Opaska SOS z teleopieką – bezpieczeństwo seniora czy tylko modny gadżet? [Rozmowa + Kod Rabatowy]

Opaska SOS z teleopieką – bezpieczeństwo seniora czy tylko modny gadżet? [Rozmowa + Kod Rabatowy]

Rozmawiamy o opasce SOS z usługą teleopieki. Czy to tylko nowoczesny gadżet, czy też prawdziwe narzędzie zapewniające bezpieczeństwo seniorom? Odpowiedź na to pytanie może być kluczowa dla wielu rodzin i opiekunów osób starszych. Dowiedzmy się, jakie korzyści i ograniczenia niesie ze sobą to rozwiązanie, oraz jak można skorzystać z kodu rabatowego, który przygotowaliśmy dla osób, które takiego rozwiązania poszukują. Na pytania odpowiada Aleksandra Karpińska-Gugała, Ekspert Zdrowia firmy Locon.

Materiał reklamowy Locon

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Redakcja: W Polsce wiele osób obecnie cierpi na choroby układu krążenia, w tym blisko 10 milionów Polaków tylko na nadciśnienie tętnicze, a powikłania mogą być bardzo poważne, takie jak zawał serca czy udar mózgu. Co możemy zrobić, aby ograniczyć ryzyko związaną z tymi incydentami, które mogą nawet zakończyć się śmiercią. Czy technologia i usługi mogą nam w tym pomóc, i czy naprawdę działają?

Aleksandra Karpińska-Gugała: Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2021 nadal choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci wśród Polaków. Jeśli chodzi o technologię, to oczywiście istnieje ogromny zakres możliwości. Chciałabym dzisiaj Państwu przedstawić te, które możemy wykorzystywać na co dzień do monitorowania naszego stanu zdrowia, w tym ciśnienia tętniczego, i korzystać z nich w sposób ciągły i nieprzerwany, we współpracy z usługą teleopieki, aby zagwarantować sobie jak najwyższy poziom bezpieczeństwa w przypadku wcześniej wspomnianego zawału serca lub udaru mózgu.

Opaska SOS z usługą zdalnego monitoringu i teleopieki może być przydatna w wielu chorobach, zwłaszcza, gdy pacjent wymaga stałego monitoringu i szybkiej interwencji medycznej w nagłych przypadkach. Choroby układu krążenia to zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Mogą one szybko prowadzić do inwalidztwa, a nawet śmierci, zwłaszcza że często nie wykazują żadnych objawów i rozwijają się przez wiele lat. Najczęstszymi z nich są:

  • nadciśnienie tętnicze, na które w Polsce cierpi blisko 10 milionów osób,
  • zawał serca, który rocznie jest przyczyną śmierci dla około 15 tysięcy osób, a kolejnych 80 tysięcy cierpi na tę chorobę, głównie mężczyźni stanowiący około 60% przypadków,
  • choroba wieńcowa, znana również jako choroba niedokrwienna serca, skutkująca roczną śmiercią ponad 100 tysięcy osób. Warto dodać, że w 90% przypadków pojawia się u osób z nadciśnieniem, cukrzycą i nadwagą. Spożywanie alkoholu oraz niezdrowe odżywianie mogą również przyczyniać się do tej choroby, można więc powiedzieć, że w pewnym stopniu jest to wynik naszych wyborów zdrowotnych.
  • miażdżyca,
  • zaburzenia rytmu serca różnego rodzaju, np. migotanie przedsionków.

Ze względu na często bezobjawowy rozwój tych chorób, ważne jest zadbanie o profilaktykę, na przykład przeprowadzając badania laboratoryjne, takie jak pełna morfologia, lipidogram, pomiar stężenia glukozy, badanie ogólnego moczu oraz oznaczenie poziomu kreatyniny. Lekarz może także zlecić badanie EKG, próby wysiłkowe i inne badania. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są już miniaturowe urządzenia medyczne do wykonania EKG w domu, co pozwala na profilaktyczne przeprowadzanie takich badań samodzielnie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości należy skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Co daje opaska SOS w przypadku chorób układu krążenia?

Przede wszystkim umożliwia monitorowanie ciśnienia i pulsu. W przypadku zasłabnięcia i upadku, powiadomi opiekuna, na przykład ratownika medycznego, który może natychmiast podjąć interwencję. Ratownik może zadzwonić na opaskę, a jeśli nie ma odpowiedzi, może wezwać pogotowie, wskazując jej lokalizację. Dodatkowo, może przeprowadzać kolejne pomiary ciśnienia czy saturacji. Oprócz tego, możemy korzystać z innych funkcjonalności, takich jak ustawianie przypomnień o przyjmowaniu leków, co jest szczególnie istotne w przypadku nadciśnienia. W ramach tych usług mamy również możliwość przedłużenia recepty itd. Sądzę, że to pokrywa istotną część potrzeb związanych z nadzorem i profilaktyką, odpowiadając na ryzyka, którymi jest narażona osoba chorująca.

 

Opaska Locon Life Plus

Opaska Locon Life Plus z pomiarem tętna

Jak opaska SOS może pomóc w przypadku innych chorób?

Oczywiście, należy wspomnieć tu o chorobach neurologicznych. Warto szczególnie wymienić udar mózgu, padaczkę, a także neurodegeneracyjne schorzenia, takie jak choroba Parkinsona czy Alzheimer. W Polsce te choroby dotykają ponad 350 tysięcy osób, a gdy uwzględnimy inne formy otępienia, to liczba ta przekracza pół miliona. Typowe objawy to problemy z pamięcią, koordynacją ruchową, dezorientację co do miejsca, w którym pacjent się znajduje, oraz trudności w ocenie sytuacji.

W tym kontekście opaska bezpieczeństwa SOS, oprócz pomiaru ciśnienia i pulsu, może wykrywać także upadki, które są częstymi zdarzeniami w tych chorobach. Ponadto opaska jest w stanie zlokalizować pacjenta, co jest niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli pacjent cierpi na zaburzenia pamięci i dezorientację, o których wspomniałam. Często osoby te wychodzą z domu i łatwo się gubią, narażając się na niebezpieczeństwo. Opaska noszona przez taką osobę pozwala określić jej położenie i ułatwia kontakt z opiekunem. Istnieją również rozwiązania, które pozwalają ustawić strefy na mapie, a gdy pacjent je opuści, aplikacja natychmiast informuje nas o tym. Dzięki temu możemy reagować szybko i skutecznie.

opaska sos - bransoletka - alarm

Dzięki opasce SOS możesz wezwać pomoc oraz zostać zlokalizowanym

Czy osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym depresją, mogą skorzystać z opaski w celach profilaktycznych, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę takich przypadków?

Depresja i inne choroby psychiczne stają się coraz bardziej powszechne, a dostęp do specjalistów i finansowanie w obszarze zdrowia psychicznego są niewystarczające.

Opaska SOS może być szczególnie przydatna dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza w trudnych momentach, takich jak myśli samobójcze. Kontakt z opiekunem, na przykład ratownikiem medycznym, może pomóc uniknąć tragedii i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w stanach lękowych. Ponadto funkcje przypominające o przyjmowaniu leków są istotne w przypadku leków psychiatrycznych, których regularne i dokładne stosowanie ma wpływ na skuteczność terapii. Oczywiście opaska nie zastępuje profesjonalnej terapii.

Warto także pamiętać o osobach z zaburzeniami, które mogą wpływać na ich świadomość, takich jak stany depresyjno-maniakalne czy schizofrenia. W takich przypadkach zlokalizowanie pacjenta jest istotne, aby zapewnić mu natychmiastową pomoc i wsparcie.

Czy można wymienić jeszcze inne choroby, w przypadku których zastosowanie opaski SOS może zwiększyć komfort i bezpieczeństwo tych osób?

Oczywiście, można wspomnieć o chorobach układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), która często występuje u palaczy i dotyka znaczną liczbę osób – szacuje się, że ponad 2 miliony.

W Polsce?

Tak, w Polsce zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn śmierci, tuż po chorobach sercowo-naczyniowych i nowotworach. Niestety przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. Później pojawia się kaszel, często poranny, który utrzymuje się pomimo braku infekcji górnych dróg oddechowych. Każdy taki kaszel wymaga dokładnej diagnostyki, ponieważ może być objawem poważnych chorób. W przypadku POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) choroba postępuje, prowadząc do duszności, zmęczenia i osłabienia nawet przy codziennych czynnościach. W przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną i przewlekłą postacią POChP, istotne jest stałe monitorowanie poziomu tlenu we krwi. Opaska bezpieczeństwa może pomóc w pomiarze saturacji krwi. Jeśli poziom tlenu spadnie lub wystąpi upadek związany z niedotlenieniem, możliwość wezwania pomocy lub monitorowania przez opiekuna, takiego jak ratownik medyczny, ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu powikłaniom.

A co z chorobami metabolicznymi?

Cukrzyca to przykład, gdzie brak leczenia może prowadzić do przewlekłego zaburzenia równowagi w organizmie i uszkadzać różne układy, takie jak serce, naczynia krwionośne, nerki, oczy i nerwy.

Ostre powikłania cukrzycy często wynikają z gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi i wymagają natychmiastowej reakcji oraz leczenia w celu normalizacji poziomu cukru we krwi. W przeciwnym razie pacjent może być narażony na poważne zagrożenia, takie jak kwasica, śpiączka ketonowa, zespół hiperglikemiczno-hiperosmolalny, kwasica mleczanowa czy hipoglikemia indukowana lekami.

Warto również wspomnieć o kobietach w ciąży, które mogą potrzebować monitoringu w przypadku cukrzycy ciążowej, a także w kontekście możliwych zasłabnięć, skoków pulsu czy ciśnienia. Chociaż ciąża to nie choroba, to opaski bezpieczeństwa mogą być użyteczne także dla zdrowych osób w profilaktyce zdrowotnej. Dzięki tej opasce można także skontaktować się z ratownikami w przypadku nagłego złego samopoczucia lub innych pilnych sytuacji, takich jak poród.

Podsumowując, jakie są główne korzyści wynikające z wykorzystania opaski bezpieczeństwa z usługą zdalnego monitoringu i teleopieki dla pacjentów z różnymi chorobami oraz jakie są jej ograniczenia?

Chciałabym podkreślić, że w przypadku wspomnianych przeze mnie chorób, korzystanie z opaski w połączeniu z usługą opiekuna znacząco zwiększa poczucie bezpieczeństwa i może nawet uratować życie.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że opaska bezpieczeństwa z usługą zdalnego monitoringu i teleopieki nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich chorób i nie zastępuje tradycyjnej wizyty u lekarza ani regularnej opieki medycznej. Opaska może być użytecznym dodatkiem do terapii i narzędziem do monitorowania stanu zdrowia, ale nie powinna zastępować profesjonalnej opieki medycznej.

Kod rabatowy dla Czytelników „Gazety Senior”

Wykorzystaj kod gazetasenior30 i oszczędź 30 zł na opasce Locon Life lub Locon Life Plus! Kliknij na poniższy baner, aby dowiedzieć się, jak ją zdobyć. Bądź bezpieczny i zyskaj dodatkową ochronę dzięki opasce SOS.

Opaska Locon Life Baner


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTA, WYSZUKIWARKA]

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds