„Złote płyty” – nowy spektakl w Capitolu we Wrocławiu
„Złote płyty” (Voyager Golden Record) zostały przygotowane i wysłane w kosmos w sondach Voyager.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Konrad Imiela zaprasza
Dyrektor artystyczny Konrad Imiela na spotkaniu z dziennikarzami zapewniał, że to wesoły spektakl. Zaczyna się od bluesa Home cudnie śpiewanej piosenki przez Emose Uhunmwangho. W tym spektaklu zobaczycie trochę nauki i mnóstwo perturbacji z życia codziennego naukowców. Zapowiada się świetna zabawa.
„Złote płyty” (Voyager Golden Record)
Do sondy Voyager zostały dołączone pozłacane płyty z przesłaniem do innych cywilizacji. To wprawdzie dyskusyjne czy pozłacane dyski zostaną odczytane przez przypadkowych znalazców, ale marzyc można. Zawarte na złotych płytach przesłanie skierowane do innych cywilizacji wymagało tęgich umysłów. Pomysłodawcami wysłania przesłania do innych cywilizacji byli popularni w tamtych czasach profesorowie astrofizyki Frank Drake i Carl Sagan. Profesor Sagan on był gwiazdą publicystyki popularnonaukowej w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych.
„Hello from the children of planet Earth”
Na płycie nagrane jest między innymi pozdrowienie od dzieci z planety Ziemia. „Hello from the children of planet Earth”. Trwały ogólnoświatowe dyskusje, co też ma zostać wysłane w głęboki kosmos, jakie dźwięki, jakie obrazy. Sondy Voyager ostatecznie zabrały takie przesłanie https://www.youtube.com/watch?v=cEzcFXRKHUw do innych cywilizacji. Też możecie sobie zobaczyć i spróbować zrozumieć czym jest ludzkość według wybitnych naukowców z lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. NASA nie zgodziła się, by wysyłać w kosmos informacje o wojnie. Nie ma też zdjęć nagich ludzi. Zadziałała cenzura.
Carl Sagan
W wieku 25 lat uzyskał doktorat z astronomii i astrofizyki. Był profesorem astronomii i nauk kosmicznych w Laboratorium Badań Planetarnych w Cornell Uniwersity. Był telewizyjną gwiazdą i opowiadał ludziom o kosmosie i fizyce. Przyczynił się do wysłania w kosmos automatycznych stacji badawczych pionier i Voyager. Popularność zdobył programami telewizyjnymi o kosmosie. Carl Sagan: „Te statki kosmiczne zostaną odszukane i znajdujące się na nich nagrania odtworzone tylko jeśli we wszechświecie żyją zaawansowane i podróżujące przez kosmos cywilizacje. Jednakże wrzucenie tych butelek z wiadomością do kosmicznego oceanu mówi coś optymistycznego o życiu na tej planecie”.
Teoria wielkiego podrywu
Sporym zainteresowaniem cieszył się serial Teoria wielkiego podrywu. Życie młodych naukowców z ich ogromnym zasobem wiedzy mało potrzebnej do przeżycia. Jednak bez naukowców nasze gadżety dalej byłyby na poziomie z epoki kamienia. A tak mamy smartfony, telewizory, komputery i garnki, które możemy włączyć w czasie, gdy stoimy w korku. Programy popularnonaukowe w dalszym ciągu mają ogromną rzeszą zwolenników.
Voyagery
5 września 1977 roku została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną sonda Voyager 1. Kilka dni wcześniej wystartował Voyager 2. W tej chwili sondzie Voyager 1 udało się pokonać odległość 162 jednostek astronomicznych. Jednostka astronomiczna to odległość Ziemi od Słońca. Obie sondy jest już w przestrzeni międzygwiezdnej, opuściły Układ Słoneczny. Za rok przestaną działać urządzenia wytwarzające energię i sondy przestaną przesyłać dane.
Jednak informacja zawarta na płytach dalej mknie przez kosmos, a naukowcy na Ziemi przetwarzają pozyskane z kosmosu dane. Różnie można się bawić, naukowcy bawią się w naukę. A biedne dzieci w szkołach muszą się później tego uczyć.
Musical „Złote płyty”
Spektakl we wrocławskim Capitolu opowiada o perypetiach naukowców w relacjach damsko męskich. Jak wszystkie wystawienia w Capitolu także i tutaj pod fasadą rozrywki stawiane są ważne kwestie. Świetne kostiumy z lat siedemdziesiątych. Pamiętacie spodnie dzwony? Będą na scenie. I muzyka z czasów naszej młodości z lat siedemdziesiątych. W najbliższym czasie jest kilka spektakli, na które są jeszcze bilety. Premiera 3 lutego. Czas spektaklu około półtorej godziny na Scenie Ciśnień. „Złote płyty” biorą udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
W Capitolu
To dobre miejsce z centrum, gdzie w ciszy można napić się kawy lub znaleźć sobie nietypowy gadżet na prezent związany z repertuarem. To świetna jasna przestrzeń z wygodnymi kanapkami i samoobsługa.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024