Aktywność fizyczna dla lepszego zdrowia? Si, senior!
Obecnie aż dwóch na pięciu Polaków w wieku 60+ deklaruje, że nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu – wynika z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2022, które pod raz kolejny wykazało, że zapał do aktywności zmniejsza się w Polsce wraz z wiekiem.
Dla 49 proc. aktywnych seniorów główną motywacją do ćwiczeń jest zachowanie dobrego zdrowia, 56 proc. jest zdania, że regularny ruch ma pozytywny wpływ na nadciśnienie (56 proc. wskazań), cukrzycę (49 proc.) i odporność na infekcje (66 proc.). Aż 71 proc. uważa również, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na powrót do pełni sił po przebytym Covid-19.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Aktywność seniorów w Polsce – Badanie MultiSport Index 2022
Poziom aktywności fizycznej w Polsce spada wraz z wiekiem – o ile tylko 21 proc. osób w wieku 18-24 lata pozostaje nieaktywnych fizycznie, o tyle wśród trzydziestolatków procent ten wynosi już 34. Kolejnych grupach wiekowych nieaktywnych jest coraz więcej osób, a najgorzej sytuacja przedstawia się wśród osób powyżej 60. roku życia – tu wskaźnik ten wynosi aż 43 proc. Dodatkowo to właśnie respondenci z tej grupy wiekowej deklarują największy negatywny wpływ pandemii na ich zdrowie fizyczne (31 proc.) oraz psychiczne (37 proc.).
Najsilniejszym motywatorem do podejmowania aktywności fizycznej dla grupy 60+ jest zdrowie – wskazuje na nie już 49 proc. aktywnych osób. Tylko 35 proc. seniorów ćwiczy dla wsparcia psychiki, mimo że aż 93 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że aktywność fizyczna pomaga w poprawie lub utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej. Lepszy wygląd i sylwetka są dla osób 60+ najmniej istotne – ten motywator wskazuje tylko 3 proc. (w grupie wiekowej 25-29 jest on ważny dla 20 proc. respondentów).
Seniorze, spacer nie wystarczy
W czasie pandemii znacząco zwiększyła się grupa spacerowiczów. Spacery stanowią obecnie najpopularniejszą aktywność dla seniorów – już 52 proc. z nich uważa je za ulubiony rodzaj ruchu, na drugim miejscu znajduje się rower (29 proc.), a na trzecim pływanie (7 proc.). Co szczególnie istotne, w grupie dorosłych respondentów (18-60+), co piąty aktywny fizycznie Polak wybiera obecnie trening w klubie fitness (20 proc.).
Z danych MultiSport Index 2022 wynika także, że wciąż zaledwie 9 proc. seniorów w wieku 60-64 lata wypełnia podstawowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, podejmując co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Natomiast wśród osób 65+, jedynie 16 proc. ma szansę na wypełnienie rekomendacji WHO, która zaleca tej grupie wiekowej wykonywanie przynajmniej 3 razy w tygodniu różnorodnych ćwiczeń, kładących nacisk na równowagę i trening wzmacniający mięśnie z umiarkowaną lub większą intensywnością. – Dodatkowo warto pamiętać, że aktywność jest aktywności nierówna. Dla 13 proc. aktywnych fizycznie Polaków jedyną formą ruchu, jaką podejmują, jest spacer, a ten zazwyczaj nie jest wystarczający, by efektywnie wypełnić rekomendacje WHO i spowodować korzystne zmiany dla zdrowia – podkreśla dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Karta MultiSport Senior – prosty sposób na bycie aktywnym
Jak wynika z raportu MultiSport Index 2022, w gronie aktywnych seniorów, już co piąty przyznaje, że chciałby ćwiczyć częściej. Podejmowanie różnorodnej, dopasowanej do swoich możliwości i preferencji, aktywności fizycznej, zgodnej z zaleceniami WHO, znacząco ułatwić może karta MultiSport Senior. Jest to specjalna karta sportowa dedykowana osobom powyżej 60. roku życia, umożliwiająca korzystanie z szerokiej oferty aż 25 aktywności – codziennie w ponad 3500 obiektów w całej Polsce. Dzięki karcie uzyskujemy dostęp m.in. do basenów, klubów fitness, zajęć tanecznych, saun, czy grot solnych czy rowerów miejskich. Senior zyskuje też dostęp do oferty zajęć polecanych swojej grupie wiekowej, jak np. zumba gold, aqua aerobic czy gimnastyka tai chi.
– Z badań wynika, że aż 47 proc. osób po 60. roku życia chciałoby otrzymać kartę sportową uprawniającą do korzystania różnych obiektów sportowo-rekreacyjnych [1]. I mimo że zajęcia dla seniorów stają się w obiektach sportowych, takich jak kluby fitness, coraz popularniejsze, to jednak do rozpoczęcia aktywnego korzystania z nich niezbędne jest wsparcie i motywacja przede wszystkim ze strony rodziny i przyjaciół – okazuje się bowiem, że trzech na pięciu seniorów (59 proc.) twierdzi, że największy wpływ na popularyzację aktywności fizycznej ma rodzina i najbliższe otoczenie – komentuje Emilia Rogalewicz, członek zarządu Benefit Systems, twórcy karty sportowej MultiSport Senior.
Motywować do aktywności warto wszystkie grupy wiekowe, bo jak wskazują eksperci, brak ruchu wpływa nie tylko na pogorszenie zdrowia psychofizycznego społeczeństwa, ale niesie za sobą także realne koszty. – Już kilka lat temu koszty hipokinezji, czyli niskiej aktywności fizycznej, wśród mieszkańców naszego kraju szacowano na około 2 mld euro rocznie, co stanowiło równowartość 8,4 proc. krajowych wydatków na ochronę zdrowia. Tymczasem, jeśli połowa osób nieaktywnych fizycznie zaczęłaby się ruszać, to w Polsce można byłoby zaoszczędzić około pół miliarda złotych na samej ochronie zdrowia – wyjaśnia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.
Więcej informacji o karcie MultiSport Senior można znaleźć na stronie https://www.kartamultisport.pl/senior-start
[1] Raport MultiSport Index 2022
Artykuł Partnerski
Jeżeli chcesz być na bieżąco z podobnymi propozycjami dla seniorów, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Może Cię zainteresować: