Podłaźniczka i jemioła

Podłaźniczka i jemioła

Podłaźniczka jest polskim prastarym zwyczajem dekorowania domu w czasie przesilenia zimowego.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zdobna podłaźniczka

Reklama Reklama Amplifon
podłaźniczka

w miastach jeszcze dominują choinki, fot.© Jerzy Dudzik

Podłaźniczka swoją nazwę wzięła od sposobu jej umiejscowienia. Pod sufitem montowano świąteczną ozdobę dla nawiązywania kontaktów z duchami. Można było pod tę magiczną strukturę podejść i próbować więzi z duchami nawiązać. Ten zwyczaj spotkamy w wielu kulturach świata.  Rdzenni mieszkańcy Ameryki mówią o nim na przykład „łapacz snów”.

W ludowej tradycji w Polsce po sufitem wieszano słomkowe pająki zdobione bibułką. Często w świętym kącie izby tuż obok diducha. To był sposób na zapewnienie sobie pomyślności na przyszły rok. Wraz z zasobnością i w podzięce za sprzyjanie w życiu doczesnym, ozdoby pod sufitem stawały się coraz większe i bardziej ozdobne.

Reklama Reklama ATERIMA med

Jemioła i inne zielone gałązki

podłaźniczka

inna forma choinki, fot.© Jerzy Dudzik

Wiecznozielona roślina związana jest z częścią tych rytuałów. W krajach anglosaskich używano jemioły i ostrokrzewu. Na północy Europy gałązki świerku zapewniały zielony kolor w magicznych dekoracjach zbliżających nas do świata astralnego. Kolor zielony to czas życia, nadziei, wolności.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Całowanie pod jemiołą

Jak już świętujemy i weselimy się, to odwiecznym zwyczajem było całowanie. Kiedy ochota po obu stronach to i jemioła zbędna. Jednak gdy dziewczę jeszcze płoche i nie chce zbyt okazywać swoich względów, jemioła stanowiła świetny pretekst do okazywania zainteresowania. Niby przypadkiem stawało dziewczę pod jemiołą, a że czas magiczny to i książę z bajki mógł się trafić.

Całowanie dziewczyn pod jemiołą to jeden z niewielu pogańskich zwyczajów, który nadal jest żywo kultywowany.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Jemioła

Zobaczyć ją można na drzewach przez cały rok, ale to właśnie w okolicy świąt Bożego Narodzenia nabiera wyjątkowych mocy. Zielarze i inni druidzi uważali, że właściwości magiczne mają tylko te gałązki, które zostały zebrane w dniu przesilenia zimowego.

podłaźniczka

w Hiszpanii obowiązkowe są stajenki, fot.© Jerzy Dudzik

A że jemioła, jako ziele, jest całkiem mocnym lekiem nasercowym, to została gruntownie przebadana. Szczególnie w zakresie całowania jest użyteczna. Poprawia nastrój, oraz wzbudza powszechna wesołość, gdy nieśmiałe dziewczę stanie nieopatrznie pod jemioła. Dziewczyny uważały, że tylko taka z białymi kulkami upoważnia do całowania. Z każdym pocałunkiem powinna znikać z krzewu jedna biała kulka. Ale to angielski przesąd.

Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by w naszych mieszkaniach wprowadzić trochę zmian i zamiast stawiać plastikową choinkę w kącie, powiesić pod sufitem podłaźniczkę z jemiołą.

Pamiętacie, że zielone drzewko przywędrowało do Polski razem z niemieckim osadnikami i świąteczną piosenką tutaj, o zielonym drzewku.

Nasze polskie ozdoby, na te święta o którym jeszcze niektórzy mówią Gody, to właśnie podłaźniczka i diduch.

Świąteczne dekoracje

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds