Specjalista ds. seniorów – zawód przyszłości [STUDIA PODYPLOMOWE]

Specjalista ds. seniorów – zawód przyszłości [STUDIA PODYPLOMOWE]

Zmiany demograficzne widoczne są w Polsce już od wielu lat – społeczeństwo starzeje się i to w coraz szybszym tempie. Nie sposób tych zmian zatrzymać, ale można się dobrze się do nich przygotować, dając szansę na aktywne życie społeczne seniorom. Ważnym aspektem jest tutaj umiejętność pracy z osobami starszymi.

Chcesz pracować z seniorami? Zastanawiasz się, jakie studia warto ukończyć? Sprawdź, co dają studia z zakresu psychogerontologii.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Specjalista ds. seniorów – w każdej firmie i instytucji

Seniorzy coraz lepiej odnajdują się we współczesnym świecie, co jest m.in. zasługą osób, potrafiących trafić do nich i właściwie z nimi pracować. Jeszcze do niedawna wiele osób 60+ nie potrafiło obsługiwać komputera, a większość wolnego czasu spędzało w domu przed telewizorem. Dziś wiemy już, że życie seniorów może być o wiele ciekawsze – pojawia się coraz więcej możliwości aktywizacji oraz wspierania rozwoju seniorów, na które nigdy nie jest zbyt późno. Przekonujemy się również, że senior może uczynić wiele dobrego dla swojego otoczenia, szczególnie dla lokalnej społeczności.

Aktywizacja seniorów nie byłaby możliwa, gdyby nie specjaliści, którzy wiedzą, jak wspierać osoby starsze i w jaki sposób z nimi pracować. Coraz więcej firm oferuje usługi skierowane między innymi bądź wyłącznie do seniorów. Również sektor publiczny zauważa potrzeby najstarszych mieszkańców, tworząc w gminach jednostki, które odpowiedzialne są za aktywizację osób starszych i reagowanie na ich potrzeby. Ten kierunek zmian i rozwoju wymaga wykształconej kadry.

Reklama Reklama MultiSport

Kim jest specjalista ds. Seniorów?

Starsze osoby czasami trudno jest przekonać do zmian – niektórzy nie widzą bowiem potrzeby, aby w dojrzałym wieku rozwijać się, korzystać z życia na miarę swoich możliwości czy działać społecznie. Tymczasem badania wykazują, że aktywni, zaangażowani seniorzy rzadziej chorują i dłużej żyją. Mając plany i cele do realizacji, życie jest nie tylko dłuższe, ale i ciekawsze.

Potrzebne są jednak osoby, które będą potrafiły trafić do seniorów. Praca z seniorami nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli nie ma się do niej odpowiedniego przygotowania i nie rozumie się procesów, które zachodzą w starzejącym się organizmie. Tę wiedzą można uzyskać na studiach z zakresu psychogerontologii. Sama gerontologia to interdyscyplinarna nauka o procesach starzenia się, łączy elementy biologii, psychologii, czy kulturoznawstwa (gerontologii nie należy mylić z geriatrią, która jest nauką o chorobach wieku podeszłego). Tymczasem psychogerontologia to wiedza z zakresu prawa, komunikacji, geriatrii, fizjoterapii czy nawet dietetyki. Dzięki temu specjalista ds. seniorów może zrozumieć potrzeby osób starszych, jednocześnie starając się zachęcić je do uczestnictwa w życiu społecznym i stałego rozwoju, który staje się konieczny w dobie tak szybko postępujących zmian.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Psychogerontologia i jej przełożenie na życie codzienne

Poważne zmiany demograficzne rozpoczęły się, a eksperci są pewni co do tego, że społeczeństwo w jeszcze większym i szybszym stopniu będzie się starzeć, co stanie się nową normą. Dlatego warto spojrzeć na seniorów oraz rynek produktów i usług senioralnych, zarówno komercyjnych, jak i społecznych z zupełnie innej strony. Specjaliści ds. seniorów z pewnością nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia, zwłaszcza iż obecnie wiele ośrodków poszukuje osób, które będą zajmować się osobami starszymi, jednak nie w ujęciu medycznym – chodzi m.in. o organizację czasu wolnego, aktywizację, pracę ze starszym klientem, silver marketing, po pracę w mediach dedykowanych seniorom. Wiele ofert dostępnych jest w firmach prywatnych. Praca na specjalistów czeka także w sektorze publicznym np. na stanowiskach pracownika instytucji polityki, edukacji i aktywizacji senioralnej czy jako animator w klubach seniorach. Studia z zakresu psychogerontologii dają dobre przygotowanie do tego, aby w przyszłości móc pracować z osobami starszymi i aby ta praca przynosiła jak najlepsze efekty.

Reklama Reklama książki Pod Gruzami Azowstalu

Psychogerontologia na UWr. – studia podyplomowe

Studia z psychogerontologii stanowią przygotowanie teoretyczne i praktyczne do pracy z osobami starszymi. Kształcą interdyscyplinarnych specjalistów ds. seniorów. Warto podkreślić, że nie przygotowują do pracy jako opiekun osoby starszej, co wyróżnienia ofertę Uniwersytetu Wrocławskiego na rynku studiów dla osób po dyplomie. Jest to również okazja do zdobycia nowych kompetencji w rozwojowej branży dla osób, które muszą lub chcą zdobyć nowy zawód, także starszych.

Podobnie jak studenci amerykańskich Ageing Studies słuchacze uczestniczą w zajęciach o charakterze teoretycznym (wykłady), ale przede wszystkim praktycznym (wizyty studyjne, warsztaty, seminaria, konwersatoria). Kadrę tego kierunku tworzą eksperci reprezentujący dziedziny istotne dla przyszłych gerontologów (psycholodzy, neuropsycholodzy, lekarze, psychoonkolodzy, fizjoterapeuci, prawnicy, socjolodzy, andragodzy, psychodietetycy, pracownicy mediów senioralnych). Zajęcia i warsztaty prowadzą praktycy na co dzień pracujący z ludźmi starszymi.

Nauka trwa 2 semestry. Absolwenci otrzymują dyplom Uniwersytetu Wrocławskiego w języku polskim i angielskim, który jest honorowany w krajach UE. Kierownikiem kierunku jest dr Bogna Bartosz, znana czytelnikom „Gazety Senior” z cyklu NA 2 GŁOSY … A CZASAMI 3, który publikujemy na łamach drukowanego miesięcznika.

Rekrutacja trwa do 17 października 2022 r. Szczegóły TUTAJ


Jeżeli interesują Cię informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Dni Seniora, senioriady, targi seniora i święta seniorów. KALENDARZ wydarzeń senioralnych. Co, gdzie, kiedy?

Pierwszy rzecznik ds. seniorów w Polsce

Wyjątkowy PODRĘCZNIK do angielskiego dla seniorów

Wirtualny uniwersytet dla seniorów – UTW APS. Dołącz online z każdego zakątka kraju i z zagranicy.

 

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds