Dom dla seniora: piętrowy parterowy czy z poddaszem?
Budowa własnego domu to poważna inwestycja, dlatego przed wybraniem konkretnego projektu warto poświęcić nieco czasu na porównanie wszystkich ofert. Na naszą decyzje może wpływać nie tylko budżet, ale również Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który reguluje rodzaj stawianych budynków w okolicy. Wielkość działki, koszt budowy, a także nasze oczekiwania wobec domu dla seniorów – wszystko to wpływa na ostateczny wybór.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Dom dla seniora: piętrowy parterowy czy z poddaszem – zalety oraz wady
Dom parterowy – w tym przypadku wszystkie pomieszczenia są umieszczone na poziomie ziemi, co tworzy duże, przestronne i wygodne wnętrze, co docenią zwłaszcza seniorzy. Domy tego typu są przyjazne także rodzinom z dziećmi, gdyż nigdzie nie napotkamy schodów wiodących na wyższą kondygnację. Ułatwia to nie tylko użytkowanie, ale również urządzenie i wystrój wnętrza. Pełna swoboda komunikacji oraz możliwość stworzenia dużych pomieszczeń to kolejne zalety domów parterowych. Seniorzy dysponujący większą działką docenią także otwarcie wnętrza na ogród z większości pomieszczeń i kontakt z otaczającą budynek naturą.
Domy parterowe mają również kilka wad, które trzeba wziąć pod uwagę w czasie planowania budowy. Taki budynek zajmuje najwięcej miejsca na działce, co ogranicza przestrzeń ogrodu. Umieszczenie wszystkich pomieszczeń na parterze wymaga największych fundamentów z opisanych tutaj propozycji, co oznacza również największą powierzchnię dachu. W przypadku tego typu domów wymogiem jest wydajne ogrzewanie oraz izolacja, która zredukuje problemy z utrzymywaniem ciepła. Warto również zwrócić uwagę na konieczność doświetlenia korytarzy oraz niektórych pomieszczeń, które mogą nie mieć dostępu do naturalnego światła ze względu na układ wnętrza.
Dom piętrowy – w tym przypadku rozkładamy powierzchnię użytkową między dwie kondygnacje, co zmniejsza ilość potrzebnego miejsca na działce. Dzięki temu budynki piętrowe dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy nie mamy dużo wolnej przestrzeni lub zależy nam na dużym ogrodzie. Umieszczenie pięter nad sobą ułatwia nieco kwestie ogrzewania – chociaż w lecie temperatura na wyższej kondygnacji będzie zauważalnie wyższa. Piętrowa bryła pozwala również na wybudowanie balkonu, co dla wielu osób stanowi niezwykle atrakcyjną opcję. Obydwie kondygnacje posiadają taką samą kubaturę w przeciwieństwie do domów z poddaszem.
Do wad piętrowych budynków – oprócz wyższych kosztów budowy, które zostaną opisane poniżej – należy zmniejszona przestrzeń użytkowa, związana z koniecznością montażu schodów. Naturalnie możemy zamontować strome stopnie, aby zaoszczędzić miejsce, ale będzie się to wiązało ze zmniejszeniem komfortu użytkowania, zwłaszcza dla najmłodszych oraz najstarszych członków rodziny.
Dom z poddaszem użytkowym – to kompromis między domem parterowym oraz posiadaniem pełnowymiarowego piętra. Budynki tego typu zajmują mniej miejsca na działce niż domy parterowe, ale zapewniają dodatkową przestrzeń na poddaszu. Podobnie jak w przypadku projektów piętrowych możemy cieszyć się łatwiejszym ogrzewaniem wnętrza, co stanowi zaletę w sezonie grzewczym. Poddasza posiadają również unikalny, przytulny klimat, zwłaszcza jeżeli są wykończone drewnem. Ze względu na rodzaj konstrukcji w domu tego typu można mieszkać bez wykończonego poddasza, co pozwala szybciej się wprowadzić oraz rozłożyć wydatki na dłuższy okres.
Obecność schodów wymaga poświęcenia wolnej przestrzeni na obydwu kondygnacjach. Trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do domów piętrowych poddasze nie będzie posiadało takich samych rozmiarów jak parter. Skosy dachów ograniczają dostępne miejsce, co rodzi potrzebę kreatywnych rozwiązań podczas urządzania wnętrza. Poddasze będzie doskonale nadawało się na sypialnie lub pokój gościnny, ale będzie to wymagało doboru mebli modułowych lub robionych na zamówienie.
Ile kosztuje budowa wygodnego domu dla seniorów?
Całkowita powierzchnia elewacji, konieczność budowy piętra, konstrukcja dachu oraz stropów to czynniki, które znacząco wpływają na koszt budowy, toteż nawet projekty domów w obrębie jednej kategorii mogą się znacząco różnić. Pod uwagę trzeba wziąć także sposób wykończenia domu (gospodarczy lub zlecony), województwo, obecność piwnicy, garażu oraz balkonu. Niebagatelny wpływ na cenę budynku ma oczywiście materiał – rosnąca popularność prefabrykatów sprawia, że ceny niektórych inwestycji mogą pozytywnie zaskoczyć. Na potrzeby tego artykułu podane zostaną uśrednione koszty budowy domu o prostej formie do stanu surowego zamkniętego o powierzchni 100 metrów kwadratowych bez garażu oraz piwnicy.
Trzeba pamiętać, że wydatki na stan surowy to zwykle około 30-40% całkowitych kosztów budowy. Aby uzyskać przedział cenowy dla stanu pod klucz, należy dodać:
- montaż instalacji elektrycznej – od 50 do 150 złotych za metr kwadratowy;
- montaż instalacji sanitarnej – od 180 do 800 złotych za metr kwadratowy;
- wykończenie zewnętrzne (ocieplenie, tynki, okładziny, malowanie itp.) – od 100 do 500 złotych za metr kwadratowy;
- wykończenie wewnętrzne (tynki, drzwi, okna, przepierzenia, malowanie itp.) – od 330 do 700 złotych za metr kwadratowy.
Duże różnice wynikają ze złożoności danego zlecenia, życzeń klienta oraz kosztów materiałów. Powyższe ceny nie obejmują podatku VAT.
Koszt budowy domu parterowego do stanu surowego to wydatek rzędu 160-200 tysięcy złotych. Z kolei cena domu z poddaszem użytkowym dla seniorów waha się w okolicach 190-210 tysięcy złotych. Koszt budowy domu z piętrem jest wyższy, bo wynosi od 200 do 230 tysięcy złotych. Trzeba nadmienić, że możemy napotkać znacznie tańsze rozwiązania, jednakże większość kosztów będzie związana z wykończeniem budynku. Przykładowo piętrowy posiada stosunkowo złożoną konstrukcję instalacji wodnej i elektrycznej, co pociąga za sobą większe koszty w stosunku do domu parterowego.
Kosz utrzymania domu
Na utrzymanie domu składa się wiele czynników, które nie mają wiele wspólnego z konstrukcją budynku. Opłaty za wodę, śmieci, prąd czy gaz zależą od ilości mieszkańców, ich wieku oraz stylu życia. W przypadku domów wyposażonych w ogniwa fotowoltaiczne opłaty za energię oczywiście będą odpowiednio niższe. Rodzaj oraz ilość wyposażenia AGD znacznie wpływa na zużycie prądu – energooszczędny sprzęt może znacząco obniżyć miesięczne opłaty. W zależności od zamontowanych udogodnień oraz urządzeń obniżających nasze wydatki roczny koszt utrzymania domu wyniesie od 7200 do 12000 tysięcy złotych.
Chociaż ogrzewanie domu piętrowego i z poddaszem jest na ogół nieco tańsze niż w przypadku budynków parterowych, nie są to tak duże różnice. Za ogrzewanie domu parterowego zapłacimy maksymalnie o 1/5 więcej niż w przypadku pozostałych opcji. Może się jednak okazać, że koszt nie będzie się znacząco różnił, gdyż kluczową kwestią jest tutaj jakość ogrzewania oraz warstwy termoizolacyjnej. Dobrze wykończony dom parterowy będzie znacznie tańszy w utrzymaniu niż źle ocieplony budynek piętrowy.
Wybór projektu
Decyzja o budowie domu musi być przemyślana, nie tylko pod kątem ekonomicznym ale przede wszystkim wygody seniorów i preferencji każdego z domowników. Dom zaczyna się od jego planu, dlatego nie warto eksperymentować, ponieważ konsekwencje źle wybranej dokumentacji będą długofalowe. Jeśli pojawią się wątpliwości warto poprosić o poradę architekta z renomowanej pracowni projektowej. Jednymi z najlepiej ocenianych są Archeton, MG Projekt, czy Archon.
Artykuł partnerski