Podglądanie sokołów w gnieździe. LINKI, VIDEO
Sokoły wędrowne to średniej wielkości ptaki drapieżne. Gatunek zagrożony wyginięciem i nielicznie gniazdujący w Polsce.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Jest wiele gatunków zagrożonych wyginięciem, lecz wszystko na to wskazuje, że sokoły uda się ochronić przed wyginięciem. Wszystko za sprawą ruchu społecznego chroniącego te ptaki.
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ” umożliwia na swojej stronie tutaj podglądanie, co dzieje się w życiu rodzinnym sokołów. Teraz wczesną wiosną sokoły są na etapie składania jajek. Jeśli macie ochotę, to możecie oglądać całą dobę co słychać u sokołów w gnieździe. Zobaczycie, czy samiec zaczyna znosić smaczne kąski samicy, czy dba o przyszłość swojego potomstwa. A podobno ptaki mają tylko ptasi móżdżek.
Spis Treści
Masowe wymieranie
Sokoły jeszcze w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku były w Polsce pospolite. Jednak jak większość ptaków drapieżnych poprzez nadużywania środków ochrony roślin populacja ptaków uległa dramatycznemu zmniejszeniu. Ptaki drapieżne są na końcu łańcucha pokarmowego i dlatego w ich ciałach kumulowało się zbyt dużo środków ochrony roślin, głównie DDT popularnie zwanego Azotoksem. W ciągu 20 lat populacja została zredukowana do kilku osobników, które nie gniazdowały na terenie Polski. Podobnie było w innych państwach Europy. Przyrodnicy postanowili działać i na terenie państw bogatszych, Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii powstały ośrodki naukowe badające przyczyny tak drastycznego wymierania ptaków drapieżnych.
Reintrodukcja
Od prawie 40 lat trwają starania o odtworzenie populacji sokołów. Wprowadzenie na powrót do lasów wymarłego gatunku nie jest łatwe. Ptaki drapieżne muszą zostać przygotowane do zdobywania pożywienia, do zachowań przynależnych drapieżnikom, ale też do zakładania w bezpiecznych miejscach gniazd.
Udało się w Polsce wypracować model, który sprawdza się w praktyce. Przedsiębiorstwa z wysokimi kominami przyłączyły się do akcji i tak na kominach powstały wyposażone w kamery internetowe gniazda dla sokołów. Dzięki temu możemy teraz podglądać, jak przychodzą na świat młode sokoły, jak są karmione i jak przygotowują się do latania. Tutaj zobaczycie atak na gniazdo sokołów. Oczywiście młode ptaki są obrączkowane i można wtedy śledzić trasy ich wędrówek. Tutaj zobaczycie, jak przebiega obrączkowanie młodych ptaków.
Oczywiście każdy może włączyć się w ochronę ptaków drapieżnych przed wyginięciem, między innymi poprzez wsparcie finansowe Stowarzyszenia „Sokół”.
Z sokołami i innymi drapieżnymi ptakami możemy spotkać się niemal oko w oko na zamku Hohenwerfen w Austrii. To jednak będzie już inna opowieść.
Może Cię zainteresować:
To w Chinach odkryłam kawałek Polski! Mariola Wójtowicz czyli emerytkawpodrozy.blogspot.com
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024