Wielkanoc w Jerozolimie. Pojedziesz?
Jerzy Dudzik
W czasach, kiedy nie było problemu z jeżdżeniem po świecie, spędzenie świąt w Jerozolimie nie było zbyt skomplikowane.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Wystarczyło zabrać ze sobą gruby portfel, dokumenty, zamówić hotel, kupić bilet na samolot.. Półtorej godziny jazdy autobusem z lotniska i trafiasz do miasta uznanego za najważniejsze dla największych religii. Błyszczą w wiosennym słońcu kopuły kościołów, a że sobota to zobaczysz także wyznawców judaizmu w drodze do synagogi. Trwa właśnie szabas. Jedwabny chałat i sztrajmel na głowie wzbudza zaciekawienie.
Spis Treści
Stare miasto w Jerozolimie
W murach Starego Miasta znajdują się cztery dzielnice: muzułmańska, ormiańska, chrześcijańska i żydowska. W każdej możemy spotykać pielgrzymów, żołnierzy i turystów. Zdarza się co jakiś czas, że nawiedzony przez złe duchy zwolennik innych wyznań zacznie atakować turystów i pielgrzymów. Ale jak dzień spokojny to i żołnierze rozmawiają sobie w cieniu. Za to pielgrzymi na różne radosne sposoby manifestują pieśnią i tańcem na Drodze Krzyżowej swoje wyznanie. Pielgrzymki z trudem przepychają się pomiędzy arabskimi straganami po wyślizganych kamiennych schodach. W Jerozolimie właściwie wszędzie jest pod górę lub w dół.
Wzgórze Świątynne jest pod opieką muzułmanów
Historia tego miejsca zaczyna się w czasach Abrahama. Złota Kopuła i meczet Al – Aksa i zamurowana teraz Złota Brama. Warto poczytać w wiki o tych miejscach przed wyjazdem. Chcesz przejść z części muzułmańskiej pod Ścianę Płaczu, musisz przejść kontrolę jak na lotnisku. Zajrzą do twojej torby i przejdziesz przez bramkę wykrywająca metal. Stoisz sobie w centrum świata tam, gdzie była pierwsza i druga świątynia. To tu chodził Herod i Poncjusz Piłat. To tutaj Abraham chciał swego syna złożyć w ofierze. Jesteś w miejscu, gdzie król Salomon, gdzie Sulejman Wspaniały, gdzie królowie Jerozolimy. To tutaj od wieków ścierają się i walczą religie świata. Jeszcze przed świtem usłyszysz modły muezina i chwilę później bicie w dzwony.
Bazylika Grobu Pańskiego
Tłum wiernych w Bazylice Grobu Pańskiego ciśnie się w długiej kolejce, by wejść do środka Grobu Pańskiego. A sama Bazylika ogromna z wieloma ołtarzami i poziomami. Wielu możnych tego świata fundowało tu kaplice i ołtarze i wiele wyznań chrześcijańskich lepiej lub gorzej ze sobą współistnieje i zarządza tym miejscem. Jednak klucz do świątyni dzierży od 1187 roku wieku rodzina arabska z nadania sułtana Saladyna, pogromcy królestwa Jerozolimy i krzyżowców.
Wielkanoc w Jerozolimie
Jest kilka terminów obchodzenia świąt. Podziały w kościele chrześcijańskim i różne kalendarze spowodowały, że w zależności od obrządku Wielkanoc w Jerozolimie świętowana jest w różnych terminach. Katolicy i protestanci razem, ale już Ormianie i prawosławni w tym roku świętują dopiero 2 maja. Warto o tym pamiętać.
Jerozolima z tłumem ortodoksyjnych pielgrzymów różnych wyznań chrześcijańskich i całą armią pilnujących porządku żołnierzy jest męcząca, a i pogoda potrafi nieprzyjemnie zaskoczyć. To górskie miasto (580 metrów nad poziomem morza) i zdarza się, szczególnie wiosną, że zacznie padać deszcz i robi się zimno, mokro, nieprzyjemnie. Trzeba też pamiętać o ograniczeniach związanych z płcią w niektórych miejscach. W Jerozolimie nie wszędzie kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni. W wielu miejscach obowiązują co najmniej nakrycia głowy i skromny ubiór. Tak wyrażany jest szacunek do miejsca. Tutaj krótki film z Jerozolimy.
Poradzili sobie ze szczepieniami w Izraelu, więc pewno i w Polsce jesienią życie zacznie powoli wracać do normy i w przyszłym roku Wielkanoc można będzie spędzić w Jerozolimie.
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024