Dziurawiec zwyczajny – czarny książę polskich łąk. Właściwości i zastosowanie dziurawca

Dziurawiec zwyczajny – czarny książę polskich łąk. Właściwości i zastosowanie dziurawca

Dziurawiec zwyczajny, choć skromnie wyglądający, kryje w sobie bogactwo właściwości i historii, które warto poznać. Nasz artykuł poświęcony temu wyjątkowemu ziołu przybliży czytelnikom jego różnorodne zastosowania, unikalne właściwości, fascynującą budowę oraz ciekawe wierzenia ludowe związane z tą rośliną. Ponadto dowiemy się także o potencjalnych interakcjach, które warto wziąć pod uwagę podczas korzystania z dziurawca. Przyjrzyjmy się bliżej tej niezwykłej roślinie i odkryjmy jej tajemnice.

Nazwanie dziurawca czarnym księciem polskich łąk może wydawać się przewrotne. Jednak wielu zielarzy i fitoterapeutów, uważa, że ziele dziurawca to roślina magiczna. Niestety bardzo niedoceniania i pomijana w wielu terapiach, ze względu na swoje silne właściwości i wchodzenie w interakcje z niektórymi lekami.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) – budowa rośliny

Reklama Reklama Amplifon

Dziurawiec jest roślinną wieloletnią. Wywodzi się z rodziny dziurawcowatych. Potrafi osiągnąć wysokość do 1 m. Charakteryzuje się wzniesioną, sztywną łodygą o obłym kształcie i nagiej strukturze. Łodygę porastają małe liście o jasnym spodzie w kształcie elipsy. Magiczną cechą budowy tej rośliny jest fakt, że jeżeli popatrzymy pod światło na liście, zobaczymy rzędy małych dziurek, które stanowią zbiorniczki dla olejków eterycznych. Stąd też wywodzi się nazwa tej rośliny.

Zobacz również: POKRZYWA; Królowa Ziół [zbiory, przechowywanie, napar, zastosowanie, właściwości]

Reklama Reklama MultiSport

Dziurawiec zwyczajny – okresy kwitnienia

Dziurawiec kwitnie w lecie, od czerwca do sierpnia. Żółte kwiaty rośliny są pokryte czarnymi kropeczkami i tworzą gęsty kwiatostan. Kiedy zgnieciemy kwiaty, wydzieli się krwistoczerwony sok.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Dziurawiec zwyczajny w wierzeniach ludowych

W czasach starożytnych medyczne właściwości tego ziela zachwalał Hipokrates, a Greccy medycy, używali tej rośliny jako opatrunków, mających przyspieszyć gojenie się ran.

„Ziele boginki”, bo tak w niektórych rejonach Polski, mówiło się na tą roślinę, miało moc odstraszającą. W wielu domach rozsypywano je po podłodze, a także w pościeli młodej mamy oraz dosypywano do pieluszki nowo narodzonego dziecka. Wierzono, że jeśli w oknie powiesi się wianuszki z dziurawca, to odstraszy to boginki, które podmieniają dzieci.

Zobacz również: Mlecz polny czy mniszek lekarski? Pospolity chwast o niezwykłych właściwościach zdrowotnych

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Na co pomaga dziurawiec zwyczajny? Właściwości „ziela boginki”.

Dziurawiec zwyczajny zawiera wiele cennych związków takich jak flawonoidy, karoten, witaminę C, olejki eteryczne, garbniki, żywice oraz czerwony barwnik (hipercynę) i sole mineralne.

Roślina ta działa przeciwzapalnie, ściągająco, żółciopędnie. Jest doceniany przy łagodzeniu stanów lękowych oraz depresyjnych, pobudzając odnowę tkanki nerwowej. Dziurawiec działa również moczopędnie, a także może przynieść ulgę podczas bóli miesiączkowych.

Ziele często znajduje swoje zastosowanie w medycynie i z naparów wytwarza się wyciągi i napary alkoholowe, które stosuje się przy problemach z żołądkiem. Wyciągi z dziurawca są także pomocne przy leczeniu schorzeń woreczka żółciowego.

Przy wykorzystywaniu dziurawca w terapiach leczniczych nie można zapomnieć również o jego właściwościach w leczeniu problemów ze skórą, takich jak oparzenia, odmrożenia czy owrzodzenia. Napar z ziela można także wykorzystać do płukania jamy ustnej oraz gardła. Tak, jak wspomniałam wcześniej roślina w swoich sokach i oleju zawiera hiperycynę. Związek ten jest rozpuszczalny w alkoholu oraz właśnie w olejach, i w takiej formie wpływa korzystnie na procesy biochemiczne w komórkach zaatakowanych przez nowotwory.

Zobacz również: Syrop z mniszka lekarskiego [PRZEPIS]. Sezon na zbiór mniszka. Gdzie, jak i co zbierać?

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Dziurawiec a interakcje. Kiedy nie wolno pić dziurawca?

Dziurawiec pomimo swoich leczniczych właściwości, potrafi być niebezpieczny dla zdrowia. Osoby, które leczą schorzenia z pomocą tego ziela, powinny unikać ekspozycji na słońce. Podczas terapii zwiększa się wrażliwość na promienie słoneczne, co może prowadzić do poparzeń słonecznych.

Naparów z dziurawca nie powinny stosować osoby, które zażywają antykoagulanty, czyli leki zapobiegające powstawaniu zakrzepów krwi. Ziołowe ekstrakty z tej rośliny są zakazane również dla osób, które cierpią na schorzenia wątroby. Warto również wiedzieć, że dziurawiec wchodzi w interakcje z lekami antykoncepcyjnymi, osłabiając ich działanie.

Źródła: Wiedza własna, 2. Pod redakcją J.A. Kozłowski „Zielarnia, jak czerpać ze skarbów natury”, Poznań Publicat

Więcej na temat dziurawca oraz ziołolecznictwa przeczytasz na blogu autorki Agaty Kaliatzi zdeszczupodfajans.pl


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


 

Agata Kaliatzi
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds