Grypa a badanie słuchu. Co warto wiedzieć?
mgr Weronika Małecka, protetyk słuchu, logopeda
Grypa jest groźną chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy, że osoba zakażona kichnie w naszym towarzystwie i infekcja gotowa. Największy procent zachorowań odnotowywany jest w okresie zimowo-wiosennym, dlatego w tym czasie powinniśmy szczególnie wspierać odporność naszego organizmu.
Infekcja powodowana przez wirusa grypy ma zazwyczaj ostry przebieg, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Objawami choroby są:
- wysoka gorączka – najwyższa pierwszego dnia, potem stopniowo może się obniżać
- dreszcze
- bóle mięśni i stawów
- ból głowy, gardła i suchy kaszel
- uczucie zmęczenia
- obniżone łaknienie
- podwyższone tętno i przyspieszona akcja serca.
Spis Treści
Grypa powikłania
Powrót do zdrowia zajmuje zazwyczaj od jednego do dwóch tygodni. Niestety bardzo często objawy grypy bywają bagatelizowane, co może prowadzić do powikłań, a w ekstremalnych sytuacjach również do śmierci.
Zakażenie wirusem grypy jest szczególnie niebezpieczne dla osób powyżej 65. roku życia, niemowląt, ale także ciężarnych, w przypadku których powikłania pogrypowe najczęściej zagrażają życiu płodu.
Do powikłań pogrypowych należą:
- zapalenie płuc, które prowadzi do zgonów ok. 25% chorych
- zapalenie zatok, krtani, tchawicy, oskrzeli
- astma oskrzelowa
- ropień płuc
- zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia
- niewydolność krążenia
- zapalenie mózgu, opon mózgowych
- zapalenie nerek
- zapalenie spojówek
- zapalenie mięśni
- ostre zapalenie ucha środkowego.
Każde z wyżej wymienionych powikłań może być groźne dla naszego zdrowia i życia, jeśli szybko nie podejmiemy odpowiednich kroków w przypadku pojawienia się niepokojących objawów. Dlatego też warto udać się do lekarza i wyleczyć infekcję.
Ból ucha i pogorszenie słyszenia
Często lekceważonym przez nas objawem grypy jest ból ucha i pogorszenie słyszenia, a więc symptomy ostrego zapalenia ucha. Co zrobić, kiedy odczuwamy „kłucie”, „pukanie”, „przelewanie” w uchu oraz dyskomfort w czasie mówienia?
Pierwszym krokiem powinno być skorzystanie z badania, które pozwoli ocenić kondycję naszego narządu słuchu. Można je wykonać w gabinetach protetyki słuchu, które są wyposażone w nowoczesną aparaturę diagnostyczną, umożliwiającą przeprowadzenie odpowiednich testów słuchowych.
Pierwszym krokiem powinno być skorzystanie z badania, które pozwoli ocenić kondycję naszego narządu słuchu. Na początku wizyty protetyk słuchu wykonuje otoskopię, czyli ocenia wzrokowo stan uszu. Jeśli nie widzi przeciwwskazań, przystępuje do sprawdzenia słuchu. Pierwszym badaniem jest audiometria tonalna, która służy do wyznaczenia progu słyszenia, rozumianego jako najcichszy dźwięk odczuwany przez pacjenta na określonej częstotliwości. Drugim badaniem jest tympanometria, która pozwala określić funkcjonowanie ucha środkowego (błony bębenkowej, kosteczek słuchowych, trąbki Eustachiusza) i wykluczyć, lub potwierdzić stan zapalny ucha.
Bezpłatne badania słuchu
Powyższe badania wykonywane są w gabinetach Słuchmed. Są one całkowicie bezpieczne, bezinwazyjne, bezstresowe, a także szybkie (trwają maksymalnie 15 minut). Wyniki badań pacjent otrzymuje niezwłocznie po ich zakończeniu.
Jeśli wyniki któregokolwiek etapu diagnostyki są niepokojące, pacjent dostaje wskazanie do niezwłocznego zgłoszenia się do lekarza otolaryngologa. Dzięki temu możliwe będzie postawienie właściwej diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Należy pamiętać, że słuch, podobnie jak wzrok, należy do najważniejszych zmysłów i każda jego dysfunkcja może w znaczny sposób obniżyć jakość naszego życia.
Artykuł partnerski
Szczepionka na GRYPĘ SENIOR 2020. Grypa a COVID-19. FAKTY I MITY. Bezpłatna szczepionka dla kogo?