Cypr, wyspa Afrodyty

Cypr, wyspa Afrodyty

Mówią, że to wyspa Afrodyty, tej greckiej bogini od miłości, piękna, kwiatów, pożądania.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Reklama Reklama Amplifon
Reklama Reklama ATERIMA med

Mapa

Kiedy popatrzymy na mapę Azji, to zobaczymy, że od wybrzeża tureckiego Cypr jest oddalony o trochę ponad 100 kilometrów. Nic dziwnego, że w czasie wielkiej ekspansji państwa otomańskiego wyspa została podbita i włączona do imperium. Na wielu wyspach Morza Śródziemnego wtedy panowali niepodzielnie Turcy.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Trochę historii

_Cypr_wyspa_Afrodyty

średniowieczne łaźnie z czasów imperium osmańskiego, fot.© Jerzy Dudzik

Królestwo Cypru i Jerozolimy założyli krzyżowcy. W 1364 roku przyjechał do Krakowa na słynną ucztę u Wierzynka król Cypru Piotr Pierwszy. Ostatnia władczyni wyspy z możnego weneckiego rodu, Katarzyna Cornaro abdykowała na rzecz Republiki Weneckiej w roku 1489.  Wenecja była wtedy potęgą morską i budziła zazdrość sąsiadów. W 1573 roku w Stambule po dwuletniej wojnie Wenecja zrzekła się na rzecz Osmanów Cypru w zamian za możliwości handlowania z imperium i odzyskania miast na wybrzeżu dalmatyńskim. Turcy rządzili na wyspie przez ponad trzysta lat, do czasu przejęcia jej w 1878 przez Brytyjczyków. Wprawdzie prawosławny kościół cypryjski dążył do połączenia się Cypru z Grecją, ale to były tylko pobożne życzenia. Była partyzantka i negocjacje, aż w końcu udało się i powstała Republika Cypryjska. Nie udało się natomiast zażegnać animozji pomiędzy Cypryjskimi Grekami i Cypryjskimi Turkami. Na wyspie wciąż jest linia demarkacyjna. I mówi się, że Polska ma „trudną historię”.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Cypr

_Cypr_wyspa_Afrodyty

Pafos, widok z amfiteatru na odbudowane miasto, fot.© Jerzy Dudzik

Wyspa i państwo. Tak się ułożyło, że o Cypr konkurują ze sobą dwa państwa Grecja i Turcja. Oba państwa są NATO, co nie przeszkadza, że groźnie pomachują szabelkami i starają się objąć swoim patronatem tę niewielka w końcu wyspę. Cypr jest także członkiem Unii Europejskiej, a walutą jest Euro. Powierzchnia wyspy jest trochę mniejsza od województwa opolskiego, a liczba ludności to około milion plus turyści. Bo oczywiście warto wybrać się na Cypr, by podziwiać słynne mozaiki z Pafos. Pafos było Europejska Stolicą Kultury w 2017 roku. Na archeologicznych wykopaliskach w Pafos spotkacie polskich archeologów, którzy od prawie 60 lat badają greckie i hellenistyczne ruiny starożytnej stolicy Cypru.

_Cypr_wyspa_Afrodyty

mozaiki w Pafos są wpisane na listę UNESCO, fot.© Jerzy Dudzik

Patronat medialny Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Brytyjczycy

Do tej pory istnieją bazy wojsk Jej Królewskiej Mości na Cyprze. Utworzone w 1960 roku na mocy porozumienia pomiędzy Grecją, Turcją, Wielka Brytania i Cyprem. Trudno stwierdzić, do czego mają służyć, ale są.

Wyspa Afrodyty

_Cypr_wyspa_Afrodyty

każdy widzi co chce, skała Afrodyty, fot.© Jerzy Dudzik

Kobiety z różnych zakątków Europy siadają na kamienistej plaży pod skałą Afrodyty i czekają na magiczny wpływ bogini. Czasami półnagie wchodzą do wody, by w tym magicznym miejscu owianym legenda nabrać dodatkowych mocy. Sama skała niczym specjalnym się nie wyróżnia. Ale na pewno nie można lekceważyć legend. Przy odrobinie dobrej woli można dopatrzyć się w jednej ze skał postaci mnicha w kapturze. Z Pafos do skały Afrodyty jeździ lokalny autobus. Miejsc, w których Afrodyta spędzała czas, jest na wyspie więcej. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się łaźnie Afrodyty. To tam według legendy spotykała się z Adonisem.

Miejsce schadzek

_Cypr_wyspa_Afrodyty

kwiaty cytrusów pachną oszałamiająco, Cypr, wyspa Afrodyty, fot.© Jerzy Dudzik

Afrodyta i Adonis według legendy spotykali się u podnóża lasu Akamas. Miejsce jest znane i nazwane łaźnie Afrodyty. Mały ogród botaniczny i wspaniałe szlaki turystyczne. Miejscowi są dumni, że ten najładniejszy kawałek udało się zachować w stanie prawie naturalnym. Dlatego las Akamas jest rezerwatem przyrody. A schadzki w lesie to ulubione miejsce kochanków.

Jedzenie

Nie samą miłością na wyspie Afrodyty turyści żyją. Atrakcje i owszem, ale smacznie zjeść to jednak podstawa. We wszystkich krajach Morza Śródziemnego potrawy mają zbliżony charakter. Kuchnia na Cyprze zbudowana jest na doświadczeniach minionych epok. Zatem znajdziecie tutaj wspaniałe sery z mleka owiec i kóz, cudowną w smaku oliwę i oczywiście mnóstwo potraw z grilla. Chyba że gustujecie w schabowych z frytkami. Tylko po co w takim razie jeździć na wyspy greckie. Kuchnia cypryjska oparta jest na winie z własnych winnic. Próbujcie w miejscowych tawernach wina z karafki i do tego mezze. Pod tą nazwą dostaniecie przystawki, a więc to, co w kuchni każdego kraju najciekawsze. Wpływy kuchni tureckiej, libańskiej, mieszają się z grecką kulturą kulinarną. I oczywiście wszystko zależy od umiejętności kucharza.

Olimp

Jak na wyspę góry Troodos mogą zaskoczyć wielkością. Najwyższy szczyt Olimp to ponad 1950 metrów nad poziomem morza. Na samym szczycie jest baza wojskowa cypryjskich sił zbrojnych. To jednak nie przeszkadza popatrzeć sobie na zapierające dech w piersiach krajobrazy. Miejscami niewielkie laski dające cień i wydzielone miejsca na podziwianie krajobrazu. Dla wytrawnych cyklistów to wspaniałe przeżycie Wjechać i zjechać z góry Olimp na rowerze. Trasa to około 180 kilometrów po asfaltowej drodze o małym ruchu samochodowym. Trzeba wiedzieć, że w górach Troodos działają w zimie wyciągi narciarskie i potrafi leżeć całkiem sporo śniegu.

Jak na wyspę śródziemnomorską przyznacie sporo tu atrakcji, legend i miejsc do wypoczynku. Może zatem warto zacząć planować wakacje? Zajrzyj na stronę tutaj link , jeśli planujesz wypoczynek na wyspie Afrodyty.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Z Wrocławia do Dubrownika latamy samolotem

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds