Made in Wroclaw 2023. Czy roboty przejmą nasze codzienne czynności?

Made in Wroclaw 2023. Czy roboty przejmą nasze codzienne czynności?

Konferencja i wystawa Made in Wroclaw 2023 z nowymi technologiami i dużą ilością robotów. Było co oglądać.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Made in Wroclaw 2023

Reklama Reklama Amplifon

Jak co roku jesienią we Wrocławiu spotykają się młodzi innowacyjni wystawcy i doświadczeni menedżerowie, by dzielić się doświadczeniami w prowadzeniu biznesu. Młodzi słuchają rad starszych, a starsi podpatrują, co w młodych głowach kiełkuje. W czasach, kiedy fabryka świata jest w Azji, znalezienie się na rynku z produktem, który wzbudzi zainteresowanie kupujących, jest sporym wyzwaniem.

Reklama Reklama ATERIMA med

Roboty

Każdej konferencji zwykle towarzyszą wystawcy. Tym razem było sporo urządzeń mechanicznych zwanych popularnie robotami. Łaziły jakieś stwory między nogami, latały w powietrzu. Sporym zainteresowaniem cieszył się robot do robienia drinków. Przeszklona szafa wielkości sporej lodówki gdzie na dachu zamontowane zostały butelki z ożywczymi płynami, a w przeszklonej przestrzeni na poziomie wzroku robot rytmicznie potrząsa shakerem i po chwili dostajesz w przegródce zamówiony napój. Pamiętam czasy, kiedy pojawiła się w domu pierwsza pralka automatyczna, taki robot do prania. Siedziałem i wgapiałem się w kręcące się w bulaju kolorowe szmatki.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Robot, czeskie słowo

Teraz w zalewie angielskich terminów dotyczących spraw technicznych i komputerowych może wydawać się, że i słowo robot pochodzi z angielskiego. A tymczasem niespodzianka. Robot pochodzi od słowiańskiego słowa robota. To Czesi wprowadzili do światowej kultury to pojęcie. Powstały także prawa dotyczące robotyki, czyli dziedziny życia zajmującej się budowaniem i programowaniem robotów. Nadrzędne jest to, że robot nie może wyrządzić krzywdy człowiekowi.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Świat robotów

Coraz więcej urządzeń robi coś za nas i nie bardzo wiemy, jak to się odbywa. Roboty sprzątają w czasie kiedy nie ma nas w domu, piorą kiedy jesteśmy w pracy czy na spotkaniu z przyjaciółmi. Coraz więcej urządzeń jest wyposażonych w funkcje umożliwiające zaprogramowanie. Mało tego te urządzenia potrafią się ze sobą komunikować, widzą się nawzajem. Wszystko to odbywa się poza naszym postrzeganiem. Powstaje powoli świat obok nas, w którym dominuje sztuczna inteligencja.

Patronat medialny Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Czy przyszłość w robotach?

Wszystko na wskazuje, że rolą ludzi będzie myślenie, a wykonywanie pracy fizycznej zostanie przekazane robotom. Wyspecjalizowane w wykonywaniu precyzyjnych zaprogramowanych ruchów są dokładniejsze od ludzi i pewno tańsze w eksploatacji a na pewno wydajniejsze. Rządy już zaczęły się zastanawiać, czy praca robotów nie powinna zostać jakoś dodatkowo opodatkowana. Przecież pracownicy płaca podatki od poborów, więc jak zmienią się miejsca pracy i będą pracowały roboty, to zmniejszą się wpływ do budżetu. Czy smartfon będzie sterownikiem i pilotem do inteligentnego domu? Czas pokaże, ale wszystko na to wskazuje.

Robot, łóżko dla seniora

Już teraz możecie zobaczyć reklamy łóżek dla osób z ograniczeniami ruchowymi, które zostały wyposażone w piloty do samodzielnego sterowania podgłówkiem czy kształtem materaca. Podobnie jest z innymi udogodnieniami w codziennych czynnościach. Przecież można włączyć ekspres do kawy głosem. Skoro możemy rozmawiać za pomocą smartfona ze sztuczną inteligencją, to możemy także wydawać polecenia tym wszystkim urządzeniom, które zostały wyposażone w procesory i oprogramowanie. To prowadzi do zmiany w naszym sposobie myślenia.

Przyszłość zapowiada się komputerowo

Coraz więcej sprzętów jest wyposażana w elektronikę, która pilnuje jakości pracy urządzenia. Oprawa lampy ulicznej może pełnić dodatkowe funkcje, jak na przykład śledzenie ruchu ulicznego w podczerwieni. To znacznie ułatwia nadzorowanie miasta. Stąd wniosek, że usługi polegające na naprawianiu elektroniki będą rozwijały się w błyskawicznym tempie. Zapotrzebowanie na ludzi rozumiejących jak działa elektronika, będzie wzrastało w znacznie szybszym tempie niż na przykład na informatyków. We wszystkich dziedzinach życia elektronika zdobywa pozycje dominującą. To będzie trwało dopóty, dopóki nie pojawi się robot, który przejmie fizyczne naprawianie od ludzi. W końcu pojawi się robot, który będzie naprawiał, lutował i montował podzespoły.

Z jednej strony ten świat robotów jest fascynujący. Jednak jak się tak głębiej nad tym zastanowić to dla seniorów to może być przerażająca wizja. Już mamy problem jak wykorzystywać smartfon z jego wszystkimi możliwościami, a co dopiero jak wszystko wokół nas będzie „inteligentne”. A może nie ma czy się przejmować? Nie dożyjemy tej rewolucji.

Made in Wroclaw 2023

Robot zastępujący barmana, fot.© Jerzy Dudzik

Zwróćcie uwagę na zdjęcie. Napisy są odwrócone. Tak aparat widzi świat, jak w lustrze. Oczywiście można to skorygować programowo.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Seniorzy a Sztuczna Inteligencja: Współczesne Konwersacje

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds