Wróbelki, kolorek niewielki. Sprawdź, dlaczego są ważne
Wróbelki to cwane i sprytne ptaszki w każdym razie w porównaniu z gołębiami. I dały początek wielu innym gatunkom.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Były na tyle przebojowe, że od wróbla zwyczajnego, jak oceniają ornitolodzy, pochodzi ponad połowa wszystkich ptaków na świecie. Ponad 80 rodzin, około 5900 gatunków.
Spis Treści
Wróbelki
Pomiędzy wróblami a wróblowatymi jest jednak różnica. Tak w każdym razie uważają naukowcy, którzy chcą mieć wszystko usystematyzowane. Wśród wróblowatych znajdziecie drozdy i paszkoty, raniuszki z długim ogonem i sikorki. Więcej o wróblowatych znajdziecie tutaj
Wróble
W Polsce żyją cztery gatunki wróbli, ale tylko dwa gatunki wróbel zwyczajny i mazurek, są pospolite. W jednym lęgu zwykle od 3 do 7 jajeczek tak gdzieś od kwietnia. Potrafią wyprowadzić nawet 3 lęgi w roku, ale tego sierpniowego wróbelki raczej nie zaliczą do udanego.
Wszyscy wiedzą, ze ptaszki są pożyteczne, bo zjadają owady. Tak jest i z wróblami. Chociaż dorosłe ptaki preferują ziarno pszenicy i owsa, to w okresie wychowywania piskląt dostarczają do gniazda owady. Przecież z czegoś młode muszą zbudować kosteczki i nabrać ciała. Słonecznik o każdej porze roku wróblom smakuje, a z pozbawieniem ziarenka łupiny nie mają najmniejszych problemów. W lecie, szczególnie gdy długo nie ma opadów, trzeba wystawiać im wodę, jeśli w pobliżu nie ma płytkiego zbiornika wodnego.
Gniazda
W dawnych czasach, kiedy domy miały szpary i wykusze, wróbelki w miastach nie miały problemu ze znalezieniem miejsca na założenia gniazda. Jednak teraz po masowych termomodernizacjach budynków w miastach, ilość miejsc przydatnych do założenia gniazda drastycznie zmniejszyła się, oceniają ornitolodzy.
Działania człowieka i chemia
W Chinach w ramach wielkiej wojny z ptakami w 1958 roku doprowadzono do prawie całkowitego wybicia ptaków. Efekty były przerażające już w następnym roku. Zbiory zostały zniszczone przez owady i zmarło z powodu głodu od 40 do 60 milionów ludzi. Zwalczanie chwastów przy pomocy środków chemicznych, tępienie owadów zakłóca naturalny wypraktykowany przez pokolenia łańcuch pokarmowy.
Populacja ptaków
W ostatnich dwudziestu latach drastycznie zmniejsza się populacja zwierząt. Jest mniej owadów, jest mniej ptaków i zwierząt żyjących dziko w naturze. W niektórych państwach w Europie wróble zostały uznane za gatunek zagrożony wyginięciem. Też macie wrażenie, że kiedyś wróbli w waszej okolicy było więcej?
Każdy może pomagać w utrzymaniu populacji ptaków. Budki lęgowe, ograniczenie ilości kotów i karmniki ze słonecznikiem, owsem i pszenicą. Na trawnikach zamiast monokultury trawy normalna łąka. To naprawdę niewiele, a pomoże ptakom.
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024