#42PPA „Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny”
Spektaklem Agaty Dudy Gracz rozpoczął się 42 PPA we Wrocławiu. Było jaskrawo, barokowo i mocno.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Przedstawienie „Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny”
Takich kolorów, tak intensywnej czerwieni nie sposób uzyskać w codziennym życiu. To tylko w teatrze dzięki grze świateł możliwe są takie barwy. W okresie baroku malarze poszukiwali sposobu, by kolory były mocno jaskrawe. Stosowali różne zabiegi, między innymi malowali na złotym podkładzie, by uzyskać wyjątkową świetlistość na swoich obrazach. Teraz wystarczy odrobina teatralnej magii i na scenie uzyskujemy barwy dorównujące tym z czasów baroku. Dla wrażliwych na kolor to uczta dla oczu. Pewno nie wszyscy kojarzą, że te bodźce wizualne trafiające do mózgu wywołują określone reakcje. Tak, jak potrawa na talerzu, powinna wyglądać ciekawie kolorystycznie, tak i w teatrze twórcy oddziaływają na zmysły widza kolorem, ruchem scenicznym, dźwiękiem. Odwołują się do podświadomości, a widzowie nawet tego nie zauważają. Nie mają czasu, tak fascynujące rzeczy dzieją się na scenie.
Michelangelo Caravaggio
Religijne obrazy tego artysty można oglądać w muzeach i kościołach. Zwykle ustawiają się kolejki, by zobaczyć obraz, jak ten na Malcie. Jeden obraz i w kolejce 200 osób. Taka jest siła oddziaływania tego artysty. Obraz Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny jest prezentowany w Luwrze. Dzieło powstało na zlecenie zakonu karmelitów bosych i miało trafić do kościoła Santa Maria Della Scala in Trastevere. Jednak mnisi nie wykupili obrazu od artysty. Uznali, że jest niestosowny. Nie podobało się mnichom wszystko, co wymyślił Caravaggio. Począwszy od modelki, a skończywszy na misie z octem. Za to środowisko artystyczne Rzymu było zachwycone pomysłami i kompozycją.
Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny
Agata Duda Gracz na bazie tego obrazu i skandalu, który wywołał, zbudowała niezwykłe przedstawienie wraz z teatrem z Kłajpedy. Niewątpliwie warto zobaczyć, a nawet pojechać kilkaset kilometrów, by zmierzyć się z tym przedstawieniem. Oczywiście nie wszyscy będą zafascynowani. Ale kto powiedział, że teatr to ma być bajka dla grzecznych pensjonarek?
Na 42 PPA
Zaczynają się przesłuchania drugiego etapu konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Program wszystkich wydarzeń znajdziecie https://ppa.teatr-capitol.pl/program-i-bilety/ .
Dobre informacje
Jeśli chcecie wybrać się na spektakle, to sprawdzajcie codziennie dostępność biletów. Część osób zwalnia miejsca zarezerwowane dla VIP. Na Facebooku będzie prowadzona transmisja z Koncertu Finałowego. Warto zatem śledzić Studio Festiwalowe 42 PPA.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Organy w bazylice św. Elżbiety zostały odbudowane. Mówiono o nich „Głos Śląska”
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024