VIII Kongres Gospodarki Senioralnej: RÓWNE SZANSE dla każdego pokolenia
11 września 2024 roku w Warszawie odbędzie się VIII Kongres Gospodarki Senioralnej, organizowany przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. To wyjątkowe wydarzenie, które zyskało honorowy patronat Ministra ds. Polityki Senioralnej, stanie się miejscem debaty nad kluczowymi wyzwaniami stojącymi przed seniorami w Polsce. Tegoroczne hasło kongresu – RÓWNE SZANSE – doskonale odzwierciedla misję budowania świata przyjaznego osobom w każdym wieku.
Patronat medialny „Gazety Senior”
Spis Treści
Poprawa jakości życia osób starszych
Fundacja Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej obchodzi w tym roku swoje dziesiąte urodziny. Fundacja powstała z potrzeby integracji różnych środowisk, które pracują na rzecz poprawy jakości życia starszych osób. „Od samego początku nasze działania były ukierunkowane na budowanie mostów między dostawcami produktów i usług, pracodawcami a dojrzałymi i starszymi ludźmi. Wierzymy, że każdy, niezależnie od wieku, ma prawo do równego traktowania oraz pełnego korzystania z praw konsumenckich i pracowniczych” – podkreśla Marzena Rudnicka, założycielka Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
W Polsce żyje już ponad 10 milionów osób starszych. To liczba, która mogłaby stworzyć osobne państwo, większe pod względem liczby mieszkańców niż 1/3 krajów Unii Europejskiej. Jednak wyzwania, przed którymi stają seniorzy, często pozostają niedocenione. Wraz z rozwojem nowych technologii rośnie ryzyko wykluczenia osób starszych, które nie nadążają za szybkim tempem zmian. „Dyskryminacja, wykluczenie, zapominanie o potrzebach starszych to problemy, które musimy rozwiązywać wspólnie. Naszym obowiązkiem jest dbanie o seniorów, a jednocześnie przygotowanie się na własne długie życie” – dodaje Rudnicka.
VIII Kongres Gospodarki Senioralnej – program
VIII Kongres Gospodarki Senioralnej to nie tylko platforma wymiany doświadczeń, ale także przestrzeń do prezentacji nowych inicjatyw i projektów skierowanych do seniorów. W programie tegorocznego wydarzenia znalazły się sesje poświęcone rynkowi pracy, bezpieczeństwu w Internecie oraz dostępności na rynku konsumenckim, co jest szczególnie istotne w kontekście nadchodzących zmian legislacyjnych, takich jak Polski Akt o Dostępności.
Nie zabraknie także emocjonujących momentów międzypokoleniowych. Jednym z nich będzie wystąpienie 93-letniej Teresy Godlewskiej, autorki książki „66 powodów do szczęścia”, która podzieli się swoją inspirującą historią oraz refleksjami na temat barwnego życia. Ponadto, podczas zamykającej debaty, wnuczka wraz z dziadkiem zaprezentują swój międzypokoleniowy startup, który zdobył uznanie na rynku.
Podczas kongresu uczestnicy będą mieli także okazję zapoznać się z wynikami najnowszych badań instytutów badawczych, zwiedzić stoiska partnerów wydarzenia oraz nawiązać kontakty z ludźmi, którzy w praktyce realizują ideę inkluzywności wiekowej.
#RówneSzanse
Hasło #RówneSzanse będzie tego dnia przewijać się w rozmowach na temat rynku pracy, konsumenckiego, a także życia społecznego i dostępu do wiedzy oraz informacji. Kongres stanie się miejscem, gdzie liderzy środowisk senioralnych, przedstawiciele wiodących marek oraz eksperci i ekspertki wspólnie zastanowią się, jak budować społeczeństwo przyjazne każdemu, bez względu na wiek.
VIII Kongresie Gospodarki Senioralnej – jak wziąć udział
Udział w VIII Kongresie Gospodarki Senioralnej jest bezpłatny, a zainteresowani mogą wziąć w nim udział osobiście w Warszawie lub śledzić transmisję na żywo w Internecie. Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez stronę internetową: www.kongresgospodarkisenioralnej.pl/2024
Jeżeli chcesz być na bieżąco z senioralnymi wydarzeniami? Zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
Gazeta Senior” wrzesień 2024 [09/2024] Sprawdź, co w numerze!