Sąsiedzka pomoc: lepszy sąsiad bliski niż brat daleki [POMOC SĄSIEDZKA DLA OSÓB STARSZYCH]

Sąsiedzka pomoc: lepszy sąsiad bliski niż brat daleki [POMOC SĄSIEDZKA DLA OSÓB STARSZYCH]

W czasach, kiedy znieczulica społeczna staje się zjawiskiem powszechnym – pomoc sąsiedzka jest nie do przecenienia! Aby ulżyć sąsiadom w potrzebie, w Świnoujściu wdrażany jest program wsparcia dla seniorów  –  tzw. Pomoc Sąsiedzka. W programie  może wziąć udział każdy, kto chciałby pomagać ludziom, którzy mieszkają w pobliżu i tego potrzebują – zrobić zakupy, przygotować obiad, zabrać na spacer, zatelefonować do lekarza, towarzyszyć w drodze do urzędu lub na umówioną wizytę u specjalisty. Koordynatorami działań w zakresie realizacji programu „Pomocy Sąsiedzkiej” jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Świnoujściu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej: wprowadzenie usług sąsiedzkich

Świnoujście tak, jak wiele miast w Polsce, staje się miejscem, gdzie notuje się coraz więcej samotnych seniorów. Migracje, wyjazdy dzieci za chlebem powodują, że osoby starsze pozostają same, bez pomocy, w chorobie czy z powodu starości. Nowy program nie odrzuca nikogo – ani tego, który potrzebuje pomocy, ani tego, który taką pomoc na rzecz swojego sąsiada chce świadczyć.

– W 2023 roku zmieniła się Ustawa o Pomocy Społecznej, która rozszerzyła katalog usług opiekuńczych świadczonych dla seniorów i są to dziś także Usługi Sąsiedzkie. Nie są to zadania obowiązkowe dla gminy, jednak miasto Świnoujście zdecydowało się na taką formę pomocy seniorom. Program zakłada dofinansowanie akcji z budżetu państwa do 80% kosztów zadania, pozostałą część finansuje gmina. Z usług sąsiedzkich mogą skorzystać seniorzy, którzy ukończyli sześćdziesiąty rok życia. Chcę dodać również, że każdy, kto będzie świadczyć pomoc sąsiedzką w ramach realizowanego programu, przejdzie nieodpłatny kurs pierwszej przedmedycznej pomocy – mówi nam Agnieszka Łatkowska, po. Dyrektora MOPR w Świnoujściu.

Zobacz również: Forum Polityki Senioralnej w Poznaniu: wsparcie dla samorządów w obliczu starzenia się społeczeństwa

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Rosnące potrzeby i braki kadrowe

W Świnoujściu przybywa najstarszych, którzy potrzebują wsparcia, jednak nie ma komu tym ludziom pomagać. Młodzi nie garną się do pomocy i szukają dla siebie zajęcia bardziej popłatnego, mniej odpowiedzialnego. Powoli sytuacja staje się dramatyczna.

Iwona Bieganowska, Kierownik Działu Usług Opiekuńczych MOPR Świnoujście – z brakiem kadry borykamy się od lat. Potrzebujących naszego wsparcia przybywa! Dziś mamy pod opieką ponad 200 osób, zatem problem jest poważny i apelujemy do ludzi dobrej woli, którzy w ramach realizowanego przez nas programu, chcą wesprzeć swoich sąsiadów seniorów. Nowa forma usług opiekuńczych stwarza możliwości szybkiej i niezależnej od pory dnia, a nawet nocy, pomocy seniorom. Kiedy tylko stwierdzimy, czy dostrzeżemy potrzebę wsparcia osoby i znajdzie się wykonawca usługi – sąsiad,  możemy natychmiast uruchomić pomoc usługową.

Procedura przyznania „Pomocy Sąsiedzkiej” rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, po którym wiadomo, ile godzin usług sąsiedzkich będzie można przyznać i w jakim zakresie to wsparcie będzie potrzebne i realizowane. W tej chwili miejscowy MOPR jest już po wstępnych wywiadach i analizach, kto takiej pomocy potrzebuje, oraz w jakim stopniu ta pomoc może być świadczona. Z każdym, kto będzie chciał pomagać w ramach realizacji programu Usług Sąsiedzkich, MOPR będzie zawierał umowę na świadczenie usług sąsiedzkich w formie odpłatnej. Rozliczeniem pracy osoby pomagającej będzie jej pisemne oświadczenie, że pomoc została zrealizowana, co również na innym dokumencie potwierdzi senior. Pomoc sąsiedzka nie jest jedyną formą wsparcia dla seniorów w Świnoujściu.

Zobacz również: Druga waloryzacja emerytur wstrzymana – rząd czeka na wzrost inflacji

Pomoc sąsiedzka: apel o wsparcie sąsiadów i aktywizacja społeczeństwa

– Pomoc Sąsiedzka to ważny program pomocowy, gdyż dotyczy bardzo dużej grupy mieszkańców miasta. Poprzez tego typu działania chcemy zaktywizować społeczeństwo, uczulić na potrzeby słabszych, schorowanych, starszych. Jest to ważny element integrujący mieszkańców Świnoujścia. Jak wynika z naszych badań socjologicznych, w mieście żyje bardzo wielu seniorów samotnych i każda pomoc jest im potrzebna – podsumowuje Gabriela Flis-Niśkiewicz, sekretarz Miasta Świnoujście.

I jak to kiedyś mawiano: „lepszy dobry sąsiad niż kiepska rodzina”. Jako redakcja namawiamy do zaangażowania się w pomoc sąsiedzką w ramach programu Usług Sąsiedzkich każdego, kto tylko jest chętny, ma siły oraz czas! Z racji starzenia się naszych społeczności najczęściej osobą wspierającą seniora będzie młodszy, sprawniejszy senior, który w ten sposób może podreperować swój napięty domowy budżet, za świadczoną pomoc przysługuje wynagrodzenie, a przy okazji czuć się niezwykle potrzebnym. Sąsiad jest najbliżej, zna potrzeby, wie, do kogo zadzwonić, gdzie najszybciej można kupić bułki, mleko, leki. Bywa tak, że może uratować życie.

Zobacz również: RENTA WDOWIA: rewolucja w systemie świadczeń. Co przyniosą nowe przepisy? KOMPENDIUM

1 listopada 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wprowadziła m.in. USŁUGI SĄSIEDZKIE jako nową formę usług opiekuńczych. Usługi sąsiedzkie nie są obowiązkowym zadaniem dla gmin, ale te, które zdecydują się na realizację tej formy wsparcia, mogą uzyskać dofinansowanie w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów.


Jeżeli interesują Cię informacje na temat rozwiązań dla seniorów zapisz się do Newslettera Gazety Senior i poleć stronę znajomym  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: Marzena Okła-Drewnowicz, Ministra ds. Polityki Senioralnej [WYWIAD]. Rozmawiają redaktorzy Gazety Senior;

Andrzej Wiśniewski
CATEGORIES
Share This