Powstaną „Centra Zdrowia 75 plus” – opieka geriatryczna blisko domu [Start styczeń 2024]

Powstaną „Centra Zdrowia 75 plus” – opieka geriatryczna blisko domu [Start styczeń 2024]

Projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej został złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę 13 czerwca br. To propozycja systemowego rozwiązania problemu opieki zdrowotnej dla seniorów blisko ich miejsca zamieszkania. Jest to realizacja zadania publicznego nałożonego na państwo, jak i palącej potrzeby szybko starzejącego się społeczeństwa. Projekt ustawy – jak powiedział prezydent – powstawał 6 lat.

17 sierpnia br. Sejm przyjął ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej, odrzucając większość poprawek zgłoszonych przez Senat. Teraz czeka ona już tylko na podpis Prezydenta. Przepisy mają zacząć obowiązywać 1 stycznia 2024 r.

Co proponuje? Sprawdźmy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Centrum zdrowia 75 plus – założenia

Reklama Reklama Amplifon

Głównym założeniem projektu jest przemodelowanie geriatrii. Centrum zdrowia 75 plus to podejście środowiskowe do opieki nad seniorem, tu pacjent otrzymuje świadczenie medyczne i wsparcie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Ma powstać nawet 300 placówek w ciągu 5 lat – jak zapowiedział prezydent.

Nowe podmioty lecznicze, czyli „centra zdrowia 75+” mają zapewnić kompleksowe podejście do diagnozowania i leczenia najstarszych pacjentów. Celem jest zahamowanie niesamodzielności i oddalenie w czasie konieczności objęcia ich opieką długoterminową. Mają być to także placówki edukacji zdrowotnej zarówno dla pacjentów centrum, jak i ich opiekunów.

Zobacz również: Polska geriatria wymaga natychmiastowych zmian systemowych! Wnioski Najwyższej Izby Kontroli [RAPORT]

Reklama Reklama ATERIMA med

Centra zdrowia 75 plus – gdzie powstaną?

W których powiatach powstaną „Centra zdrowia 75 plus”, ma określić wojewódzki plan działania szczególnej opieki geriatrycznej. Plan ten będzie przygotowywany przez wojewodę i zatwierdzany przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Określi on m.in.

  • lokalizację szpitalnych oddziałów geriatrycznych w danym województwie wraz z minimalną liczbę łóżek,
  • lokalizację poszczególnych centrów 75 plus oraz ich obszar działania,
  • przypisze centra zdrowia 75 plus do oddziału geriatrycznego – nie więcej niż trzy centra na oddział.

W projekcie ustawy określono także minimalne standardy dotyczące liczby łóżek na terenie województwa – nie mniej niż 50 łóżek na 100 tys. osób, które ukończyły 60. r.ż., oraz minimalną i maksymalną liczbę osób mieszkających na obszarze działania centrum (od 6 do 12 tys. osób, które ukończyły 75. rok życia).

W okresie przejściowym tj. 5 lat od chwili obowiązywania ustawy będzie można stosować niższe normy ilości łóżek w oddziałach geriatrycznych niż te wskazane w planie wojewódzkim. Również przez 3 lata od momentu wejścia w życie przepisów dopuszcza się możliwość zatrudnienia edukatorów zdrowotnych, którzy nie przeszli wymaganego szkolenia zgodnie z pierwotnym projektem ustawy.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+. Ranking rekomendowanych leków [wstępna lista]

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Centrum Zdrowia 75+ dla kogo?

Do korzystania ze szczególnej opieki geriatrycznej uprawnione mają być osoby, które korzystają już z publicznej opieki zdrowotnej i ukończyły 75. rok życia.

Skierowanie seniora do centrum obywać się będzie po przeprowadzeniu wstępnej oceny geriatrycznej przez lekarza POZ (wynik wstępnej oceny geriatrycznej musi wynieść co najmniej 6 punktów w skali VES-13). Wstępna ocena geriatryczna to badanie na podstawie wywiadu bezpośredniego uwzględniające skalę VES-13, badanie fizykalne i badania laboratoryjne.

Zobacz również: Osiedle Senioralne Boleslavia. Azyl dla seniorów z gwarancją Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu [wywiad z Kamilem Barczykiem]

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Działanie centrum dla seniorów – według projektu

Centrum zdrowia 75 plus ma zapewnić opiekę zdrowotną, a także transport pacjentów 75+ oraz ich wyżywienie. W skład geriatrycznego zespołu opieki domowej wchodzić będą: lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog oraz koordynator opieki geriatrycznej. Ponadto będzie można skorzystać tu z porady dietetyka, terapii zajęciowej czy edukacji zdrowotnej.

Patronat medialny Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

„Centrum zdrowia 75 plus” nazwa prawnie chroniona

Jak zaznacza projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej: „nazwa »centrum zdrowia 75+« może być używana wyłącznie dla oznaczenia podmiotu leczniczego będącego centrum wskazanym w wojewódzkim planie, a nazwa podlega ochronie prawnej. […] Kto nie będąc do tego uprawnionym, używa w nazwie, w firmie lub do określenia wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej albo w reklamie określenia „centrum zdrowia 75+”, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3″.

Zastrzeżenie to wydaje się dobrym rozwiązaniem w obliczu plagi oszustw i prób podszywania się pod instytucje, które seniorzy rozpoznają i darzą zaufaniem.

Zobacz również: Opieka Wytchnieniowa – liczba osób objętych wsparciem rośnie, ale opiekunowie nie wiedzą o możliwości pomocy [WYNIKI KONTROLI]

Podsumowanie

Kompleksowa opieka geriatryczna na poziomie powiatu, blisko miejsca zamieszkania wraz z zapewnieniem transportu najstarszych jest niewątpliwie właściwym kierunkiem. Obawy może budzić jednak kwestia obsady planowanych 300 centrów zdrowia 75 plus. Gdzie znajdziemy rzeszę lekarzy, geriatrów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów i koordynatorów opieki geriatrycznej przy aktualnym braku personelu w już funkcjonujących placówka zdrowia? Wygospodarowanie środków na nową sieć placówek zdrowia, świadczenia zdrowotne i wynagrodzenia to kolejne wyzwanie. Uruchomienie systemu ma kosztować w pierwszym roku ok. 250 mln zł, a w kolejnych latach 2,5 mld zł.

Źródła: Projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej, www.prezydent.pl


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Bezpłatne leki 65+. Ranking rekomendowanych leków [wstępna lista]

Polska geriatria wymaga natychmiastowych zmian systemowych! Wnioski Najwyższej Izby Kontroli [RAPORT]

Osiedle Senioralne Boleslavia. Azyl dla seniorów z gwarancją Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu [wywiad z Kamilem Barczykiem]

Opieka Wytchnieniowa – liczba osób objętych wsparciem rośnie, ale opiekunowie nie wiedzą o możliwości pomocy [WYNIKI KONTROLI]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds