Stawiają na nogi
Ćwiczenia w małych grupach, w godzinach dostosowanych do możliwości i potrzeb seniorów, pod okiem doświadczonych instruktorek i fizjoterapeutek. Jak mówią Bogusława Piechaczek i Agnieszka Kret z Instytutu Fizjoterapii i Terapii Manualnej we Wrocławiu, ich celem jest aktywizacja osób starszych, aby mogły wzmocnić swój organizm, polepszyć stabilizację i przede wszystkim pozbyć się bólu.
„Powiedz mi, co cię boli” – to pierwsze pytanie, jakie powinien zadać fizjoterapeuta pacjentowi. Dopiero potem, po diagnozie, można dobrać i dostosować program ćwiczeń pod możliwości osoby starszej. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty łączy się zatem z dokładnie przeprowadzonym wywiadem, badaniem dysfunkcji bolesnego miejsca oraz zaplanowaniem i przeprowadzeniem terapii.
W Instytucie pomoc znajdą także osoby, które nie skarżą się na dolegliwości bólowe, ale zwyczajnie chcą wzmocnić swoją sprawność i zdrowie, poprawić wygląd i samopoczucie. Fizjoterapeutki przygotowały zajęcia „Zdrowy kręgosłup” dla osób prowadzących siedzący tryb życia, głównie z powodu siedzącej pracy – przy komputerze oraz dla ludzi zmagających się z większymi bądź mniejszymi dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Ćwiczenia na kręgosłup
Jak mówi Bogusława Piechaczek, terapeutka manualna metody Kaltenborn – Evjent, fizjoterapeutka sportowa, konsekwencje złej postawy to m.in. zaokrąglony kręgosłup. – Ludzie pracujący przy biurku często przyjmują pozycję w kształcie litery C, garbiąc się, co zaburza stabilność kręgosłupa i zdolność do spełniania jego funkcji. Mięśnie dolnej części przestają praktycznie działać, a nogi napinają się, co powoduje zmniejszenie przepływu limfy i puchnięcie kostek – tłumaczy fizjoterapeutka. Możemy odczuwać także zmniejszenie normalnego zakresu ruchu, tracimy np. umiejętność złapania dłoni za plecami czy dotknięcia palcami podłogi podczas skłonu w przód. Objawy takie jak drętwienie i mrowienie w rękach, bóle głowy, szyi czy barków często są spowodowane nieprawidłowym ułożeniem głowy względem ciała – wysunięcie jej do przodu.
W przypadku tych dolegliwości instruktorki zaproponują nam zestaw ćwiczeń mający na celu wyprostowanie sylwetki dzięki treningowi wzmacniającemu plecy. Osoby z przepukliną znajdą zajęcia o charakterze leczniczym i zapobiegawczym nastawionym na wzmocnienie głębokich partii mięśni brzucha oraz krótkich mięśni przykręgosłupowych.
Profilaktyka przed upadkiem
W Instytucie wykorzystuje się także trening funkcjonalny, który wzmacnia organizm i poprawia stabilizację. Jest tu specjalna sala do ćwiczeń, z lustrem, dzięki któremu pacjent może od razu zauważyć, czy dobrze wykonuje ćwiczenia.
– U osób starszych ćwiczenia równowagi są niezwykle ważne, bo to po prostu profilaktyka przed upadkiem i złamaniami. Co ciekawe, badania naukowe wykazały, że u ludzi, które regularnie ćwiczą, niezależnie od wieku, mięśnie na udzie wyglądają zupełnie inaczej niż u niećwiczących. Co jeszcze bardziej interesujące: porównano wyniki triatlonistów w wieku 74 i 40 lat. Mimo różnicy wieku wyniki były identyczne! (patrz zdjęcie obok)– mówi terapeutka.
Gimnastyka dla seniora
Jeśli więc skarżysz się na to, że ciężko ci chodzić, wchodzić po schodach albo stać lub masz problem z zakresem ruchomości – nie zwlekaj i przyjdź do Instytutu Fizjoterapii i Terapii Manualnej we Wrocławiu. Przed dobraniem gamy ćwiczeń otrzymasz konsultację fizjoterapeutyczną dotyczącą twojego stanu zdrowia oraz wskazań i przeciwwskazań do ćwiczeń. Jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe, najpierw odbędziesz terapię w celu eliminacji bólu, a w późniejszym czasie ćwiczenia. Co ważne, gimnastyka usprawniająca odbywa się w małych, najwyżej 3,4-osobowych grupach, co powoduje, że fizjoterapeutki mają czas dla wszystkich ćwiczących i na bieżąco mogą obserwować ich postępy oraz korygować nieprawidłowości. Pierwsze zajęcia są darmowe. Można wykupić miesięczny karnet oraz odrobić zajęcia z inną grupą, w terminie ważności karnetu. – A ten, kto ma ochotę, może zostać na masaż albo terapię po ćwiczeniach – zapraszają instruktorki.
Bogusława Piechaczek Instytut
ul. Armii Krajowej 14c/2, 50-541 Wrocław
Tel: 570 661 615
www.bpinstytut.pl
e-mail: kontakt@bpinstytut.pl
Facebook
- „Gazeta Senior” – styczeń 2025 [01/2025]: Sprawdź, co w numerze! - 18 grudnia, 2024
- Znany aktor Henryk Gołębiewski ofiarą scamu! Jak seniorzy mogą ustrzec się przed internetowym oszustwem? - 16 grudnia, 2024
- Viva Seniorzy! 2024 – wyjątkowe święto Seniorów za nami - 3 grudnia, 2024