Jak dobrać aparat słuchowy? Wybór idealnego aparatu słuchowego dla Ciebie. Ekspert protetyk słuchu Halina Paliwoda radzi!

Jak dobrać aparat słuchowy? Wybór idealnego aparatu słuchowego dla Ciebie. Ekspert protetyk słuchu Halina Paliwoda radzi!

Dobierając aparat słuchowy, należy uwzględnić wiele czynników. Ale przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie istnieje jeden uniwersalny aparat słuchowy idealny dla każdego pacjenta. Wybór aparatu słuchowego jest tak indywidualny, jak indywidualny jest nasz ubytek słuchu.

Na szczęście, teraz można profesjonalnie dobrać aparat słuchowy, a Mgr Halina Paliwoda, protetyk słuchu, czyli specjalista ds. słuchu i aparatów słuchowych, wyjaśnia jak to zrobić?

Materiał reklamowy Amed Aparaty Słuchowe

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Wybór aparatu słuchowego – krok po kroku

Redakcja: Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy, by słyszeć lepiej?

Halina Paliwoda: Wybór i dopasowanie aparatu słuchowego to ważne zadanie, możemy podzielić to na 9 prostych kroków. Warto je poznać.

  1. Wywiad medyczny: Rozmowa z protetykiem słuchu, podczas której zbieramy informację na temat twojego słuchu.
  2. Badanie ucha, czyli otoskopia: Protetyk słuchu użyje specjalnego przyrządu, otoskopu lub wideootoskopu, aby dokładnie obejrzeć zewnętrzny przewód słuchowy.
  3. Badania diagnostyczne słuchu: To ważny etap, składający się z kilku badań, takich jak:
    – Audiometria tonalna: Test, który pokaże nam, jak reagujesz na różne dźwięki, aby określić wielkość i rodzaj ubytku słuchu.
    – Audiometria słowna: Sprawdzimy twoje zrozumienie mowy na różnych poziomach jej natężenia.
    – Próg dyskomfortu (UCL): Dzięki temu badaniu dowiemy się, do jakiego poziomu głośności możesz wytrzymać bez dyskomfortu. Te wyniki pomogą nam dobrać odpowiedni aparat słuchowy pod względem audiologicznym, który odpowie na Twoje potrzeby.
  4. Omówienie wyników i najlepszego rozwiązania: Po przeprowadzeniu badań protetyk słuchu omówi z tobą wyniki i zaproponuje najlepsze rozwiązanie dla twojego indywidualnego stanu słuchu.
  5. Dopasowanie kilku aparatów słuchowych: Wypróbujemy kilka modeli aparatów słuchowych, aby znaleźć ten najlepiej dopasowany do twoich potrzeb.
  6. Sprawdzenie efektywności aparatów słuchowych: Po założeniu aparatów, zbadamy, jak dobrze działają i poprawiają jakość twojego słuchu.
  7. Pobranie formy z ucha: Pobierzemy formę z twojego ucha, aby wykonać indywidualnie dopasowaną wkładkę uszną lub obudowę.
  8. Zakup i odbiór aparatów słuchowych: Gdy aparat zostanie dostosowany do twoich potrzeb, będzie można go kupić, a następnie odebrać podczas wizyty instruktażowej, która pomoże ci nauczyć się jak go obsługiwać.
  9. Wizyty kontrolne: Regularne wizyty kontrolne pomogą nam monitorować stan twojego słuchu i skorygować parametry aparatów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Aparaty słuchowe – ważne różnice

Czy współczesne aparaty słuchowe różnią się między sobą, poza ich umiejscowieniem?

Tak, dzisiejsze aparaty słuchowe różnią się przede wszystkim elektroniką, czyli zastosowanymi układami, które nie tylko poprawiają nasze słyszenie, ale także jakość odbieranej mowy, zwłaszcza w sytuacjach trudnych akustycznie.

Ponadto kluczowym elementem, który wyróżnia klasy aparatu słuchowego, jest automatyka. Najprostsze aparaty słuchowe nie posiadają tej funkcji, natomiast te najwyższej klasy są wyposażone w bardzo zaawansowane systemy, które analizują dźwięki otoczenia i automatycznie dostosowują się do nich. Dzięki temu, np. kiedy wyjdziemy z mieszkania na ulicę, aparat sam ustawi odpowiednie parametry, aby poprawić twój komfort słyszenia. Podobnie, aparat potrafi samodzielnie eliminować niekorzystne efekty, takie jak szum wiatru, echo czy nagłe, impulsywne dźwięki.

Test aparatu słuchowego przed zakupem – współczesny standard

Czy jest możliwość przymierzenia aparatu słuchowego przed zakupem?

Tak, dzisiaj istnieje taka możliwość. Współcześnie dostępne są aparaty typu demo, które po odpowiednim dopasowaniu w gabinecie protetyka słuchu można przetestować w codziennych warunkach domowych pacjenta. Daje to komfortową możliwość podjęcia decyzji o wyborze odpowiedniej klasy aparatu, które najlepiej spełni twoje potrzeby.

Seniorzy czasami skarżą się na piski lub inne akustyczne niedogodności związane z noszeniem aparatu słuchowego, co powoduje, że często zdejmują go lub rezygnują z jego noszenia.
Warto podkreślić, że jeśli aparat jest odpowiednio dobrany i dopasowany do ucha, a pacjent wie, jak go prawidłowo zakładać, piski nie powinny występować. Oczywiście, w momencie zakładania aparatu, szczególnie gdy jest włączony, może pojawić się krótkotrwały pisk, co jest całkowicie normalne.

Jednak jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości, coś mu nie odpowiada lub chce zrezygnować z noszenia aparatu, powinien niezwłocznie wrócić do gabinetu protetyka słuchu. Warto zapamiętać, że wizyty kontrolne są zalecane, niestety niewielu pacjentów o tym wie. Protetyk słuchu może wtedy dokonać wszelkich niezbędnych poprawek, takich jak ustawienia aparatu, zmiana wkładki czy obudowy, przeprogramowanie czy inne dostosowania, które poprawią jakość słyszenia.

Dobrze jest być pod stałą opieką protetyka słuchu podczas noszenia aparatu słuchowego. Protetyk może wtedy śledzić postępy i reakcje pacjenta, co pozwala na lepsze zrozumienie i dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Na pierwszej wizycie, brak doświadczenia w noszeniu aparatu może sprawić, że trudno jest zadać wszystkie pytania, a także omówić wszystkie kwestie. Dlatego ważne jest, aby pacjent mógł wypróbować aparat w swoim naturalnym otoczeniu. Dopiero wtedy możliwe jest wprowadzenie wszelkich poprawek, ustawienie kilku programów czy zaoferowanie dodatkowych rozwiązań.

Niezawodność dzisiejszych aparatów słuchowych

Czy aparaty słuchowe naszpikowane dużą ilością elektroniki często się psują?

Aby uniknąć awarii, ważne jest odpowiednie dbanie o nie. Należy zwracać uwagę na higienę i prawidłową obsługę. Unikajmy wilgoci i przegrzania, regularnie oczyszczajmy aparat z woskowiny oraz zapewnijmy odpowiednie osuszenie. W ten sposób możemy cieszyć się jego działaniem przez wiele lat.

Dobrą wiadomością jest to, że większość aparatów słuchowych ma trzyletnią gwarancję, która obejmuje właśnie elektronikę. Nawet po upływie tego okresu, nadal można udać się do gabinetu protetyka słuchu w razie potrzeby, aby wymienić ewentualnie uszkodzone części. Nie zawsze konieczne jest od razu inwestowanie w nowy aparat słuchowy. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże w naprawie i przedłużeniu żywotności naszego już sprawdzonego urządzenia.

Pamiętajmy, że aparaty słuchowe to wyroby medyczne, indywidualnie dobierane na zamówienie, należy je stosować zgodnie z przeznaczeniem, a przed ich użyciem zapoznać się z instrukcją.

Po więcej informacji zapraszamy do gabinetów Amed Aparaty Słuchowe


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Trening słuchowy poprawia rozumienie mowy nie tylko u dzieci [metoda Neuroflow ATS]

Protetyk słuchu – czym się zajmuje i jak może pomóc w doborze aparatu słuchowego

Jeden czy dwa aparaty słuchowe? Kiedy potrzebne są dwa aparaty słuchowe?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds