Testy diagnostyczne – profilaktyka w domowym zaciszu seniora
Czas pandemii SARS-Cov-2 wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z ograniczeniami w dostępie do służby zdrowia. Chociaż w tym okresie trudniej umówić się na wizytę do lekarza-specjalisty, nie oznacza to, że musimy zaniedbywać profilaktykę. Apteczne testy diagnostyczne pozwalają na wykrycie wielu poważnych chorób i infekcji w domowym zaciszu. Są niedrogie i proste w obsłudze, dlatego też to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą w sposób świadomy dbać o swoje zdrowie.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Domowe testy diagnostyczne
Dawniej testy diagnostyczne przeprowadzane były wyłącznie w specjalistycznych laboratoriach. Obecnie nowoczesna technologia (wykorzystanie techniki Point of care testing) pozwala na łatwe i wygodne przeprowadzanie niektórych z nich w domu (lub wszędzie tam, gdzie pacjent akurat przebywa: na wakacjach, w szpitalu, domu opieki czy w gabinecie lekarskim). Pierwsze tego typu badania wprowadzano do masowego użytku w latach 90. XX wieku. Wiązało się to z rozpowszechnieniem pasków do pomiaru poziomu cukru we krwi – to zrewolucjonizowało leczenie cukrzycy, gdyż pacjenci zyskali możliwość samodzielnej kontroli glikemii bez wizyt w szpitalu. Obecnie coraz więcej testów dobrej jakości umożliwia samodzielne sprawdzenie swojego stanu zdrowia w domu – zwykle są one dostępne bez recepty. Oprócz popularnych testów ciążowych czy narkotykowych, w aptece bez problemu możemy nabyć wiele przydatnych testów, które są bardzo istotne z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej seniora.
Jakie badania można wykonać samodzielnie w domu?
Wśród najpopularniejszych badań, które możemy wykonać samodzielnie w domu warto wymienić:
- Badanie na krew utajoną w kale – profilaktyka zachorowań na nowotwory jelita grubego. Pozwala na wykrycie niewielkich, niewidocznych gołym okiem śladów krwi w kale. Co prawda, także w przypadku zdrowych osób każdego dnia z organizmu wydalane są mikroskopijne ilości krwi fizjologicznej, jednak przekroczenie norm może świadczyć o krwawieniu z jelita grubego. To typowy objaw nowotworów jelita grubego i chorób zapalnych jelit. Pamiętaj! Badanie na krew utajoną w kale powinno być wykonywane regularnie co dwa lata przez każdą osobę, która ukończyła 50. rok życia. Badanie wykonuje się poprzez umieszczenie próbki w specjalnej kasetce.
- Test na prostatę PSA – podstawowe badanie dla każdego mężczyzny, po 50. roku życia należy wykonywać je regularnie. To badanie, które pozwala wykryć raka prostaty w jego wczesnej fazie i wiele innych dolegliwości związanych z prostatą. Test pozwala zmierzyć poziom antygenu PSA (z ang. Prostate Specific Antygen) – w przypadku zdrowych mężczyzn powinien być on niski. Wraz ze wzrostem antygenu PSA rośnie ryzyko zachorowania na raka prostaty. Może on również wskazywać na problemy związane z przerostem prostaty. Badanie wykonuje się poprzez pobranie niewielkiej próbki krwi (ukłucie w palec), a następnie na umieszczeniu jej na specjalnej płytce i dodanie roztworu znajdującego się w zestawie. Po upływie około 10 minut możesz odczytać wynik.
- Test na obecność w kale antygenów Helicobakter pyroli – profilaktyka w zakresie dolegliwości jelitowo-żołądkowych oraz problemów skórnych. Kolejnym badaniem, który możesz bez problemów wykonać samodzielnie w domowym zaciszu jest test na obecność bakterii Helicobater pyroli. To patogenna bakteria o charakterystycznym spiralnym kształcie, która jest odpowiedzialna za stan zapalenia błony śluzowej żołądka, przyczyniając się do powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy. To jedna z najbardziej popularnych dolegliwości – szacuje się, że cierpi na nią nawet połowa populacji. Wykonanie testu umożliwia wykrycie przeciwciał IgG. Badanie polega nakłuciu palca w celu pobrania niewielkiej ilości krwi i umieszczeniu jej na płytce. Następnie należy dolać specjalny roztwór i odczekać około 10 minut na wynik.
Dlaczego warto zdecydować się na przeprowadzenie testu diagnostycznego w domu?
Apteczne badania laboratoryjne pozwalają na wygodną diagnostykę chorób w domowym zaciszu, lub praktycznie wszędzie tam, gdzie akurat się znajdujesz. W ten sposób możesz poznać swój stan zdrowia i spać spokojnie wiedząc, że nic Ci nie jest lub rozpocząć leczenie na wczesnym etapie choroby, gdy jest ono najbardziej skuteczne. Testy diagnostyczne do wykonania samodzielnie w domu są zwykle tanie (najczęściej ich cena wynosi około 20-30 zł) i łatwo dostępne – aby kupić je w aptece, nie potrzebujesz recepty. Możesz także zamówić je przez Internet. Badanie w warunkach domowych zwykle polega na sprawdzeniu materiału biologicznego, który został samodzielnie pobrany przez pacjenta. W zależności od rodzaju badania będzie to kropla krwi, mocz, kał, ślina lub wydzielina z pochwy.
Przed wykonaniem badania zawsze należy dokładnie przeczytać instrukcję i upewnić się, że nie występują żadne przeciwwskazania ani czynniki, które mogłyby wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Testy diagnostyczne do samodzielnego wykonania w domu można zamówić na stronie domowelaboratorium.pl lub kupić w wybranych aptekach. W sytuacji, gdy wyniki badań będą wskazywać na nieprawidłowości lub będą niejednoznaczne, należy skonsultować się z lekarzem.
Może Cię zainteresować także: