Podróże w pandemii według seniorów z Wrocławskiego Centrum Seniora

Podróże w pandemii według seniorów z Wrocławskiego Centrum Seniora

Pandemia zmieniła wakacyjne plany wielu seniorów. Alternatywą stały się spotkania online poświęcone podróżom, organizowane przez zespół Wrocławskiego Centrum Seniora – WCRS, o których opowiadają prowadzący i uczestnicy. A przewodnicy turystyczni radzą, gdzie bezpiecznie wyjechać na urlop w tym roku.

Na pierwszym spotkaniu online dla seniorów Teresa Szewioła – organizator i pilot wycieczek, prowadząca Klub Seniora Podróżnika w Centrum – opowiadała o swojej podróży do Libanu. –Trochę się bałam, ale frekwencja okazała się bardzo duża, zalogowało się 30 osób i wszyscy słuchali z zainteresowaniem. Miesiąc później, razem z 25 seniorami, uczestniczyłam w prezentacji o Marrakeszu Wojciecha Zalewskiego, przewodnika po Wrocławiu. Trzecie spotkanie było o Barcelonie, prowadził je Michał Kwoka i trwało dwie godziny – opowiada.
Halina Nogaj również bardzo pozytywnie ocenia wirtualne spotkania podróżnicze. – Dzięki nim „odwiedziłam” Liban i Maroko, chociaż nigdy w tych krajach nie byłam. W Marrakeszu była za to moja wnuczka, oglądałam jej zdjęcia, a spotkaniem online w WCS utrwaliłam sobie obrazy i wiedzę o tym kraju. Spotkania te są trafione w punkt i bardzo cenne teraz, kiedy jesteśmy uziemieni – mówi.
Seniorzy z Wrocławskiego Centrum Seniora zwiedzali także wirtualnie Białoruś. Odbyło się pięć spotkań, o których opowiada Wojciech Birut Intertrans Podróże z Głogowa:– Konferencje prowadzone były przez platformę zoom, która daje możliwość interakcji. Wszystko odbywało się na żywo, ja i przewodnik z Mińska Siarhiej Jemialjanaŭ mogliśmy się wzajemnie widzieć i rozmawiać z uczestnikami konferencji. Wojciech Birut wspomina o kolejnych pomysłach na spotkania online: jedno z nich ma dotyczyć nowego kierunku wycieczek – podróżowania po Bałtyku promami ze zwiedzaniem krajów bałtyckich i skandynawskich. W drugim chce opowiedzieć o przygotowaniach biura podróży do realizacji wyjazdów turystycznych w czasie pandemii.
W ramach podróżniczych zajęć online na WCS odbyło się także pięć spotkań z przewodnikiem pt. „Tajemnice Wrocławia”. – Cieszyły się dużym powodzeniem, uczestniczyła w nich stała grupa ok. 15 osób, a seniorzy całkiem dobrze radzili sobie z komputerami. Po zakończeniu cyklu online w lipcu zaplanowaliśmy dwie wycieczki szlakiem pięciu najważniejszych religii we Wrocławiu. Małe grupy, oczywiście w maseczkach i w odpowiednich odległościach – zapowiada Anita Ignasiak, przewodnik po Wrocławiu.

Jak bezpiecznie podróżować?

Reklama Reklama Amplifon

Trwa sezon urlopowy, pogoda sprzyja wyjazdom. Gdzie seniorzy mogą bezpiecznie podróżować? –Zamknięcie w domu spowodowało, że seniorzy bardzo potrzebują poczucia wspólnoty, a przede wszystkim wyjścia z domu. Z niecierpliwością oczekują więc wznowienia planów wyjazdów. W tej chwili są już nad morzem dwie nasze grupy, szczęśliwe, zadowolone, ponieważ właściciele przestrzegają wszelkich przepisów i procedur sanitarnych – mówi Michalina Witczak, przewodnicząca Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Dodaje, że Związek organizuje zaledwie cztery turnusy w tym roku i są to wyjazdy właśnie nad morze. – Jedziemy jednak tylko do tych ośrodków, które wdrażają wymagane przez sanepid procedury – zastrzega.
O zasadach bezpiecznego podróżowania mówi także Wojciech Birut: – Regularnie, co dwa tygodnie, wykonujemy ozonowanie autokarów, czyli dezynfekujemy pojazdy, usuwając z nich bakterie i wirusy. Sugerujemy, aby uczestnicy wycieczki mieli maseczki (my też je zapewniamy), mamy środki do dezynfekcji w autokarach, a klimatyzacje tak przystosowane, aby korzystać z otwartego obiegu powietrza. Dodatkowo dbamy o odpowiednie rozsadzenie gości w autokarach. Zaopatrzeni jesteśmy w termometry bezdotykowe i nasi kierowcy mogą zmierzyć temperaturę uczestnikom wycieczki.
O bezpieczeństwo podróżujących seniorów dba również biuro podróży Euro-Bus Wrocław. – W każdym autokarze jest płyn do dezynfekcji rąk i zabiegamy o dezynfekcję po każdej przerwie w podróżowaniu. Używamy maseczek, autokary są po przyjeździe dezynfekowane, fotele po każdej trasie również. Z reguły nastawiamy się na połowę składu. Staramy się, żeby obiekty, które będziemy zwiedzać, były na wolnej przestrzeni. Zwiedzając podziemne obiekty dbamy, by uczestnicy mieli rękawiczki i maseczki. Jako organizator sprawdzamy, gdzie nam wolno wejść i na jakich warunkach – relacjonuje Anita Ignasiak.

Reklama Reklama ATERIMA med

Gdzie wybrać się na wycieczkę?

Jakie typy wycieczek i które kierunki są teraz zalecane seniorom?– Krótkie wyjazdy, jednodniowe, na tereny, które mają parki krajobrazowe, wejście na góry np. parki miniatur, Wielka Sowa, Błędne Skały. W planach mamy zwiedzanie czeskich atrakcji: Skalne Miasto Teplice, Spacer w chmurach i Ścieżka w Koronach Drzew.
Stawiamy na wycieczki, które pokazują miejsca mniej znane, np. pałac w Strudze, Teatr Zdrojowy w Szczawnie Zdroju (dawniej nieudostępniany), zamek w Zagorzu Śląskim i okolice jeziora Bystrzyckiego, góra Chełmiec od strony Boguszowa, gdzie jest łatwe wejście na wieżę widokową. Postawiliśmy na Dolny Śląsk i najbliższe okolice w Czechach, ponieważ jest przystępna cena i dostępnych jest mnóstwo obiektów, które można zwiedzać – wyjaśnia Anita Ignasiak.
Popularność jednodniowych wycieczek potwierdza także Wojciech Birut i wymienia organizowane przez biuro wyjazdy m. in. do: Arboretum w Wojsławicach, na stawy milickie, do krainy wygasłych wulkanów, Parku Mużakowskiego, muzeum w Biskupinie, Wielkopolskiego Parku Narodowego, zamków Wielkopolski, na pojezierze Pałuckie.
Seniorzy już spotykają się w małych grupach i wyjeżdżają na krótkie wycieczki w okolice Wrocławia. – Pierwsza wycieczka, na którą wybrało się pięć osób, była do Kątów Wrocławskich i okolic, kolejna, w dziesięć osób, do Osoli i do Bagna. We Wrocławiu byliśmy także w Parku Wschodnim, spacer trwał 2,5 godziny – mówi Teresa Szewioła.
Halina Nogaj również poleca jednodniowe wycieczki. – Na Dolnym Śląsku warto zobaczyć piękne Kłodzko, kompleks klasztorny w Krzeszowie, ogrody kwietne w Bardzie, ogród botaniczny położony w lesie w Stradomii. Normalne podróżowanie jest teraz dosyć trudne, ale myślę, że wyjazdy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa powinny się odbywać. Bo choć spotkania online są świetną alternatywą, nie zastąpią spotkań w cztery oczy, to jest całkiem coś innego. Nie obawiajmy się zatem wyjść z domu, ale róbmy to z rozwagą.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Spacery po Wrocławiu

Seniorom, którzy wolą jednak pozostawać blisko domu, seniorki polecają ciekawe spacery po mieście. – Przede wszystkim nasze piękne parki: Wschodni na Księżu Małym, to rozległy zielony teren otoczony rzekami Odrą i Oławą, z ptactwem rzecznym, przepięknymi wierzbami płaczącymi, bardzo ciekawy i różnorodny. Ale też Park Brochowski, nieco mniejszy, za to z labiryntem, strumykami i kanałami wodnymi. Warto pospacerować po Parku Południowym, Parku Tysiąclecia na Nowym Dworze z alejkami spacerowymi i lasem brzozowym nad rzeką Ślęzą –zachęca Teresa Szewioła.

-Drogim seniorom życzę dużo zdrowia i bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku. Liczę na Państwa zdrowy rozsądek i przypominam o zachowaniu wszelkich środków ostrożności zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zakładajmy maseczki ochronne, zachowujmy odległości między sobą i przestrzegajmy zasad higieny – przypomina Robert Pawliszko zastępca dyrektora ds. Międzypokoleniowej Aktywizacji Społecznej – Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

A Wrocławskie Centrum Seniora przypomina o zajęciach online, szczegółowe informacje znajdziemy TUTAJ

Centrum Seniora online? Jak to robią we Wrocławiu

Przestrzeń Trzeciego Wieku działa już rok!

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds