Dorosłe Dzieci Alkoholików – kim są i czy mogą poddać się psychoterapii?
Syndrom DDA, czyli syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików, od wielu lat funkcjonuje nie tylko w terminologii naukowej, lecz także w języku potocznym. Terapia DDA jest skierowana przede wszystkim do tych osób, które dorastały w rodzinach zmagających się z problemem alkoholowym.
Spis Treści
Kim są Dorosłe Dzieci Alkoholików?
Nadużywanie alkoholu oraz związane z tym kłopoty rodzinne to wciąż duży problem społeczny, który nie powinien być bagatelizowany. Dzieci alkoholików to osoby, które swoje dzieciństwo i okres nastoletni spędziły w rodzinach z problemem alkoholowym. Zwykle w takich domach pojawia się przemoc, kłótnie, nadużycia seksualne, trudności w nauce, a także niski poziom życia (zarówno pod względem ekonomicznym, jak i emocjonalnym). Należy również zaznaczyć, że nawet w tych domach, w których nie było problemów finansowych ani przemocy, pojawiły się problemy emocjonalne, ponieważ dla alkoholików nałóg zawsze jest ważniejszy niż bliscy. Dorosłe Dzieci Alkoholików niestety często same stają się alkoholikami lub wiążą się z osobami z tym problemem. Jeszcze do niedawna takie jednostki rzadko decydowały się na terapię, jednak obecnie coraz większa liczba ludzi z syndromem DDA udaje się do psychoterapeuty, aby skorzystać z pomocy. Wśród najważniejszych problemów pojawiających się w życiu dorosłym takich osób można wyróżnić:
- lęk przed założeniem rodziny, powtórzeniem się sytuacji z własnego dzieciństwa, kłótni, widma rozwodów;
- brak zdolności do komunikacji własnych potrzeb;
- trudności z wyrażaniem swoich emocji i rozumieniem uczuć innych ludzi;
- negatywne wspomnienia, które mogą być związane z traumą;
- kłopoty w relacjach z własnymi dziećmi, strach przed zranieniem ich.
Dorosłe Dzieci Alkoholików to osoby, które zostały zranione w dzieciństwie, dlatego w życiu dorosłym ich funkcjonowanie jest zwykle zaburzone i pełne problemów. Konieczne staje się skorzystanie z terapii, na którą można się zapisać na przykład na stronie: http://strefamysli.pl/psychoterapia-indywidualna/.
Terapia DDA
Terapia Dorosłych Dzieci Alkoholików to specjalna forma wsparcia dla osób, które dorastały w rodzinach z problemem alkoholowym. Najważniejszym wskazaniem do podjęcia psychoterapii jest odczuwanie różnych problemów emocjonalnych, a także przyjęcie pesymistycznej, lękliwej, negatywnej postawy wobec życia. Zwykle DDA czują, że są gorsi od innych, co przeszkadza im zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku chodzenie na psychoterapię indywidualną oraz grupową, która stanowi formę wsparcia od innych osób z podobnym problemem. Warto zaznaczyć, że terapii potrzebują szczególnie te osoby, które nie nie potrafią efektywnie funkcjonować w codziennym życiu i koncentrują się na swojej przeszłości, zamiast na teraźniejszości lub przyszłości. Psychoterapia ma pomóc w stworzeniu odpowiedniego podejścia do życia, a także zmniejszeniu poczucia krzywdy, bólu i cierpienia z dzieciństwa.
Artykuł sponsorowany