Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów]

Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów]

Dzień Otwarty Notariatu (DON) odbędzie się 23 listopada 2024 roku stacjonarnie w całej Polsce. Krajowa Rada Notarialna organizuje tę akcję już po raz piętnasty. Po raz drugi od czasu pandemii wydarzenie powraca do formy spotkań twarzą w twarz, na co z niecierpliwością czekają seniorzy.

Bezpłatne porady prawne są dla seniorów niezwykle istotne, ponieważ pomagają im zrozumieć i chronić swoje prawa, a także zachować niezależność oraz świadomie decydować o swoim życiu i majątku. Notariusze będą oferować wsparcie we wszystkich sprawach, które na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej.

Na temat Dnia Otwartego Notariatu oraz kwestii, z którymi można zwrócić się po poradę, rozmawiamy z Anną Szerer, notariuszem i koordynatorem akcji z Izby Notarialnej we Wrocławiu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dzień Otwarty Notariatu 2024

Reklama Reklama Amplifon

Linda Matus: Dlaczego Krajowa Rada Notarialna we współpracy z izbami notarialnymi organizuje Dzień Otwarty Notariatu i jaki jest cel tej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, skierowanej nie tylko do seniorów?

Anna Szerer: Z różnych badań socjologicznych i medialnych, a także z naszych dotychczasowych doświadczeń związanych z Dniem Otwartym Notariatu wynika, że świadomość prawna w Polsce jest niewystarczająca. Obowiązujące przepisy prawne jasno mówią, że „nieznajomość prawa szkodzi”. Dlatego notariusze uznają za jedno z najważniejszych swoich zadań edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, oraz szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych odpowiednich do realizacji zakładanych celów. Ważne jest także zrozumienie konsekwencji podejmowanych decyzji.

W związku z tym, aby wspierać osoby, które mogą potrzebować pomocy w lepszym zrozumieniu i zarządzaniu swoimi sprawami majątkowymi oraz życiowymi, Krajowa Rada Notarialna 15 lat temu zainicjowała akcję Dzień Otwarty Notariatu.

Dla wielu osób jest to niepowtarzalna okazja do uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej w dziedzinach, którymi w Polsce zajmują się przede wszystkim notariusze. Podczas tej akcji wyjaśnimy, jak zadbać o sprawy związane z ochroną majątku rodziny, dziedziczeniem oraz uporządkowaniem kwestii majątkowych. Udzielimy również informacji w sprawach dotyczących prawa rodzinnego, postępowań spadkowych oraz stanu prawnego nieruchomości.

Zobacz również: RENTA WDOWIA: rewolucja w systemie świadczeń. Co przyniosą nowe przepisy? KOMPENDIUM

Reklama Reklama ATERIMA med

Jak przygotować się na spotkanie z notariuszem?

Przypomnijmy, czym zajmuje się notariusz i z jakimi konkretnymi zagadnieniami prawnymi można się do niego zwrócić?

Notariusze w Polsce zajmują się głównie sprawami związanymi z szeroko pojętym obrotem nieruchomościami, takimi jak sporządzanie umów sprzedaży, darowizny, umów dożywocia, zamiany oraz wieloma kwestiami dotyczącymi dziedziczenia – w tym testamentami, aktami poświadczenia dziedziczenia, umowami działów spadku i zniesienia współwłasności. W ostatnich latach rośnie również liczba spraw związanych z zakładaniem i działaniem spółek, zarządem sukcesyjnym, pełnomocnictwami oraz umowami majątkowymi małżeńskimi. Wyjaśnimy, jak podzielić majątek spadkowy, dokonać podziału majątku po rozwodzie, jak prawidłowo sporządzić testament, odrzucić spadek czy zrzec się dziedziczenia. Notariusze doradzą także, jak uchronić się przed niekorzystnymi pożyczkami i uniknąć oszustw związanych z umowami przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie. Warto skorzystać z okazji, by zapytać notariusza, jak bezpiecznie zawrzeć umowę najmu lub na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej.

Zobacz również: RENTA WDOWIA a wspólność małżeńska, wspólność ustawowa, rozdzielność majątkowa, separacja, rozwód

Z jakimi pytaniami seniorzy najczęściej przychodzą po poradę podczas tego typu akcji?

Z naszych 14-letnich doświadczeń wynika, że największym zainteresowaniem seniorów cieszą się kwestie związane z przekazywaniem majątku w rodzinie oraz zarządzaniem nim w różnych sytuacjach życiowych. Seniorzy często pytają o możliwości sporządzenia testamentu i różne jego formy. Interesują się także prawnymi skutkami umów darowizny oraz umowy dożywocia, a także rozważają potrzebę sporządzenia pełnomocnictw, dzięki którym wskazani przez nich zaufani pełnomocnicy mogą pomóc w załatwianiu codziennych spraw. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania dotyczące czynności, które można załatwić w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, takich jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy odrzucenie spadku.

Nie są to jednak jedyne pytania, na które można uzyskać odpowiedź. Tradycją Dnia Otwartego Notariatu jest możliwość porozmawiania z notariuszami na temat wszystkich czynności, które są wykonywane w kancelariach notarialnych i leżą w kompetencjach rejentów.

Zobacz również: BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM]

Jak należy przygotować się do takiego spotkania? Czy seniorzy mogą przynieść dokumenty lub pytania dotyczące ich konkretnych spraw, aby uzyskać indywidualną poradę?

Aby uzyskać jak najbardziej precyzyjną poradę i odpowiedzi na konkretne pytania, serdecznie zachęcam do zabrania ze sobą wszelkich posiadanych dokumentów, takich jak wypisy aktów notarialnych, zawiadomienia z ksiąg wieczystych, dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego potrzebne do wydania aktu poświadczenia dziedziczenia, a także inne ważne dokumenty, które znajdują się w domowych archiwach.

Z radością informuję, że w tym roku na obszarze działania Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu nasza akcja odbędzie się aż w 10 lokalizacjach. Do tej pory stacjonarne spotkania miały miejsce we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Opolu i Legnicy. W bieżącej edycji akcja zostanie rozszerzona o 6 nowych lokalizacji: Wałbrzych, Świdnicę, Kłodzko, Kluczbork, Oleśnicę i Olesno. A z uwagi na ogromne zainteresowanie poradami notariuszy w zeszłym roku, największy punkt konsultacyjny z najliczniejszą liczbą stanowisk zostanie uruchomiony we Wrocławiu, w Galerii Magnolia przy głównym wejściu na parterze od ulicy Legnickiej, gdzie porad będzie udzielać ponad 50 notariuszy. Te działania odbędą się w ramach naszej Wrocławskiej Izby Notarialnej, ale warto podkreślić, że seniorzy w całej Polsce będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego wsparcia notarialnego. Szczegółowe informacje, w tym adresy i numery telefonów poszczególnych lokalizacji, zamieszczamy w tabeli pod artykułem.

Zobacz również: Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik

Przypomnijmy terminy i godziny dostępności notariuszy podczas Dnia Otwartego. Czy wymagana jest wcześniejsza rejestracja?

Tegoroczna edycja odbędzie się 23 listopada 2024 roku (sobota) w godzinach od 10:00 do 16:00. W imieniu Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu, jako koordynator Dnia Otwartego Notariatu, serdecznie zapraszam do udziału w XV edycji DON pod hasłem: „Jak unikać konfliktów majątkowych w rodzinie? Porozmawiaj o tym z notariuszem”. Spotkania odbędą się stacjonarnie. Dodatkowo będzie można skorzystać z porad telefonicznych w tych samych godzinach. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.

W Izbie Notarialnej we Wrocławiu, obejmującej teren Dolnego Śląska i Opolszczyzny, co roku zaangażowanych jest kilkudziesięciu notariuszy i tak będzie również w tym roku – udział w naszej akcji potwierdziło już 120 notariuszy. Szczególnie po okresie pandemii, gdy brakowało możliwości spotkań stacjonarnych, gorąco zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Pozwoli to lepiej zrozumieć przepisy, które mogą mieć wpływ na Państwa życie, co pomoże w uniknięciu przyszłych problemów.

Zobacz również: Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego [nowe przepisy na przykładach]

Czy te porady są całkowicie bezpłatne? Czy skorzystanie z porady wiąże się z koniecznością skorzystania z płatnej usługi notariusza w przyszłości?

Dzień Otwarty Notariatu to inicjatywa całkowicie bezpłatna. Wszystkie udzielone tego dnia porady będą nieodpłatne. Jeśli jednak w przyszłości pojawi się potrzeba sporządzenia konkretnych czynności notarialnych, będą one podlegały opłacie zgodnie z taksą notarialną. Stawki i wysokość opłat są określone w przepisach rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Dzień Otwarty Notariatu 2024 [adresy i numery telefonów]

Izba Notarialna Miasto Miejsce i adres Numer telefonu
Regionala Izba Notarialna Wrocław Wrocław Centrum Handlowe – Galeria Magnolia, ul. Legnicka 58 71 / 738 12 01
Jelenia Góra Centrum Handlowe Nowy Rynek, ul. Podwale 25
Kłodzko Centrum Handlowe Galeria Twierdza, ul. Noworudzka 2
Kluczbork Ratusz, Rynek 1
Legnica Galeria Piastów, ul. Najświętszej Marii Panny 9
Oleśnica Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja, ul. Mikołaja Reja 10
Olesno Miejski Dom Kultury, ul. Wielkie Przedmieście 31
Opole Centrum Handlowe Karolinka, ul. Wrocławska 152/154,
Świdnica Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Rynek 39-40
Wałbrzych Wałbrzyski Ośrodek Kultury, ul. Broniewskiego 65a
Regionalna Izba Notarialna Białystok Białystok Budynek NOT, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2 85 / 688 13 11
Olsztyn Urząd Miasta Olsztyna, Pl. Jana Pawła II (sala 219)
Regionalna Izba Notarialna  Gdańsk Gdańsk Galeria Handlowa Madison, ul. Gnilna 2 58 / 727 01 00
Elbląg Centrum Handlowe OGRODY, ul. Pułkownika Dąbka 152
Gdynia Urząd Miasta Gdyni, ul. 10 lutego 24
Puck Centrum Organizacji Pozarządowych w Pucku, Stary Rynek 2
Słupsk Centrum Handlowe Jantar, ul. Szczecińska 58
Tczew Fabryka Sztuk, ul. 30-go Stycznia 4 (sala konferencyjna, 2. piętro)
Regionalna Izba Notarialna  Katowice Katowice Galeria Handlowa Libero, ul. Kościuszki 229 (poziom 0) 32 / 441 82 45
Tarnowskie Góry Tarnogórskie Centrum Kultury, ul. Jana III Sobieskiego 7
Regionalna Izba Notarialna  Kraków Kraków Urząd Miasta Krakowa, Aleja Powstania Warszawskiego 10 (Punkt Obsługi Podatnika – parter) 12 / 442 91 94
Regionalna Izba Notarialna  Lublin Lublin Ratusz Urzędu Miasta Lublin, Plac Króla Władysława Łokietka 1 (sala nr 3) 81 / 475 41 19
Regionalna Izba Notarialna  Łódź Łódź siedziba Izby Notarialnej w Łodzi, ul. Narutowicza 119 A 42 / 620 09 05
Kalisz Uniwersytet Kaliski, ul. Nowy Świat 4 (budynek Rektoratu, sala prof. Glinkowskiego)
Ostrów Wlkp. Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi, ul. L. Waryńskiego 29
Zgierz Urząd Miasta Zgierza, Plac Jana Pawła II 16
Regionalna Izba Notarialna Poznań Poznań Galeria Handlowa Posnania 61 / 669 87 03
Konin Dom „Pomiędzy”, ul. 1 Maja 10
Leszno Biblioteka Ratuszowa, ul. Rynek 1
Piła Galeria Handlowa VIVO! Piła
Zielona Góra Focus Mall Zielona Góra (STREFA COWORKINGU)
Regionalna Izba Notarialna  Rzeszów Rzeszów Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall, al. W. Kopisto 1 17 / 283 25 14
Regionalna Izba Notarialna  Szczecin Szczecin Izba Notarialna w Szczecinie, Al. Wojska Polskiego 189/1 91 / 443 55 81
Gorzów Wlkp. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, ul. gen. Sikorskiego 107
Koszalin klub osiedlowy Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie”, ul. Makuszyńskiego 2
Regionalna Izba Notarialna  Warszawa Warszawa GALERIA WILEŃSKA, ul. Targowa 72 22 / 292 66 89
Warszawa Dom Mody KLIF, ul. Okopowa 58/72

Zobacz również: „Gazeta Senior” listopad 2024 [11/2024] Sprawdź, co w numerze!


Chcesz być na bieżąco z informacjami dla seniorów? Zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Trzymaj rękę na pulsie, dzięki prenumeracie Gazety Senior, którą kupisz TUTAJ

Prenumerata

Linda Matus
CATEGORIES
Share This