Zalety praktykowania jogi

Zalety praktykowania jogi

W ostatnich latach na świecie wzrosło zainteresowanie jogą, która stała się także bardzo popularna w Polsce. Forma ćwiczeń i towarzysząca im filozofia życia to czynniki, które sprawiają, że z tej formy aktywności zaczyna korzystać coraz więcej osób.

Potrzebny jest tylko wygodny niekrępujący ruchów strój, materac gimnastyczny i można oddać się tej przyjemności. Na efekty nie trzeba czekać długo. Korzyści widać już po pierwszym treningu.

Jednym z szybko odczuwalnych i widocznych skutków uprawiania jogi jest ukształtowanie prawidłowej postawy ciała. Do wykonywania większości asan niezbędne są wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch i uniesiona klatka piersiowa ze ściągniętymi łopatkami. Joga wymusza na osobach ćwiczących zachowanie prawidłowej postawy ciała nie tylko podczas ćwiczeń i bardzo korzystnie wpływa na sylwetkę. Już po kilku zajęciach jogi osoby, które zaczną się garbić podczas codziennych czynności, zaczną odczuwać dyskomfort.

Praktykowanie jogi bardzo korzystnie wpływa na mięśnie i stawy. Zwiększa siłę mięśni i poprawia ich wytrzymałość. Rozciąga mięśnie i zmniejsza ich napięcie. Poprawia koordynację ruchową, zwiększa elastyczność ciała.

Regularne praktykowanie jogi to sposób na wysmuklenie i wyrzeźbienie sylwetki. Wprawdzie na efekty trzeba poczekać dłużej niż w przypadku ćwiczeń nastawionych na redukcję wagi, ale te efekty są trwalsze i skuteczniejsze.

Uprawianie jogi zwiększa też świadomość własnego ciała i jego pełniejszą akceptację. Osoby, które praktykują jogę, często prowadzą zdrowy tryb życia, decydują się na zbilansowaną, zdrową dietę, unikają żywności przetworzonej.

Joga pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia i na gospodarkę hormonalną organizmu. Reguluje ciśnienie krwi. Redukuje stres, odpręża, relaksuje, zmniejsza zmęczenie. Joga nie polega na walce z czasem, na ściganiu się. Wszystkie pozycje wykonywane są w spokojnym, wolnym tempie.

Dlatego ćwiczenia nie narażają osób ćwiczących na nadmierne zmęczenie i nie zniechęcają do dalszych treningów. Osoby praktykujące jogę mają lepszą koncentrację, łatwiej skupiają się na wykonywanych zadaniach, lepiej realizują się w pracy zawodowej.

Główne elementy jogi

Joga to ćwiczenia dla ciała i odpoczynek dla umysłu. Większość zajęć z jogi składa się z następujących elementów: medytacja, ćwiczenia oddechowe, asany, rozciąganie mięśni i ścięgien.

Artykuł sponsorowany

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


Pola oznaczone znakiem * są wymagane

Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej „Polityce Prywatności”.