Jak znaleźć niezależne mieszkania emerytalne dla seniorów w Polsce?

Jak znaleźć niezależne mieszkania emerytalne dla seniorów w Polsce?

Średni wiek ludzi w Polsce rośnie. Powody takiej sytuacji są dwa. Po pierwsze maleje przyrost naturalny, czyli rodzi się coraz mniej dzieci, przez co ludzie się starzeją, a młodych osób przybywa coraz mniej. W związku z tym rośnie stosunek osób starszych do młodych. Drugim powodem zwiększania się średniego wieku ludzi w Polsce jest rosnąca długość życia. Dzięki poprawiającej się medycynie i nowoczesnym metodom leczenia udaje się leczyć jeszcze nie tak dawno śmiertelne choroby. W związku z tym rośnie liczba osób dożywających późnej starości. 

Starzenie się społeczeństwa stawia przed nami wiele wyzwań. Jednym z nich jest zapewnienie osobom starszym odpowiednich warunków do życia. Podstawowym jest zapewnienie im mieszkania dostosowanego do potrzeb osób starszych. W tym artykule zastanowimy się, jakie mieszkanie najlepiej zaspokoi potrzeby osób w podeszłym wieku oraz podpowiemy ci, jak takie mieszkanie znaleźć.

Materiał reklamowy rentola.pl

Jak szukać mieszkania dla seniora?

Szukając mieszkania dla seniora, weź pod uwagę opisane w dalszej części tego artykułu cechy i pomyśl o swoich specyficznych potrzebach lub o potrzebach osoby, dla której szukasz idealnego mieszkania. Czasami jest to trudniejsze, niż się wydaje. Dlatego dobrze jest skorzystać ze strony pozwalającej precyzyjnie wyfiltrować ogłoszenia jak rentola wynajem mieszkania. Dzięki tej stronie będziesz w stanie nie tylko wybrać miasto, które cię interesuje, ale i jego konkretną część. Będziesz też w stanie przefiltrować ogłoszenia tak, że zobaczysz tylko te, które mieszczą się w twoim budżecie i spełniają twoje podstawowe wymagania.

Mieszkanie dla seniora

Osoby starsze mają swoje specyficzne wymagania. Jesień życia wygląda nieco inaczej niż pozostałe lata. Nie powinno więc nikogo dziwić, że mieszkanie seniora również powinno wyglądać inaczej od mieszkania studenta, młodej pary czy rodziny. Idealne mieszkanie dla seniora powinno mieć cechy, które pozwolą mu mieszkać w maksymalnie komfortowy sposób. Najważniejszymi z tych cech są: 

  • Dostępność. Różne osoby, różnie czują się w jesieni życia. Jest jednak coś, co można uznać za bardzo często pojawiające się ograniczenie. Jest nim utrudniona mobilność. Chyba żaden senior nie ma ochoty wchodzić po wysokich schodach. W związku z tym idealnie mieszkanie dla seniora powinno być łatwo dostępne, co oznacza, że przed wejściem do klatki nie powinno być schodów, a do mieszkania powinna prowadzić winda lub mieszkanie powinno być na parterze. Nie mówimy tu tylko o osobach poruszających się na wózkach. Chodzenie po schodach jest ryzykowne dla każdego emeryta, nawet tego wyjątkowo sprawnego. Schody mogą bowiem być przyczyną kontuzji, która w podeszłym wieku może być niezwykle uporczywa i trudna do wyleczenia.
  • Tereny zielone. Emerytura jest czasem odpoczynku, a jak wiadomo, najlepszym miejscem na wypoczynek jest natura. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w bliskiej odległości od mieszkania dla emeryta znajdowały się tereny zielone.
  • Lokalizacja. Przy wyborze mieszkania dla dowolnej osoby zawsze kluczową rzeczą jest lokalizacja, przy czym zmieniają się priorytety. Pisaliśmy już o terenach zielonych, ale to nie jedyna infrastruktura kluczowa dla osób starszych. Bardzo ważne jest też, jak daleko od mieszkania znajduje się najbliższa dobra piekarnia, warzywniak, sklep spożywczy, dom kultury, czy dom seniora. Jest to tak ważne, ponieważ to lokalizacja mieszkania determinuje, jak wygląda codzienna rzeczywistość seniora i czy jego dzień będzie zawierał w sobie codzienny spacer, czy konieczność korzystania z komunikacji miejskiej.
  • Ogródek. Wiele osób starszych lubi spędzać wolne chwile na pielęgnowaniu ogródka. Jeśli więc należysz do tych osób lub szukasz mieszkania dla seniora, którego pasją jest uprawianie roślin, to wybierz mieszkanie z dostępem do ogródka lub poszukaj mieszkania zlokalizowanego blisko ogródków działkowych.
  • Cena. Niestety w naszym kraju świadczenia dla osób starszych nie są wysokie. W związku z tym ważne jest wybranie mieszkania, którego utrzymanie nie wiąże się z wysokimi kosztami i nie nadszarpnie ono zbytnio budżetu osoby jej zamieszkującej.
  • Metraż. Często zdarza się, że osoby starsze spędzają emeryturę w mieszkaniach, w których wcześniej mieszkały wraz z dziećmi. Zbyt duże mieszkanie dla osób starszych jest nie tylko zbędne, ale i niepraktyczne. Wiąże się ono z niepotrzebnym chodzeniem i jest trudniejsze w utrzymaniu w czystości.
  • Udogodnienia. Mieszkanie stworzone z myślą o osobach starszych powinno być odpowiednio zbudowane. Nie powinno mieć progów, o które można się potknąć, a miejsca jak toaleta powinny mieć specjalne uchwyty, których można się przytrzymać.
  • Odpowiednie meble. Wybierając mieszkanie na jesień życia, nie zapomnij o odpowiednich meblach. Wygodnej kanapie, z której łatwo wstać, fotelu wyprofilowanym tak, aby wspierać wszystkie odcinki kręgosłupa i podłokietnikach zapewniających wygodne podparcie dla rąk oraz o najważniejszym, czyli odpowiednim łóżku z dobrze dobranym materacem. 

Podsumowanie

W zależności od tego, na jakim etapie życia znajduje się dana osoba, inne mieszkanie najlepiej spełni jej potrzeby. Dlatego błędem jest uparte trzymanie się mieszkania, do którego się przywykło. Dużo korzystniej jest co jakiś czas zmieniać miejsce zamieszkania tak, aby idealnie spełniało ono aktualne potrzeby. Dotyczy to również osób starszych. Zrozumiałe jest, że w jesieni życia najtrudniej jest decydować się na zmiany, ale taki wysiłek może sprawić, że emerytura upłynie w znacznie lepszych i lepiej dopasowanych warunkach. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradni pozwoli tobie, albo twoim najbliższym mieszkać tak, jak na to zasługują.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds