60 Jazz nad Odrą. Muzycy i melomani czekają z niecierpliwością na koncerty i jam session
W trzeciej dekadzie kwietnia we Wrocławiu 60 Jazz nad Odrą. Wystąpią wybitni wykonawcy.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Sześć dni i nocy
To niesamowite, że wydarzenie muzyczne doczekało się takiego jubileuszu. Z okazji sześćdziesiątej edycji festiwalu jazzu we Wrocławiu, aż przez sześć dni i nocy będziemy pławili się w improwizowanej muzyce pełnej twórczej wolności i pomysłów. Zjadą do Wrocławia tuzy jazzu, by bawić publiczność, by spotkać się z przyjaciółmi, by grać jazz. To inny, odrębny sposób pojmowania muzyki i radości płynącej z jej tworzenia.60 edycja Jazzu nad Odrą od wtorku 23 kwietnia.
Początki
Politycznie w 1964 roku było szaro i siermiężnie. Słuchało się zagłuszanych stacji radiowych w tym Radio Luksemburg, a Top Twenty wywoływało emocje. Młodzież chciała nowej muzyki, innych rytmów i łaknęła powiewu zachodu. O 1962 roku nadawała Trójka Polskiego Radia. Śpiewał na koncercie w 1963 roku Paul Anka. Słuchało się Luisa Armstronga. W Warszawie działała „Stodoła”, a Wrocław i studenci z Pałacyku postawili na jazz. Władza już wiedziała, że trzeba trochę poluzować kaganiec. Politykom muzyka improwizowana dla młodego pokolenia wydawała się lepsza niż poezja czy teatr. I tak w 1964 roku odbył się pierwszy Jazz nad Odrą.
60 Jazz nad Odrą
Program zapowiada niezwykłe muzyczne emocje. Sami sprawdźcie, program festiwalu tutaj link Profesor Piotr Wojtasik, dyrektor artystyczny festiwalu zapowiedział, że będzie wrocławsko, europejsko, światowo. Mamy świetnych muzyków, którzy z powodzeniem koncertują na całym świecie. Na ten wyjątkowy jubileuszowy Jazz nad Odrą przyjadą do Wrocławia i przywiozą zaprzyjaźnionych jazzmenów.
Piotr Wojtasik po raz ostatni przewodniczył radzie programowej festiwalu. Pamiętajcie o tym, gdy będziecie oklaskiwali wykonawców i organizatorów.
Wrocławsko z Magdaleną Zawartko
Festiwal zaczyna się od konkursu na indywidualność jazzową. Zgłoszenia do konkursu można składać do 18 marca. Konkurs na indywidualność jazzową im. Wojtka Siwka odbędzie się rano 23 kwietnia. Wręczenie nagród podczas wieczornej gali tego samego dnia. To wrocławski dzień na festiwalu. W drugiej części wieczoru jazzmani, mówią w drugim secie, Wrocław Jazz Night. Kiedy klikniecie w programie na koncert, to wyświetlą się biogramy wykonawców. I teraz już wiecie, dlaczego warto przyjść na wszystkie koncerty.
Rewelacyjna gwiazda wrocławskiej sceny jazzowej Magdalena Zawartko wystąpi późnym wieczorem 25 kwietnia w klubie Vertigo .
Do Wrocławia na koncerty jazzowe przyjeżdża się dwa razy w roku, teraz wiosną na Jazz nad Odrą i jesienią na Jazztopad.
Europejsko
Ciekawie zapowiada się koncert „Piotr Wojtasik Presents”. Wygląda na to, że będą ulubieni wykonawcy dyrektora artystycznego festiwalu, a może tylko utwory. Przyjadą na koncerty muzycy z Niemiec, Dani, Węgier, Wielkiej Brytanii. Naprawdę będzie można posłuchać europejskich sław jazzu. Więc jeśli chcecie poczuć prawdziwą improwizowaną muzykę, jeśli czujecie potrzebę zanurzenia się w opary jazzu, to te koncerty w ostatniej dekadzie kwietnia będą wyśmienitą okazją.
Światowo
Ze świata zjedzie kilka znakomitych muzycznych nazwisk. Darek Oleszkiewicz przywiezie pianistę Brada Mehldaua i Jorge Rossiego. Nie będziemy cytowali całego programu. Wejdźcie na stronę koncertu i sami sobie wybierajcie ulubionych muzyków. A jest w czym wybierać, zapewniam.
Miejsca koncertów
Koncerty będą się odbywały w trzech lokalizacjach:
– Centrum Impart na Piłsudskiego główna scena
– Firlej przy ulicy Grabiszyńskiej
– nocne koncerty i jam session w Vertigo Jazz Club & Restaurant Oławska 13
Jeśli lubicie nocne życie muzyczne, to Jazz nad Odrą jest skrojony wprost dla was. Jeśli kochacie jazz, to przybywajcie. Karnety i wejściówki od poniedziałku 11 marca 2024 od godziny 12:00. Radzę się pospieszyć z decyzjami.
W foyer Impartu będzie wystawa fotografii jazzowej, której kuratorem jest Lech „jazzograf” Basel. W tym roku wybierano spośród 170 dzieł nadesłanych na konkurs. To już 6 edycja. Jak ten czas leci. Plakat zaprojektował Lech Twardowski.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024