Mieszkanie dla seniora – co powinno je wyróżniać, a czego unikać
Polskie społeczeństwo się starzeje. Jeśli obecny trend się utrzyma (a wszystko na to wskazuje), to za 10 lat, co trzeci Polak będzie w wieku emerytalnym. Na szczęście wielu z nas dba o siebie i nawet mając 65+ zachowuje sprawność i utrzymuje aktywność. Jednak natura jest nieubłagana, więc prędzej czy później pojawią się trudności w codziennym funkcjonowaniu. Czy można się na to przygotować i ułatwić sobie życie w roli seniora?
Spis Treści
Osiedla dla seniorów — czy to ma sens?
W bogatszych krajach często można spotkać osiedla budowane z myślą o ludziach starszych. Zwykle usytuowane są w spokojnej, zielonej okolicy oraz oferujące niezbędną infrastrukturę w pobliżu, w tym miejsca, gdzie seniorzy mogą się spotkać, zintegrować i wspólnie spędzić czas. Nie ma tam barier architektonicznych, a mieszkania są przystosowane dla osób o ograniczonej sprawności. Tam nie odczuwa się tak bardzo samotności i izolacji oraz dłużej można zachować samowystarczalność.
Dlaczego więc w Polsce deweloperzy zupełnie nie wykazują zainteresowania budowaniem takich osiedli, mimo że w zachodnich krajach cieszą się one sporą popularnością?
Ten pomysł nie ma u nas racji bytu prawdopodobnie z kilku powodów:
– zamożność społeczeństwa — system emerytalny funkcjonujący w naszym kraju w większości przypadków nie zabezpiecza nawet podstawowych potrzeb. Pokolenie obecnych emerytów jeszcze nie odkładało pieniędzy na starość we własnym zakresie. Tymczasem nie oszukujmy się — takie mieszkania sporo kosztują. Mało kto mógłby sobie na nie pozwolić, więc nie opłaca się to ani deweloperom, ani inwestorom
– starsi ludzie w Polsce są bardzo przywiązani do swoich miejsc, a mieszkanie kupione w młodości często jest pierwszym i ostatnim. Powiedzenie, że nie przesadza się starych drzew, nie wzięło się znikąd. Znane kąty, choć niewygodne, dają poczucie bezpieczeństwa nawet wtedy, gdy tak naprawdę stają się więzieniem. Sentyment i wspomnienia są zbyt ważne.
– tradycyjny model polskiej rodziny zakłada, że w pewnym momencie, dzieci spłacają swój dług wobec rodziców i przejmują nad nimi opiekę, więc w pewnym momencie postanawiają zamieszkać razem. Większym zainteresowaniem cieszą się więc osiedla wielopokoleniowe.
Inną kwestią jest to, że wielu seniorów, po pierwsze, się nimi nie czuje, po drugie, nie chce być ciężarem dla swoich dzieci i pragną zachować samodzielność i niezależność jak najdłużej. Warto więc możliwie wcześnie pomyśleć o tym, aby przygotować swoje mieszkanie na przyszłość, kiedy po prostu będzie nam trudniej.
Jak powinno wyglądać idealne mieszkanie dla osoby starszej?
Mieszkanie dla seniora, powinno spełniać trzy warunki — być wygodne, funkcjonalne i bezpieczne. Co się za tym kryje? Tak naprawdę kilka ważnych zasad i sporo detali. Omówimy je, choć wiemy, że pewnie w wielu mieszkaniach trudno będzie je wszystkie spełnić. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę i poprawić, co się da. Na koniec podpowiemy, co można zrobić, gdy przeszkód jest więcej niż możliwości.
Wygodne i funkcjonalne mieszkanie dla seniora
Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by do każdego z pomieszczeń mieć łatwy dostęp. Zatem szerokie przejścia, najlepiej bez drzwi, a jeśli już to przesuwane, aneks kuchenny zamiast osobnej kuchni i jak najmniej zakamarków. No i najważniejsze — ograniczamy wyposażenie do niezbędnego minimum. Nadmiar przedmiotów to nie tylko mniej przestrzeni, ale też więcej sprzątania.
Bardzo ważnym aspektem w mieszkaniach dla osób starszych jest światło. Zarówno to naturalne, jak i sztuczne. Nie zasłaniamy wiec okien ciężkimi zasłonami, a dla zachowania intymności wybierzmy raczej żaluzje lub rolety. Zadbajmy też o dobre oświetlenie w tych miejscach, które będą najczęściej użytkowane. Lampy ledowe albo energooszczędne żarówki dadzą komfort bez obaw o wysokie koszty energii. Włączniki i kontakty powinny być łatwo dostępne, najlepiej w kontrastowym kolorze. Świetnym pomysłem są też czujniki ruchu i nocne podświetlenie na „trasie” do toalety.
Dobierając meble, patrzmy nie tylko na ich wygląd, ale też na to, jak się z nich korzysta. Na miękkiej, puszystej kanapie przyjemnie będzie uciąć drzemkę, ale już wstanie z niej może sprawić problem. Duży drewniany fotel będzie bardzo komfortowy, ale ciężko go będzie przesunąć. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
-
Kuchnia
Zamontujmy blaty na odpowiedniej wysokości, aby łatwo było przygotowywać jedzenie. Najczęściej używane naczynia i sprzęty powinny być łatwo dostępne. Kuchenna zabudowa pod sufit będzie estetyczna i pakowna, ale wyjąć z niej cokolwiek, bez konieczności wspinania się na taboret, nie będzie łatwo. A może być niebezpiecznie! W dolnych szafkach lepiej zainstalować szuflady, aby nie trzeba było się zbyt mocno schylać. Okrągły stół uchroni nas przed bolesnymi uderzeniami, a zamiast stołków wybierzmy krzesła z oparciem.
-
Łazienka
Tu również stawiamy na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Dużo praktyczniejsza i wygodniejsza od wanny będzie więc kabina prysznicowa, najlepiej bez brodzika, do której po prostu się wchodzi i wychodzi bez konieczności podnoszenia nóg. Przy tym bowiem łatwo stracić równowagę. Im więcej przestrzeni, tym łatwiej będzie się w niej umyć, nawet gdy z czasem zabraknie pełnej sprawności. Do tego na wszelki wypadek warto zamontować poręcz, a nawet siedzisko, aby zminimalizować ryzyko upadku podczas kąpieli. Jeśli zdecydujemy się na zasłonę, to najlepiej wybrać taką, której w razie poślizgnięcia będzie się można przytrzymać, czyli zamocowaną na stałe. Oczywiście zarówno w kabinie, jak i przed nią obowiązkowe są maty antypoślizgowe.
-
WC
W ubikacji ważne będzie przede wszystkim umieszczenie miski klozetowej na odpowiedniej wysokości, aby nie mieć trudności z siadaniem i wstawaniem z niej. Nie zaszkodzi też uchwyt lub poręcz, których będzie się można w razie potrzeby przytrzymać. Przydatny może okazać się również sedes z opcją bidetu, który pozwoli zachować higienę nawet przy ograniczonej mobilności.
Do wszystkich pomieszczeń wybierzmy baterie z uchwytem zamiast kurków, najlepiej wyposażone w termostat, aby uchronić się przed przypadkowym poparzeniem. Łatwiej też będzie je obsługiwać, gdy stawy zaczną szwankować.
Jak urządzić bezpieczne mieszkanie dla seniorów?
Poza wygodą i funkcjonalnością nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie. Przyjrzyjmy się po kolei, gdzie mogą czyhać zagrożenia i jak ich można uniknąć.
- Progi. W mieszkaniu dla seniora nie powinno być ich wcale. Łatwo się o nie potknąć, a w przypadku konieczności używania kul lub wózka, mogą utrudnić lub nawet uniemożliwić poruszanie po mieszkaniu.
- Dywany i chodniki to podobna pułapka. Można się zaczepić lub poślizgnąć. Wybierzmy więc gładkie podłogi, ale z niezbyt śliskich materiałów. Jeśli zależy nam na miękkim podłożu, niech to będą wykładziny stabilnie przymocowane na całej powierzchni.
- Kuchenka elektryczna będzie zdecydowanie bezpieczniejsza niż gazowa. Nie tylko ze względu na ryzyko przypadkowego zatrucia się, pożaru czy – odpukać – wybuchu, ale również na wygodę użytkowania. Płytę elektryczną lub indukcyjną łatwiej obsługiwać i utrzymać w czystości.
- Czujniki dymu warto zamontować w każdym mieszkaniu, ale w tym dla seniora szczególnie. Czasem przypadek lub chwila nieuwagi może spowodować pożar. Odpowiednio głośny czujnik może też zaalarmować sąsiadów, gdy zapomnimy o garnku pozostawionym na kuchence. Jeśli w mieszkaniu musi pozostać gaz, niezbędne są także czujniki czadu.
- Wybierając wyposażenie i meble, starajmy się wybierać takie, które palą się trudno lub jeszcze lepiej — wcale. To w razie pożaru da szansę na reakcję i ewakuację.
- Domofon – drobiazg, ale bardzo ważny. Powinien być taki, żeby było dobrze słychać, kto jest po drugiej stronie oraz być łatwy w obsłudze.
- Telefon. Mimo powszechności telefonów komórkowych, w mieszkaniu, w którym mieszkają seniorzy, nadal ma sens telefon stacjonarny. Nie trzeba pamiętać o jego ładowaniu, zawsze stoi w tym samym miejscu, więc w każdej chwili jest dostępny. Poza tym łatwiej się go obsługuje i można zaprogramować ważne numery tak, aby dało się je wywołać jednym przyciskiem.
- Drzwi wejściowe. Powinny być solidne, ale niekoniecznie pancerne. Jeśli to możliwe, zamontujmy je tak, aby otwierały się na zewnątrz. To z jednej strony ułatwia wychodzenie z mieszkania, a z drugiej, w razie wypadku pozwala łatwiej dostać się do środka. Zamek powinien być mocny, ale łatwy w obsłudze. Zadbajmy też, by ktoś z zaufanych bliskich miał zapasowy komplet kluczy.
- Warto wybierać meble z obłymi krawędziami lub zabezpieczyć rogi i kanty, o które można się uderzyć. Osobom starszym zdarzają się zaburzenia równowagi, więc warto także narożniki ścian wyłożyć zaokrąglonymi osłonami.
- Klamki w drzwiach. Jeśli nie uda się zamontować drzwi przesuwanych lub całkiem się ich pozbyć, zwróćmy uwagę na klamki. W sklepach dostępne są takie, o które nie da się zahaczyć rękawem lub kieszenią, a chyba każdy z nas choć raz się przekonał, jak może zakończyć się taka przygoda.
Remontować stare, czy poszukać nowego?
Często zdarza się tak, że starsi ludzie mieszkają w miejscach, których nie da się tak łatwo przystosować (kamienice, wieżowce z wielkiej płyty, małe, ciasne klitki). Nie wszędzie bowiem można wyburzyć ścianki, czy poszerzyć drzwi. Czasem udałoby się poprawić warunki w samym mieszkaniu, ale otoczenie będzie nadal sprawiało problemy.
Wysokie piętro, brak windy, uciążliwi sąsiedzi, ruchliwa ulica pod oknami, brak centralnego ogrzewania – to tylko przykłady, które mogą naprawdę uprzykrzyć życie. Warto wówczas zastanowić się, czy nie poszukać innego mieszkania w bardziej przyjaznej okolicy, która pozwoli spokojnie żyć i funkcjonować. Dziś większość agencji nieruchomości oferuje wsparcie w zakresie zamiany mieszkania, nie tylko pomagając sprzedać obecne, ale również wyszukując nowe, które w całości spełni nasze oczekiwania.
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie dla seniora?
Zacznijmy od lokalizacji. Szczególnie pożądane są okolice spokojne, z dostępem do terenów rekreacyjnych. Bliskość parku, czy przynajmniej skwerek z ławeczkami, na których można przysiąść i porozmawiać z sąsiadem, albo po prostu odpocząć na świeżym powietrzu, będzie dużym plusem.
Po drugie, dostęp do infrastruktury. Dobrze zaopatrzony osiedlowy sklep, apteka i podstawowa opieka medyczna w pobliżu to atuty, na które najpierw zwracają uwagę seniorzy. Nie potrzebują galerii handlowych czy klubów fitness w pobliżu, ale chętnie spotykają się w miejscach typu biblioteka czy świetlica.
Optymalna lokalizacja będzie oferowała też dobrą komunikację z resztą miasta, ale niekoniecznie musi znajdować się w samym centrum, przy ruchliwej ulicy. Równe chodniki bez krawężników, przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną i dźwiękową pozwolą się w miarę swobodnie przemieszczać nawet osobom z ograniczoną sprawnością.
O znalezieniu dobrego miejsca do spokojnego życia na emeryturze warto więc pomyśleć wcześniej. Póki jeszcze mamy energię, zdrowie i chęć do działania. Nawet jeśli czujemy się sprawni i młodzi duchem, to przyjemniej będzie nam żyć w wygodnym mieszkaniu. Poza tym lepiej być przygotowanym na gorsze czasy i kiedy nadejdą, podziękować samym sobie za zapobiegliwość, zamiast liczyć na pomoc dzieci lub – co gorsze – obcych ludzi.
Artykuł sponsorowany
Artykuły powiązane: