Rak jajnika – objawy, diagnostyka i leczenie

Rak jajnika – objawy, diagnostyka i leczenie

Rak jajnika to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych wśród kobiet. Warto wiedzieć, jakie są wczesne symptomy i jakie badania na raka jajnika wykonać, by wykryć tę chorobę we wczesnej fazie. Im szybsza diagnoza i podjęte leczenie, tym rokowania są pomyślniejsze.

Nowotwór jajnika – objawy

Objawy raka jajnika są bardzo niespecyficzne, a często nie ma ich wcale. Z tego powodu mówi się o raku jajnika jako o „cichym zabójcy”. Jak długo rozwija się rak jajnika? To zależy, może trwać to nawet kilka lat. Z powodu braku symptomów często diagnozowany jest dopiero zaawansowany rak jajnika, kiedy szansa na wyleczenie wynosi jedynie 40 proc. Dlatego tak ważne są badania  profilaktyczne – wczesne wykrycie raka jajnika znacznie zwiększa szansę na jego wyleczenie.

Nietypowe objawy raka jajnika zwykle mylone są z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.  Pierwsze symptomy to często zaparcia, wzdęcia, uczucie pełności, bóle brzucha i zwiększenie jego objętości (wodobrzusze), częstsze oddawanie moczu, bóle miednicy. Mogą pojawić się uczucie ciężkości w brzuchu, nerwobóle, nagłe parcie na moczu oraz krwawienia z dróg rodnych.

W zaawansowanym stadium pojawiają się wzdęcia, niestrawność, nudności, wymioty,  nietolerancja pokarmów, brak apetytu i uporczywe zaparcia.

Rak jajnika – przyczyny

Jeśli chodzi o raka jajnika, przyczyny nie są znane. Do czynników zwiększających ryzyko tej choroby zaliczyć można:

  • wiek 40-70 lat (po 70. roku życia rak jajnika rozwija się rzadko),
  • duża ilość owulacji,
  • wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki,
  • późna menopauza,
  • grupa krwi (kobiety z grupą krwi A chorują częściej),
  • niewłaściwa dieta (duża ilość pokarmów pochodzenia zwierzęcego, niewiele warzyw).

Badania wykazały ochronny wpływ antykoncepcji hormonalnej (zmniejsza ryzyko raka jajnika). Natomiast usunięcie jajników nie daje 100 proc. ochrony przed tym rodzajem nowotworu, który może rozwinąć się z komórek nabłonka otrzewnej, a także z endometriozy.

W około 10-15 proc. rak jajnika jest dziedziczny.

Diagnostyka raka jajnika

Diagnostyka raka jajnika jest bardzo ważna. W diagnozowaniu stosuje się:

  • badanie ginekologiczne,
  • badania obrazowe: USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, punkcja jamy otrzewnej z pobraniem płynu do cytologii,
  • Ca 125, HE4, ewentualnie CEA, Ca 19-9, beta-HCG i AFP,
  • laparoskopię, która pozwala określić lokalizację guza, charakter nowotworu i stopień zaawansowania oraz sprawdzić, czy guz prawidłowo reaguje na chemioterapię.

Rak jajnika – leczenie

Guzy jajnika o charakterze nowotworowym leczy się chirurgicznie, wycinając samą zmianę lub poprzez usunięcie przydatków (jajników). Niezłośliwy rak jajnika może być leczony laparoskopowo.

Jeśli nowotwór jajnika jest złośliwy, zachodzi konieczność całkowitego usunięcia narządu rodnego wraz z węzłami chłonnymi, wyrostkiem robaczkowym i ogniskami przerzutowymi. Jako uzupełnienie leczenia operacyjnego stosowana jest chemioterapia (najczęściej dożylna) lub radioterapia.

Od niedawna w leczeniu raka jajnika stosowane są też immunoterapia i leczenie celowane. Pozwala to polepszyć rokowania przy tej chorobie, jednak pamiętajmy, że ryzyko niepowodzenia terapii rośnie wraz ze stopniem zaawansowania raka jajnika, a jest on nadal w wielu przypadkach wykrywany zbyt późno. Ważne, by pacjentka jak najszybciej została objęta kompleksową opieką i miała komfort psychiczny, że terapia zostanie dobrana idealnie do jej przypadku. Taką kompleksową opiekę – diagnostykę i specjalistyczne leczenie – oferują placówki LUX MED Onkologia, które realizują terapię onkologiczną także w oparciu o kartę DILO.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds