Marsz, marsz Polonia. Wesołego świętowania 3 Maja!

Marsz, marsz Polonia. Wesołego świętowania 3 Maja!

Uroczysty dzień 3 Maja warto rozpocząć patriotycznie. Może na początek Marsz Polonia?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jedną z pieśni, która świetnie nadaje się na rozpoczęcie dnia, jest marsz. Ten uporządkowany rytm nada reszcie dnia porządek. W końcu wszystkie defilady i reprezentacyjne wystąpienia zaczynają się do marsza.

Mazurek Dąbrowskiego

Reklama Reklama Amplifon

W odróżnieniu od Pieśni Legionów, która powstała we Włoszech dla polskich żołnierzy w armii Napoleona ten marsz został przygotowany do długich marszów. Zawierał mnóstwo zwrotek, tak jak wiele wojskowych pieśni, które miały zagrzewać do walki i dumy z uczestnictwa. Z przodu jeden lub kilku śpiewało zwrotki, a refren powtarzali wszyscy. Pieśń bojowa pomaga w utrzymaniu sprawności oddziału i jednoczy. Pieśń „Marsz, marsz Polonia” nazywany także marszem Czachowskiego powstał w 1863 podczas Powstania Styczniowego.

Reklama Reklama ATERIMA med

Marsz Polonia

Marsz Polonia

„Polonia” Jana Styki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot.© J.Dudzik

Melodia już wcześniej pojawia się w literaturze. Jedni uważają, że to ukraińska piosenka ludowa. Tutaj posłuchacie tej dumki.  Możliwe, że linię melodyczną zaadoptowali do marsza Polacy z Galicji. A słowa powstawały spontanicznie. Śpiewano słowa z Mazurka Dąbrowskiego lub własne na cześć dowódcy. Zesłańcy na Sybir także dołożyli dwie zwrotki do utworu.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Niepodległość

Był także marszem Błękitnej Armii Hallera. Warto poczytać i zastanowić się jaką rolę w kształtowaniu granic po odzyskaniu niepodległości odegrała Błękitna Armia. Zdarzyło się jeszcze raz w czasie drugiej wojny, że 1 Dywizja Pancerna generała Maczka była znaczącą siłą militarną. Stąd przejściowo Polska Strefa Okupacyjna na terenie Niemiec.

Po pierwszej wojnie światowej Marsz Polonia, Mazurek Dąbrowskiego i Rota konkurowały o miano hymnu narodowego. Ostatecznie to Mazurek Dąbrowskiego był oficjalnym hymnem, a Marsz Polonia został ulubiony utworem harcerzy.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

W czasie drugiej wojny

Glenn Miller słynny puzonista i dyrygent orkiestry z czasu wojny tutaj https://www.youtube.com/watch?v=ccmH38STUHQ przerobił Marsz Polonia na fokstrota Yes, My Darling Daughter. Jednak przebojem światowym melodia nie została.

Po wojnie marsz był zakazany w PRL. Śpiewany na obczyźnie został hymnem Polonii.

Sami sobie wybierzecie, która wersja bardziej pasuje do świątecznego dnia.

Z okazji święta Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza do wysłuchania wykładu o pamiątkach przechowywanych dla potomnych. Przyłączcie się do oglądania 3 maja o godzinie 12:00 na Facebooku na kanale Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Pewno będzie o obrazie „Polonia” Jana Styki i innych patriotycznych eksponatach, które trafiły do Wrocławia z Kresów.

Wesołego świętowania.

A później już Jazz:

Międzynarodowy Dzień Jazzu. Pamiętasz te brzmienia?

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds