Projekt DraBiNa: drama, biografia, narracja. Innowacja w edukacji seniorów KONFERENCJA ONLINE (23.04.21)
Dlaczego DraBiNa? Po pierwsze dlatego, że metafora wspinania się oddaje ideę projektu – wspinania się jako osiągania celów. Po drugie nazwa ta utworzona została z połączenia trzech słów odnoszących się do wybranych do projektu metod. Są nimi drama, biografia i narracja – dydaktyczny tryptyk, na którym oparta jest autorska koncepcja.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
„W projekcie DraBiNa najważniejsze jest odkrywanie własnej siły i potencjału dzięki kreatywnemu pisaniu o życiu, tworzeniu opowieści, refleksji nad własną biografią. Wszystko to z wykorzystaniem teatralnych form” – mówią autorki inicjatywy. Projekt umożliwia seniorom udział w kreatywnych warsztatach. Owocem tych spotkań będzie wypracowanie innowacyjnej metody edukacyjnej szytej na miarę potrzeb i oczekiwań seniorów.
Metody dostępnej dla edukatorów i liderów senioralnych, którzy w swoich lokalnych środowiskach będą tymi, którzy „zapalają” innych. Do 2023 r. powstanie autorski program szkoleniowy metodą pn. DraBiNa. W projekcie zostanie opracowany „Narzędziownik” i „Zeszyt ćwiczeń dla seniora”.
Spis Treści
Wiedza i inspiracja z prosenioralnej Islandii
W projekcie uczestniczą specjaliści z Islandii, mający bogate doświadczenia i wiedzę w obszarze kreatywnego pisania i metod teatralnych. „Islandia należy do krajów, w których działania prosenioralne należą do społecznych priorytetów, a jakość życia jest wysoka. Cieszy nas fakt, że nasi partnerzy ponadnarodowi przyjęli zaproszenie do wspólnej, kreatywnej pracy” – dodają organizatorki. W projekt zaangażowane są: Ewa Marcinek z Islandii zajmująca się teatrem społecznym i kreatywnym pisaniem, dr Bogna Bartosz – psycholog z doświadczeniem w dziedzinie działań senioralnych, specjalizująca się w obszarze wykorzystania biografii w podnoszeniu jakości życia, Ilona Zakowicz – gerontolożka i kulturoznawczyni aktywna w obszarze edukacji osób starszych i polityce senioralnej oraz Alicja Przepiórska-Ułaszewska – trenerka działająca w obszarze aktywizacji osób starszych. Konferencję inaugurującą zaplanowaną na 23 kwietnia br. Otworzy ją Konrad Imiela, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, wykładem na temat znaczeniu opowieści o życiu oraz roli teatru w rozwoju każdego z nas. W dalszej części wykład dr. Joanny Wawrzyniak na temat potencjału metody biograficznej oraz Agnieszki Buśk o dramie jako metodzie edukacyjnej. Podczas konferencji nie zabraknie także okazji do dyskusji. Więcej informacji na temat projektu oraz konferencji na Facebook’u Drabina: Drama, Biografia, Narracja.
Beneficjentem projektu jest Fundacja Św. Jadwigi w Morawie, partnerem projektu jest Fundacja Via Salutis, a partne rem ponadnarodowym z Islandii Ós Pressan Kennitala.
Projekt DraBiNa: drama, biografia, narracja. HARMONOGRAM konferencji
10.00-10:15 Marzena Muszyńska-Szwegler: Inauguracja, przywitanie zaproszonych gości.
10:15-11.00 Konrad Imiela: Opowieści przetrwają w teatrze.
Prezentacja projektu DraBiNa
11.00-11.15 Alicja Przepiórska-Ułaszewska: Po co nam drabina? – cele i założenia projektu.
11.15-11:30 dr Bogna Bartosz: Wspinając się po drabinie każdy szczebel ważny … słów kilka o działaniach w projekcie.
11:30-11:45 Ilona Zakowicz: Małymi krokami na szczyt, czyli kilka słów o rezultatach projektu.
11:45-12.15 Ewa Marcinek: Teatr społeczny.
12:15-12:45 dr Joanna Wawrzyniak: Bogactwo i niepowtarzalność biografii.
Praca warsztatowa z własnym życiem.
12:45-13.15 Agnieszka Buśk: W dramie ważne są przede wszystkim nie postacie, a postawy i działania – o esencji dramy w pracy z grupami.
13:15-13:30 Dyskusja i pytania.
Może Cię zainteresować:
Uwodziciel – biografia Karola Szymanowskiego, jakiej jeszcze nie było
Cyberprzestrzeń i przekraczanie granic. Rozmawiają Martyna Wilk, Bogna Bartosz, Ilona Zakowicz
- Wrocławskie Dni Gerontologii: dla seniorów, opiekunów i wszystkich zainteresowanych [15-16 listopada] - 7 listopada, 2024
- I Forum Polityki Senioralnej: jak wspierać seniorów? [RELACJA] - 6 listopada, 2024
- „Gazeta Senior” listopad 2024 [11/2024] Sprawdź, co w numerze! - 30 października, 2024