Wybieramy komputer dla seniora — o czym należy pamiętać?
Wybór komputera dla seniora powinien być uzależniony od jego umiejętności i wcześniejszego kontaktu z takim sprzętem. Wbrew powszechnej opinii wiele starszych osób odnajduje się w świecie cyfrowym równie dobrze jak osoby młode. Jednak część z nich ma pewne problemy z obsługą takiego sprzętu. O czym należy pamiętać, kupując komputer dla seniora? Podpowiadamy.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Komputer stacjonarny czy laptop dla seniora?
Wybierając komputer dla seniora, należy zastanowić się które urządzenie dla tej konkretnej osoby będzie wygodniejsze i bardziej odpowiednie — komputer stacjonarny czy laptop. Wybór sprzętu powinien być uzależniony od potrzeb i stanu zdrowia takiej osoby.
Komputer stacjonarny będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą przebywać w pozycji siedzącej i nie mają poważnych problemów na przykład z kręgosłupem. Zapewnia on dużo lepszą czytelność, ponieważ możemy wybrać do niego nawet bardzo duży monitor.
Z kolei laptop ze względu na to, że jest mobilny i nie wymaga podłączania dodatkowych akcesoriów takich jak myszka czy klawiatura, a także schylania się pod biurko w celu jego włączenia jest zdecydowanie wygodniejszy dla seniora. Jest lekki, można go swobodnie przenosić, jednak jego ekran nie osiąga tak dużej przekątnej jak największe monitory.
Parametry techniczne komputera dla seniora
Ekran niezależnie od rodzaju sprzętu, jaki wybierzemy dla starszej osoby, powinien być odpowiednio duży. Jego minimalna przekątna powinna wynosić 15,6 cala. Komputer dla osób w podeszłym wieku o ile nie będą one korzystały z bardzo nowoczesnych programów, może mieć nieco starsze oprogramowanie. System powinien być czytelny i jasny w obsłudze, dlatego doskonale sprawdzi się Windows 7 lub Windows 10 Home, które oferują prosty interfejs, dostosowany do możliwości osób starszych. Nie wymagają również czasochłonnych i skomplikowanych konfiguracji. Takie i inne komputery znajdziemy na https://www.morele.net/.
Procesor komputera dla seniora również nie musi być najnowszej generacji — wystarczy jednostka 2 lub 4 rdzeniowa. Pamięć operacyjna na poziomie 2 lub 4 GB RAM, powinna zapewnić komfortowe użytkowanie takiego sprzętu. Z kolei pamięć wewnętrzna powinna być dostosowana do preferencji seniora — jeżeli przechowuje na komputerze wiele danych, wówczas powinna być większa.
Należy również sprawdzić, czy sprzęt posiada podstawowe porty umożliwiające podłączenie komputera do zewnętrznego monitora, czy domowej sieci WiFi. Warto zdecydować się na model, który posiada również złącze HDMI.
Artykuł partnerski