Vonka w Muzeum Ślężańskim w Sobótce. Pojedziecie zobaczyć?

Vonka w Muzeum Ślężańskim w Sobótce. Pojedziecie zobaczyć?

Sobótka odkrywa Vonkę, a turyści Sobótkę. Poszukacie śladów kowala z Wrocławia i Sobótki?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Hořice

Reklama Reklama Amplifon

Jaroslav Vonka urodził się w mieście, gdzie wielu zajmowało się obróbką kamienia. W pobliżu Hořic występuje wyjątkowej jakości piaskowiec, który idealnie nadaje się do rzeźbienia. Jednak młody Jaroslav Vonka wybrał inną drogę. Został kowalem.

Jak było w zwyczaju młody czeladnik jeździł po Europie, zdobywał doświadczenie i doskonalił warsztat. Realizował różne projekty w Berlinie i Lipsku. Aż w 1903 roku został zatrudniony we Wrocławiu w Miejskiej Szkole Rzemiosł.

Reklama Reklama MultiSport

Wrocław

Vonka

Jaroslav Vonka, fot© Jerzy Dudzik

To ważna szkoła w ówczesnym Wrocławiu. Uczyła artystycznego spojrzenia na rzemiosło. Ważne wrocławskie budynki zostały ozdobione pracami Jaroslava Vonki. Znajdziecie kraty i balustrady w starym ratuszu, elektrowni wodnej i wielu wrocławskich budynkach. Zachwyca krata do Piwnicy Świdnickiej. Barwione amalgamatami figury podziwiają współcześni kowale.

Jednak po kryzysie światowym w 1931 roku także szkoły artystyczne miały problemy finansowe. Ograniczono ilość pracowni i starszy pan, mistrz kowalstwa Jaroslav Vonka przeszedł na emeryturę.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Vonka w Sobótce

Był  rok 1935, gdy przeprowadził się do Sobótki. Kupił niewielki domek, parter i pięterko tuż obok domu aptekarza. Postawił małą kuźnię i jeszcze trochę pracował. W Sobótce jest kilka krat okiennych, które wyszły z warsztatu mistrza.

Po wystawie w 2015 roku poświęconej twórczości Vonki przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w Sobótce zaczęto poszukiwać śladów kowala z Wrocławia.  Tutaj zobaczycie film przygotowany przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Vonka

Sobótka, fot© Jerzy Dudzik

Lokalni działacze z Sobótki starają się pokazywać słynne osoby mieszkające w Sobótce. Vonka idealnie wpisuje się w te potrzeby. To buduje tożsamość miejsca. Po czasach powszechnego zacierania śladów, po poprzednich mieszkańcach Sobótki, przyszedł czas na odkrywanie.

Mistrz kowalstwa Jaroslav Vonka pod koniec wojny porzucił domek i udało mu się przedostać do Czech. Tam w zapomnieniu w Hořicach dożył swoich lat.

Życiorys jak wiele innych z czasów, gdy świat zdeterminowały dwie wojny światowe.

Sobótka pod koniec wojny została w znacznym stopniu zniszczona przez Armię Czerwoną. W czasie odbudowy i remontów zatracił się charakter miasteczka. Puste place po budynkach zajęły teraz skwery i zieleńce.

Wystawa „Jaroslav Vonka. Kuźnia wyobraźni” będzie dostępna od 21.07 do 5.09.2021 roku w Muzeum Ślężańskim w Sobótce.

Organizatorzy: Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Ślężańskie w Sobótce.

Kurator wystawy: Jacek Witecki, kustosz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Tymczasem w Pawilonie 4 Kopuł

Wystawa Ewy Kuryluk. Warto zobaczyć

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds