Czy znasz właściwości lecznicze olejków eterycznych?

Czy znasz właściwości lecznicze olejków eterycznych?

Olejki eteryczne był znane człowiekowi już w starożytności. Obecnie wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym i perfumeryjnym. Jakie właściwości lecznicze przypisuje się ich składnikom? Jak działają poszczególne olejki eteryczne?

Materiał reklamowy Apteka Super-Pharm

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Substancje wchodzące w skład olejków eterycznych mają szereg zastosowań. Stosowane są nie tylko w aromaterapii i kosmetyce pielęgnacyjnej, ale także w medycynie. Stanowią składnik maści, tabletek, syropów i antybiotyków. Jakie działania lecznicze im się przypisuje i w jakich olejkach można je znaleźć?

Specyfika olejków eterycznych

Olejki eteryczne to substancje pochodzenia roślinnego, które stanowią mieszaninę naturalnych związków chemicznych, przede wszystkim terpenów. Różnią się między sobą budową chemiczną – mogą przyjmować postać alkoholi, aldehydów, ketonów, eterów lub estrów. W skład jednego olejku może wchodzić od kilkunastu do kilkudziesięciu różnych związków o zróżnicowanym natężeniu i właściwościach.

Właściwości składników olejków eterycznych

Związki chemiczne zawarte w olejkach eterycznych wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Wiele z nich jednocześnie wykazuje kilka z powyższych właściwości.

Właściwości przeciwbakteryjne

Właściwości przeciwbakteryjne olejków eterycznych wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym m.in. do produkcji antybiotyków przy zapaleniu oskrzeli. Znajdujące się w olejku z drzewka herbacianego (Tea Tree Oil) substancje (m.in. linalol, terpinen-4-ol czy α-terpineol) są pomocne w zwalczaniu bakterii takich jak gronkowce, paciorkowce, bakteria E.Coli, pałeczka ropy błękitne, a także bakterii beztlenowych wywołujących trądzik.

Szerokie zastosowanie antybakteryjne mają także olejki eteryczne pozyskiwane z lawendy – działają bakteriobójczo na szczepy bakterii wywołujące gronkowca złocistego czy infekcje dróg oddechowych.

Właściwości przeciwwirusowe

Olejek z drzewka herbacianego i z lawendy działa także przeciwwirusowo, np. na wirusa opryszczki. Podobne właściwości ma olejek z rozmarynu i trawy cytrynowej. Substancje w olejkach eterycznych potrafią zwalczać także wirusa grypy, w tym koronawirusa (olejek z wawrzyna szlachetnego, żywotnika wschodniego, jałowca kolczastego) czy wirusy wywołujące gorączkę krwotoczną (olejek z werbeny).

Właściwości przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze

Składniki olejku z drzewka herbacianego wykazują także aktywność przeciwgrzybiczą, m.in. wobec drożdżaków odpowiedzialnych za łupież pstry czy grzybicę. Przeciwgrzybiczo działają także olejki eteryczne z takich roślin jak barszcz, koper ogrodowy, kminek. Z kolei olejki z drzew cytrusowych wykazują dużą aktywność przeciwko grzybom chorobotwórczym. Niektóre monoterpeny wchodzące w skład olejków eterycznych wykazują także działanie przeciwpasożytnicze.

Właściwości przeciwzapalne

W wielu olejkach eterycznych znajdują się substancje o właściwościach przeciwzapalnych i wzmacniających układ odpornościowy. W takie składniki bogate są m.in. olejki z:

  • eukaliptusa
  • cynamonowca
  • aloesu
  • lawendy
  • anyżu
  • cytrusów
  • bergamotki

Jak widać olejki eteryczne nie tylko pięknie pachną i mają korzystne działanie na skórę, ale dzięki właściwościom zawartych w nich składników mogą efektywnie wspomagać leczenie.

Bibliografia:

  1. https://phmd.pl/api/files/view/29327.pdf
  2. https://literatura.aromaterapia.pl/wp-content/uploads/2019/08/Aromaterapia-Jesien-2013-bezplatny-fragment.pdf
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds