta osoba robi to jeszcze częściej.
Skonsultuj z rodziną i prawnikiem
Coraz więcej osób omawia kwestię skorzystania z renty dożywotniej w gronie najbliższej rodziny. Często to właśnie dzieci sugerują rodzicom podpisanie umowy z funduszem.
Z badań przeprowadzonych przez Fundusz Hipoteczny Familia wynika, że aż 80% osób korzystających z renty dożywotniej to osoby z wykształceniem wyższym i średnim. Prawnicy, architekci, aktorzy, nauczyciele, emerytowani wojskowi to wiodące zawody wśród klientów Funduszu. Mimo iż renta dożywotnia adresowana jest do wszystkich, bez względu na wykształcenie, to jednak osoby z dyplomem stanowią większość klientów Funduszu.
Komfort życia
Pani Wiesława, która ma 93 lata, trzy lata temu podpisała umowę z Funduszem Hipotecznym Familia. Nadal mieszka w 50-metrowym mieszkaniu w Ciechocinku, pomimo starań córki, aby przeniosła się do niej do Włoch. – Po śmierci mojego męża, gdy zastanawiałam nad tym, co dalej mam w życiu robić, zobaczyłam reklamę Funduszu Hipotecznego Familia w telewizji i zdecydowałam się na podpisanie umowy. Nie chciałam wyjeżdżać z Ciechocinka. Mam rodzinę w Warszawie, w Toruniu i córkę we Włoszech, ale wolałam zostać tutaj. Córka, która jest podobna do mnie i daje innym ludziom dużo wolności, powiedziała mi: Mamo, to wszystko jest twoje, całe życie na to pracowałaś, więc teraz zrób tak, jak uważasz – mówi pani Wiesława. – Jestem bardzo zadowolona z tego, że podpisałam umowę z Familią. Te pieniądze pozwalają mi prowadzić taki tryb życia, jaki prowadziłam dotychczas.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat renty dożywotniej zadzwoń:
801 801 841
Fundusz Hipoteczny Familia
tel. 22 831 95 10
www.familiasa.pl
email: info@familiaSA.pl
- „Gazeta Senior” – styczeń 2025 [01/2025]: Sprawdź, co w numerze! - 18 grudnia, 2024
- Znany aktor Henryk Gołębiewski ofiarą scamu! Jak seniorzy mogą ustrzec się przed internetowym oszustwem? - 16 grudnia, 2024
- Viva Seniorzy! 2024 – wyjątkowe święto Seniorów za nami - 3 grudnia, 2024