Modelowy dom dla Seniorów na osiedlu WUWA 2. Aż 57 mieszkań bez barier architektonicznych
Jaki powinien być modelowy dom dla seniorów? Właśnie zaczynamy się przekonywać, czy pomysły architektów sprawdzą się w praktyce.
Przed prawie stu laty we Wrocławiu powstało modelowe osiedle przeznaczone dla rodzin zajmujących się różnymi zawodami. Dzisiaj to jedna z architektonicznych atrakcji Wrocławia. Z okazji Wrocław Światową Stolicą Kultury, WUWA została odkryta na nowo. Powstał pomysł, by zbudować WUWE 2. Osiedle dostosowane do potrzeb współczesnych mieszkańców.
Spis Treści
Modelowy dom dla Seniorów
Miasto tworzą ludzie. Na co dzień jesteśmy zabiegani, zaaferowani własnymi sprawami i zamknięci w sobie. Byłoby lepiej dla naszej psychiki, byśmy więcej rozmawiali, nie tylko ze sobą w mieszkaniu, ale też z sąsiadami. Modelowy dom powinien ułatwiać codzienne kontakty międzyludzkie i powinien być wielopokoleniowy, – uważają władze Wrocławia i architekci. Ponadto dedykowane seniorom bliskość lekarza, pielęgniarki i rehabilitacji. Dlatego staraniem miasta i TBS, powstał obiekt z mieszkaniami dla seniorów, mieszkaniami dla rodzin i przedszkole. Wszystko w jednym budynku, którego sercem jest wewnętrzne patio.
Przeczytaj także www.gazetasenior.pl – rubryka Opieka
Modelowe osiedle
Jakie jest nowe wzorcowe osiedle, możecie się przekonać, gdy przyjedziecie na Nowe Żerniki. Warto. Osiedle jest jasne, przestronne i porządnie poukładane. Progi zwalniające wymuszają bezpieczne zachowania kierowców. Osiedle budują deweloperzy, ale nowe normy chroniące środowisko wymuszają, by domy były porządnie ocieplone, bez barier i ekologiczne. Ulice dostosowane do ruchu pieszego, rowerowego i samochodów. Bezpieczne dla dzieci i pieszych.
Modelowy dom
W czterokondygnacyjnym budynku jest oczywiście winda, a szerokość ciągów pieszych jest dostosowana do wózków dla niepełnosprawnych ruchowo. W modelowym domu dla seniorów przewidziano możliwość korzystania ze stołówki, z sali rekreacyjnej i opieki pielęgniarskiej. Sporo przestrzeni wspólnych, które pozwolą na integrację mieszkańców. Kąciki dla dzieci, pufy dla dorosłych. Sporo korytarzy gdzie seniorzy mogą sobie spacerować po gładkich posadzkach.
Modelowy senior
Modelowy senior może być samotnikiem, towarzyskim singlem, albo społecznikiem. Znana w środowisku wrocławskich seniorów Teresa Góralska to pierwszą zachwyconą lokatorką modelowego domu dla seniorów. Prezydent Jacek Sutryk kwiatami witał pierwszą lokatorkę w modelowym domu. Jak wygląda mieszkanie pani Teresy? Średniej wielkości, około 40 metrów na pierwszym piętrze. Po otwarciu drzwi wejściowych po lewej aneks kuchenny, po prawej szafa wnękowa i spora łazienka. Dalej spory pokój z balkonem, z ogromnymi drzwiami balkonowymi i oknem. W mieszkaniu zainstalowano przyciski do wzywania pomocy w łazience i w pokoju.
Modelowe wnuki
Panie już żartują, że wreszcie będzie dla kogo piec ciasteczka. Ponieważ własne wnuki już stosują dietę i ciasteczek nie jedzą, a tu w modelowym domu dla seniorów będzie także przedszkole. Więc łasuchów pod dostatkiem. Przedszkole i mieszkania rodzinne powinny zapewnić dostateczną ilość przedszkolaków, które będą nadawały się do roli modelowych wnuków. Patio to idealne miejsce na spotkanie modelowych wnuków z modelowymi babciami.
Będziemy zaglądać jeszcze nie raz do modelowego domu dla seniorów na wrocławskich Nowych Żernikach, by sprawdzić, czy pomysły architektów sprawdzają się w codziennym życiu i jak nowi mieszkańcy integrują się wielopokoleniowo.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
Przeczytaj także www.gazetasenior.pl – rubryka Opieka
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024