Syrop z mniszka lekarskiego [PRZEPIS]. Sezon na zbiór mniszka. Gdzie, jak i co zbierać?
Mniszek lekarski to bardzo cenna roślina znana z wielu prozdrowotnych właściwości. Sezon na zbiór mniszka lekarskiego rozpoczyna się końcem kwietnia i trwa w maju. Warto poznać przepis na syrop z mniszka lekarskiego, a przed zbiorami sprawdzić, jak nie pomylić go z mleczem.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Syrop z mniszka lekarskiego – właściwości lecznicze
Syrop z mniszka lekarskiego powinien znaleźć się w kuchni każdego, nie tylko seniora. Wyciąg z tej rośliny jest nie tylko smaczny, ale przede wszystkim zdrowy. Środek ten doceniany jest przede wszystkim za właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
Na co pomaga syrop z mniszka lekarskiego?
Najczęściej stosuje się go przy przeziębieniu, gdzie pomaga w walce z uporczywym kaszlem i katarem. Wiele osób stosuje go również przy dolegliwościach żołądkowych. Syrop z mniszka na trawienie wykazuje właściwości łagodzące i może pomóc np. przy zatruciu pokarmowym. Regularne stosowanie syropu wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz innych narządów wewnętrznych. Korzystając z trwającego sezonu, warto przygotować syrop z mniszka lekarskiego i cieszyć się z jego prozdrowotnego wpływu na nasz organizm.
Mniszek lekarski – jak odróżnić go od mleczy polnych?
W polskich ogrodach można spotkać wiele dziko rosnących roślin, które są do siebie podobne. Tak jest m.in. w przypadku mniszka lekarskiego oraz mlecza polnego. Mimo że te dwa kwiaty są do siebie łudząco podobne, to mlecz w przeciwieństwie do mniszka jest szkodliwy. Istnieje jednak kilka różnic w budowie roślin, dzięki którym można je od siebie odróżnić.
Mniszek lekarski charakteryzuje się tym, że z jednej łodygi wyrasta tylko jeden koszyczek kwiatowy. Inaczej jest w przypadku mlecza, gdzie kilka kwiatów wyrasta z jednej łodygi. To jedna z głównych cech, dzięki którym można odróżnić mniszek od mlecza. Różnica widoczna jest także w wysokości obu roślin. Mlecze są znacznie wyższe niż mniszek i mogą osiągać nawet 150 cm wysokości.
Sprawdź również artykuł: Mlecz polny czy mniszek lekarski? Pospolity chwast o niezwykłych właściwościach zdrowotnych.
Jak i kiedy zbierać mniszek lekarski?
Do zbierania mniszka lekarskiego warto przygotować się już końcem kwietnia. To właśnie wtedy na łąkach i w ogrodach zaczyna się kwitnienie tej rośliny. Wszystko jednak zależy od konkretnego sezonu i czasami mniszek pojawia się dopiero na początku lub w połowie maja. To właśnie w tym okresie warto wybrać się na jego poszukiwania.
Do przygotowania syropu potrzeba dość dużo kwiatów. Zbierając mniszek lekarski, można założyć jednorazowe rękawiczki, gdyż roślina może powodować żółte zabarwienie dłoni. Do gotowania syropu wykorzystuje się same kwiaty, stąd też wystarczy zrywać jedynie koszyczki kwiatowe. Po zebraniu mniszka należy mu zapewnić dopływ powietrza, najlepsze będą do tego wiklinowe kosze, unikajmy plastikowych szczelnie zamkniętych toreb. Przed gotowaniem syropu dobrze jest rozłożyć kwiaty na pergaminie, tak aby mogły je opuścić ewentualne żyjątka, które przynieśliśmy z łąki.
Ważna wskazówka: kwiaty należy zbierać w suche i ciepłe dni. Najlepsze są młode kwiaty, dlatego nie zwlekajmy ze zbiorami. Warto wybrać ustronne miejsca, które nie są bezpośrednio narażone np. na spaliny z pobliskiej autostrady.
Zobacz również: Syrop z mniszka lekarskiego [PRZEPIS]. Sezon na zbiór mniszka. Gdzie, jak i co zbierać?
Syrop z mniszka – jak go przygotować? [PRZEPIS]
Zastanawiając się, jak zrobić syrop z mniszka i jaki przepis na syrop z mniszka lekarskiego wybrać, warto skorzystać z tradycyjnej i znanej od wieków receptury.
Syrop z mniszka przepis
Domowy Syrop z Mniszka Lekarskiego [PRZEPIS]
Sprawdzony przepis na domowy syrop z mniszka lekarskiego. Dowiedz się, jak przygotować ten zdrowy syrop zwany również miodem z mniszka.
Recipe Ingredients:
- 1 litr kwiatów mniszka lekarskiego
- 2 cytryny
- 1 kg cukru
- woda
Recipe Instructions:
- Kwiaty mniszka lekarskiego można, ale nie trzeba oddzielić od zielonych elementów - nadadzą jednak lekko gorzkiego posmaku.
- Kwiaty mniszka lekarskiego włóż do garnka i zalej zimną wodą. Gotuj na wolnym ogniu przez godzinę.
- Po godzinie wyciąg wynieś w chłodne miejsce na cały dzień.
- Po tym czasie wyciśnij zawartość garnka przez gazę i do tak przygotowanego wywaru wsyp 1 kg cukru (może być trochę mniej dla uważających na cukier) oraz dodaj cytryny. Zakryj pokrywką, całość zagotuj, a następnie gotuj na małym ogniu, mieszaj od czasu do czas aż syrop odparuje i zgęstnieje.
- Syrop powinien swoją konsystencją przypominać płynny miód. Gotowy syrop przelej do wyparzonych słoików i od razu zakręć. Przechowuj w chłodnym miejscu.
Zobacz również: Syrop z mniszka lekarskiego bez gotowania, czyli domowy prozdrowotny syrop na zimno [PRZEPIS]
Syrop z mniszka na trawienie – jak go stosować?
Syrop z mniszka na trawienie można stosować w różnej postaci. Dobrze smakuje zarówno na kanapkach, jak i dodawany do napojów np. herbatek. W gorące dni na jego bazie można przygotować np. domową lemoniadę. W tym celu wystarczy wymieszać go z wodą gazowaną i dodać plaster cytryny oraz listki mięty. Syrop można dodawać także do deserów, np. do gofrów czy lodów.
Zobacz również: Dziurawiec zwyczajny; czarny książę polskich łąk. Właściwości i zastosowanie dziurawca
Jak dawkować syrop z mniszka lekarskiego?
Warto jednak pamiętać o odpowiednim dawkowaniu w przypadku wspierania układu immunologicznego. Syrop z mniszka na odporność należy stosować w ilościach 2 – 3 łyżeczki dziennie.
Cukrzycy powinno stosować go ostrożnie, ponieważ zawiera dużą ilość cukru.
Zobacz również: POKRZYWA; Królowa Ziół [zbiory, przechowywanie, napar, zastosowanie, właściwości]
Syrop z mniszka lekarskiego – gotowy czy domowy?
Wiele sklepów ze zdrową żywnością oraz apteki oferuje swoim klientom syrop z mniszka lekarskiego. Gotowy syrop spełnia jednak swoją leczniczą rolę tylko wtedy, gdy nie zawiera w swoim składzie szkodliwych substancji. Mowa tutaj o konserwantach lub barwnikach. Tych unikniemy, wybierając najwyższej klasy produkty ze sprawdzonego źródła lub, gdy przygotowujemy syrop w domu. Do jego zrobienia wystarczy trochę kwiatów, cukier, woda oraz cytryna. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, to najlepiej przygotować go samodzielne w domu.
Jeżeli interesują Cię informacje na temat ziół, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- „Gazeta Senior” – styczeń 2025 [01/2025]: Sprawdź, co w numerze! - 18 grudnia, 2024
- Znany aktor Henryk Gołębiewski ofiarą scamu! Jak seniorzy mogą ustrzec się przed internetowym oszustwem? - 16 grudnia, 2024
- Viva Seniorzy! 2024 – wyjątkowe święto Seniorów za nami - 3 grudnia, 2024