Czy warto operować zaćmę latem?

Czy warto operować zaćmę latem?

Operacja zaćmy jest dziś zabiegiem jednodniowym, który nie wymaga pobytu w szpitalu po jego wykonaniu. Nie oznacza to, że nie należy dbać o zoperowane oko. Czy pora roku ma wpływ na rekonwalescencję? Czy operowanie zaćmy latem to dobry pomysł? Dowiedz się wszystkiego, zanim zdecydujesz się na zabieg!

Materiał reklamowy OCHO

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Procedura ta jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj trwa około 20-30 minut. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na powierzchni oka, następnie za pomocą ultradźwięków rozbija zmętniałą soczewkę na drobne fragmenty, które są delikatnie usuwane. Po usunięciu zaćmy na jej miejsce wstawiana jest przezroczysta soczewka sztuczna, która przywraca ostrość widzenia. Operacja zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych i najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, charakteryzującym się wysoką skutecznością i krótkim czasem rekonwalescencji. Jej efekty są dla pacjentów spektakularne.

Operacja zaćmy a pora roku

Istnieje mit dotyczący tego, że zabiegu leczenia zaćmy lepiej nie wykonywać w miesiącach letnich, ze względu na większą ekspozycję na działanie promieni słonecznych. Tymczasem nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegu latem! Słońce nie jest problemem. Oczywiście należy chronić oczy przed jego nadmiernym działaniem, ale stosowanie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami jest wystarczającą ochroną. Co więcej, okulary takie są zalecane nie tylko podczas lata, ale niemal zawsze po zabiegu. Jedynym ograniczeniem, jakie stwarza lato, jest konieczność zaplanowania urlopu w zgodzie z terminem zabiegu. Należy pamiętać, że w czasie rekonwalescencji lepiej nie wyjeżdżać, by w razie potrzeby móc zawsze zasięgnąć opinii i pomocy lekarza.

Środki ostrożności po operacji zaćmy

Jak po każdym zabiegu, także po operacji zaćmy, należy przestrzegać ściśle zaleceń lekarza. Zwykle należy:

  • unikać pocierania oka – staraj się nie dotykać ani nie pocierać operowanego oka, aby uniknąć ryzyka infekcji lub uszkodzenia;
  • stosować przepisane krople – regularnie aplikuj krople przeciwzapalne i antybiotykowe zgodnie z zaleceniami lekarza;
  • unikać wysiłku fizycznego – przez co najmniej tydzień po operacji unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, schylania się i intensywnego wysiłku fizycznego, aby nie zwiększać ciśnienia w oku;
  • chronić oczy przed słońcem – bez względu na porę roku;
  • nie stosować żadnych kosmetyków w okolicy oka – dotyczy to także produktów do makijażu;
  • nie korzystać z basenu i sauny – unikaj kąpieli w basenie, sauny oraz gorących kąpieli przez kilka tygodni po zabiegu, aby zmniejszyć ryzyko infekcji;
  • odbywać zalecane wizyty lekarskie – upewnij się, że uczestniczysz we wszystkich zaplanowanych wizytach kontrolnych, aby lekarz mógł nadzorować proces gojenia.

Pamiętaj, że odpowiednia opieka pooperacyjna jest kluczowa dla szybkiej i skutecznej rekonwalescencji. Więcej informacji na temat operacji zaćmy i wskazówek dotyczących opieki pooperacyjnej znajdziesz na stronie https://www.ocho.pl/leczenie/zacma/. Tam też umówisz się na konsultację u specjalisty i w razie potrzeby wykonasz zabieg leczenia zaćmy u profesjonalistów z dużym doświadczeniem.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds