Aktywność fizyczna dla seniora – wskazówki i porady
Nie ulega żadnej wątpliwości, że utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej jest bardzo ważne niezależnie od wieku. Ruch i ćwiczenia mogą zapewnić sprawność i samodzielność i zdrowie na długo. Jakie aktywności będą odpowiednie dla seniorów?
Materiał reklamowy Sportano.pl
Spis Treści
Warto zacząć od czegoś prostego
Mawia się, że sport to zdrowie – to niepodważalny fakt. Dzięki ćwiczeniom i ruchowi o wiele łatwiej jest utrzymać organizm w dobrym stanie i pełnej sprawności. Ważne jest to przede wszystkim dla osób starszych, które często zmagają się z różnymi ograniczeniami i niesprawnością ruchową.
Jak jednak zadbać o to, by w wystarczającym stopniu się o siebie zatroszczyć? Przede wszystkim nie można rzucać się od razu na głęboką wodę. Jeśli do tej pory w życiu seniora nie było zbyt wielu okazji do aktywności, niedobrym pomysłem będzie intensywny wysiłek bez przygotowania. Takie porywy mogą często kończyć się kontuzją, która może okazać się trudna do wyleczenia, jak np. złamanie kości.
Chcąc rozpocząć aktywność fizyczną i wprowadzić odrobinę ruchu do swojej codziennej rutyny, warto zacząć od czegoś, co nie będzie od razu bardzo wymagające. Warto spróbować na przykład codziennych spacerów. Pomogą nie tylko przyzwyczaić organizm stopniowo do aktywności, ale także mogą wspomóc wyrobienie regularności, co też jest bardzo istotne.
Drobne wprowadzone w codzienne aktywności mogą zrobić dużą różnicę. Seniorom proponujemy na przykład skorzystanie ze schodów zamiast windy podczas wycieczki na zakupy. Dobrym motywatorem do regularnego wychodzenia z domu będzie… pupil! Adopcja psa ze schroniska nie tylko będzie dobrym uczynkiem, ale także wniesie do domu wiele radości, a właścicielowi da niepodważalny pretekst do spacerów.
Nordic Walking – spacery na wyższym poziomie
Gdy aktywność fizyczna w codziennych czynnościach stanie się już częścią rutyny, warto zrobić krok na wyższy poziom. Jeśli senior stał się prawdziwym miłośnikiem spacerów, świetną propozycją dla niego będzie rozpoczęcie Nordic Walkingu. Czym on właściwie jest i na czym polega?
Jest to tak naprawdę marsz ze specjalnymi kijkami. To bardzo prosta forma aktywności, która wbrew pozorom ma zbawienny wpływ na organizm. Może się jej podjąć tak naprawdę każdy – wiek nie stoi zupełnie na przeszkodzie. Co więcej, spacerowanie z kijkami jest o wiele bezpieczniejsze, bo stanowią one dodatkowe podparcie, co znacznie minimalizuje ryzyko utraty równowagi.
By rozpocząć swoją przygodę z Nordic Walkingiem, wystarczy jedynie zaopatrzyć się we wspomniane kijki. Można je kupić na przykład tutaj: https://sportano.pl/kije-nordic-walking. Ważny jest odpowiedni dobór długości kijków, a żeby mieć pewność, że będą dopasowane, warto wybrać modele z teleskopową regulacją.
Co można zyskać uprawiając ten rodzaj sportu? Przede wszystkim dotlenić organizm, przyspieszyć metabolizm, a także wpłynąć pozytywnie na stan stawów. Słowem – same plusy! Co więcej, sport ten można uprawiać wraz ze znajomymi. Wspólne piesze wycieczki mogą stać się Waszym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu.
Zorganizowane zajęcia to dobry pomysł!
Aktywność fizyczna to także idealna okazja do zawierania nowych znajomości i spędzania większej ilości czasu w towarzystwie znajomych. By uniknąć chandry i złego nastroju, ruch i przyjaciele to najlepsze remedium! A połączenie tych dwóch czynników to gwarancja niezapomnianych chwil i dużej dawki endorfin. Jak aktywnie spędzić czas ze znajomymi?
O Nordic Walkingu wspominaliśmy już wyżej, ale nie jest to jedyna propozycja. Możecie równie dobrze wybrać się na wspólną przejażdżkę rowerem. Dobrym pomysłem będzie połączenie tego z małym piknikiem w parku lub lesie. Aktywność na łonie natury w dobrym towarzystwie to niezawodny sposób na miło spędzony czas z korzyścią dla zdrowia.
Gdy jednak pogoda nie zachęca do spacerów czy przejażdżek, nic straconego! Możecie udać się na przykład na… lekcje tańca! Taniec to również forma sportu, który świetnie wpływa na zdrowie. Poza tym daje mnóstwo radości i zabawy – czy może być coś lepszego?
Z całą pewnością w klubach seniora bądź pobliskich siłowniach organizowane są także grupowe zajęcia ruchowe. Możecie zapisać się na nie i wspólnie korzystać z dobrodziejstw aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem będzie na przykład joga. Wspomoże nie tylko ciało i jego stan, ale również oczyści umysł i pozwoli skupić się na oddechu.
Jakie ćwiczenia dla seniorów?
By odpowiednio zadbać o swoją sprawność, dobrze byłoby także wprowadzić wszelkiego rodzaju ćwiczenia do swojej aktywności fizycznej. Nie trzeba od razu udawać się na siłownię czy na salę treningową. Część z nich równie dobrze można wykonywać w zaciszu własnego domu. Warto jednak przed przystąpieniem do takich treningów, skonsultować konkretne ćwiczenia z lekarzem – niektóre z nich mogą nie być dla seniora odpowiednie.
Jakie zatem ćwiczenia warto wziąć pod uwagę? Świetnie sprawdzą się takie, które wpływają na cały organizm. Warto skupić się po kolei na każdej partii ciała, by uaktywnić wszystkie mięśnie. Dobrze sprawdzą się na przykład ćwiczenia rozciągające. Fajnym pomysłem będzie również wykorzystanie piłek i niewielkich ciężarków, dzięki którym łatwiej będzie wyćwiczyć siłę oraz równowagę. Pamiętaj, by przed każdym treningiem zrobić rozgrzewkę – bez niej może zakończyć się kontuzją.
Jedną z propozycji domowej aktywności dla seniorów będzie także ćwiczenie na specjalnych sprzętach. Możliwe będzie wtedy np. jazda na rowerku stacjonarnym czy ćwiczenia na orbitreku podczas oglądania ulubionego serwisu informacyjnego czy ukochanego serialu.
Treningi wodne – co dają?
Nie wszystkim jednak odpowiadają ćwiczenia w domu. Mogą być zbyt męczące, a i motywacji do nich czasami brakuje. Co zatem może się sprawdzić? Bardzo dobry wpływ na organizm i sprawność fizyczną mają ćwiczenia w wodzie. To na pewno ciekawa alternatywa dla zwykłych treningów. Może to być klasyczne pływanie na basenie, bądź też specjalne zajęcia z trenerami jak na przykład aqua aerobik czy aqua pilates. Co daje ćwiczenie w wodzie?
- To pewnego rodzaju sposób rehabilitacji – nie obciąża kręgosłupa ani stawów, co nie pozostaje bez znaczenia zwłaszcza dla seniorów.
- Zmniejsza się ryzyko kontuzji.
- Ćwiczenia w wodzie dobrze wpływają na sprawność układu krążenia oraz układu oddechowego.
- Usprawnia motorykę ciała, pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów.
- Opór wody wymusza wzmożoną pracę na wielu grupach mięśni, co daje bardzo dobry efekt dla aktywności całego organizmu.
- Ćwiczenia w wodzie to również ciekawe uatrakcyjnienie treningów.