Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Świętujesz czytając czy grillując?
Biblioteka w pałacu była pod pieczą bibliotekarza. Oprawione w skórę i wyzłocone tomy były cenne.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Wyróżnikiem domu była kiedyś biblioteka. Zawarta w nich wiedza pozwalała unikać pułapek i żyć w zgodzie z osiągnięciami nauki. Encyklopedie, podręczniki, słowniki, atlasy były równie ważne jak obrazy w salonie. W zamożnych domach arystokracji to bibliotekarz porządkował zbiory, wpisywał je do katalogu i często także uczył dzieci.
Spis Treści
Bibliotekarz w PRL
W PRL biblioteki były w każdej gminie. Gromadzone tam książki miały nieść oświatę pod strzechy. Jednak wcześniej trzeba było nauczyć wszystkich mieszkańców gminy podstawowej umiejętności czytania i pisania. A to musi trwać. Czytać i pisać nie jest łatwo, kiedy skóra rąk stwardniała, od ciężkiej fizycznej pracy.
Bibliotekarz króla Jana
Mało znanym a wielce zasłużonym bibliotekarzem był matematyk Adamady Kochański. W Wilanowie, na fasadzie ogrodowej pałacu w Wilanowie można oglądać zaprojektowany przez niego zegar słoneczny. Zasłynął w świecie naukowym swoją konstrukcją wykreślania liczby π (3,14), zwanej także ludolfiną lub stała Archimedesa. A oprócz wykładów z matematyki zajmował się kształceniem królewiczów króla Jana. Wykładał matematykę w szkołach jezuickich we Wrocławiu a później w Warszawie. Twierdził, że jeśli dwa punkty są dostatecznie daleko od siebie oddalone, to można przez nie przeprowadzić dowolna ilość prostych. Dzisiaj takie pomysły wykorzystuje się w opisywaniu czasoprzestrzeni.
Nie ma naukowców bez biblioteki
Matematycy, fizycy jakby inaczej postrzegają świat. W swoich rozważaniach dociekają czy to, co postrzegamy wzrokiem, znajduje uzasadnienie w teoriach naukowych. Niewielu kojarzy Einsteina z molem książkowym, ale trzeba pamiętać, że opublikował ponad 300 prac naukowych. Był więc człowiekiem pióra. Ten nasz intuicyjny pogląd na świat, w którym żyjemy, jest jakby niezmienny od tysięcy lat. Tymczasem ten teoretyczny, o którym dyskutują fizycy i opisują go matematycy, jest wielowymiarowy i zdecydowanie inny.
Kopernik
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek może warto zastanowić się, czy Kopernik miał rację, bo intuicyjnie widzimy, że to niebo porusza się nad nami i słońce wschodzi na wschodzie, chociaż wschód geograficzny wskazywany przez kompas jest gdzie indziej. A może to zbędny trud?
To od nas zależy jakie książki będziemy czytali, bo bibliotekarze czytają wszystko. Biblioteki w formie tradycyjnej pewno będą zanikały, skoro można szybciej dostać się do opasłych tomów w internecie. Bibliotekarze i biblioteki zostaną, a może nawet zwiększy się ich udział w cyfrowym świecie. Wszak w programowaniu biblioteki to podstawa.
Może Cię zainteresować:
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz wybór Światowej Stolicy Książki w 2021
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024