14 emerytura, czyli o czytaniu ustaw
Niedługo w sierpniu będzie wypłacona 14 emerytura.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Ustawa
Rząd zaproponował, a pozostali uczestnicy procesu legislacyjnego zaakceptowali wypłatę dodatkowego świadczenia pieniężnego dla seniorów. 14 emerytura pozwoli na chwilę złagodzić dotkliwy brak gotówki. Tekst ustawy reguluje zasady przyznania i wypłaty tych dodatkowych pieniędzy dla emerytów z budżetu państwa. To nie są pieniądze z ZUS-u. To pieniądze, które rząd wcześniej zebrał w formie podatków. Sytuacja emerytów, jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu, druk sejmowy Nr 2270 jest nie do pozazdroszczenia.
Proces legislacji
Ustawa została przygotowana przez rząd. Następnie trafiła do sejmu, później do senatu i ponownie do sejmu. Posłowie i senatorzy głosowali, a na koniec ustawę podpisał prezydent. Teraz jeszcze tylko 14 dni trzeba odczekać, bo tak zapisano w druku sejmowym i urzędnicy będą mogli szykować się do wypłat. Zostaną wydrukowane miliony decyzji i około 9 milionów emerytów w końcu dostanie prezent od rządu. Większość, bo aż 7,7 miliona dostanie czternastkę w pełnej wysokości. Te około 1,3 miliona krezusów — emerytów dostaną zmniejszone wypłaty według zasady „złotówka za złotówkę”. Jakieś 18 % emerytów nie dostanie żadnych pieniędzy. To ta grupa, w której emerytury przekraczają próg, oraz ci, którzy pobierają szczątkowe świadczenie.
Koszt operacji
Papier, przekazy, praca pracowników w ZUS kosztuje. A w budżecie wszystko musi się zgadzać. Zatem zostało oszacowane, że koszt tej operacji rozdawania 11,4 miliarda złotych emerytom, wyniesie zaledwie 0,5% kwoty przeznaczonej na świadczenia. Można sobie wyliczyć, że w całej Polsce będzie to tylko 57 milionów złotych. Taniej niż „wybory kopertowe”, które się w końcu nie odbyły.
Drobnym druczkiem
W przypadku ustaw rolę „drobnego druczku” pełni uzasadnienie do projektu ustawy. W Dzienniku Ustaw, gdzie publikowane są ustawy, uzasadnienia nie ma, jest tylko w projekcie tutaj link do druku sejmowego. Niewielu czyta akty prawnie. Darzymy naszych rządzących i parlamentarzystów pełnym zaufaniem. Pewno posłowie także nie mają czasu, by wszystko przeczytać, a na dodatek obowiązuje ich dyscyplina partyjna. Dla posłów dużo ciekawszym zajęciem są takie sposoby lokowania pieniędzy, by jak najmniej stracić. Zatem jeśli lubisz bawić się w znawcę prawa, to na stronach internetowych sejmu znajdziesz sobie różne ciekawe informacje.
W uzasadnieniu czytamy
W uzasadnieniu do ustawy o 14 emeryturze możemy przeczytać, że rząd doskonale wie, ilu emerytów jest zagrożonych ubóstwem. Każdy samotny emeryt z tej liczby 7,7 miliona, którym została przyznana 14 emerytura w pełnej wysokości cierpi biedę. Mieszka w bloku spółdzielczym albo w zasobach miejskich i ledwo mu starcza na czynsz i odrobinę strawy. Na pigułki może już zabraknąć. Rząd to wie i nic z tym nie robi! A właściwie to tylko pogarsza sytuację. Podnoszenie płacy minimalnej powoduje zwiększenie inflacji. Rozdawanie pieniędzy, by zdobyć głosy w wyborach, to także obniżanie wartości pieniądza.
Chwilowa radość
Emeryci z grupy 7,7 miliona pewno się ucieszą, że mogą spłacić jakiś dług i przez chwile poczuć się normalnie. Jednak na dłuższą metę nie można ot tak sobie rozdawać pieniędzy według własnego widzimisię. Potrzebne są rozwiązania systemowe. Dla tych 7,7 miliona emerytów niezbędny jest stały dodatek, który zniweluje powstałą dysproporcję w dochodach. Przy wysokiej inflacji, jaką zafundował nam rząd, muszą zmienić się sposoby waloryzacji emerytur.
Rząd ostatnio hojny
Od pierwszego lipca został zmniejszony podatek PIT z 17% na 12%, ale składka zdrowotna pozostaje dalej w wysokości 9%. Emeryci z grupy 7,7 miliona nie płaca podatków, ich na podatki nie stać. Obniżenie PIT jest dla bogatych. Dla biednych w dalszym ciągu obowiązują różne ulgi wprowadzone w związku z wysoką inflacją.
Przed wyborami znowu usłyszycie słodkie słówka i zobaczycie, jak to politycy kochają emerytów. Jak się do swojego elektoratu uśmiechają, by pozyskać głosy i dalej bawić się w rządzenie.
Zobacz również:
Potrzebna jest druga waloryzacja emerytur, tym razem kwotowa
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024