Aśka Borof. Powszednie misterium – wystawa w Muzeum Etnograficznym

Aśka Borof. Powszednie misterium – wystawa w Muzeum Etnograficznym

Aśka Borof. Powszednie misterium, czyli o tym jak postrzega społeczność artystka z dyplomem Akademii Sztuk Pięknych.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Czy artyści powinni szokować?

Reklama Reklama Amplifon

Ładnie i zgodnie z kanonem już było. Jeśli chcesz, by zwrócono uwagę na ważne kwestie, to musisz się wyróżnić. Musisz pokazać więcej. A widz w tej masie informacji, która nas zalewa dostrzeże coś, co jest warte zainteresowania. Czy artyści powinni skłaniać do refleksji? Oczywiście jeśli potrafią w sposób zwięzły przekazać to co nas otacza. Nie ma potrzeby wyśmiewania się, czy żartowania z zachowań, jak to czyniono lata temu, zwalczając kulturę wsi i gwary. Przetrwały autentyczne mazurki i kujawiaki, przetrwały piosenki i skrywane zabobony. Mało tego, są odkrywane przez miastowych na nowo i fascynują.

Reklama Reklama ATERIMA med

Życie w mieście

Inne jest życie w mieście. Wpływ sąsiadów i mnogość rozrywek prowadzą do zatracenia obyczajów i sposobów radzenia sobie z przeciwnościami losu. W mieście mamy apteki, lekarzy, szpitale, kina, teatry i biblioteki. Dostęp do zdobyczy cywilizacji, sporo wolnego czasu na rozwój osobisty powoduje, że zapominamy, jak sobie kiedyś ludzie radzili. Czy aby na pewno? A może zostały przeniesione do miasta makatki i jelenie na rykowisku. Mało tego może mają się tam całkiem dobrze, razem z kurkami i gąskami na trawniku?

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Na wsi

Życie wiejskie jest dostosowane do okoliczności przyrody. Wstaje się wcześnie i idzie spać razem z kurami. Inny rytm dnia i cały czas jest coś do zrobienia, czego nie można odłożyć na później. Aż nadchodzi jesień i zima i czasu wtedy więcej. Zaczyna się wspominanie i opowieści a na to nakładają się pradawne sposoby świętowania. Zaczynamy od święta kiedy wszystko zamiera 1 listopada, poprzez wróżby andrzejkowe, do przesilenia zimowego. W mieście powielamy zwyczaje przywiezione w czasie zaludniania miast. Ale czy je rozumiemy?

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Aśka Borof. Powszednie misterium

Borof. Powszednie misterium

w takich strojach występuje grupa Odłam Źdźbło, gdy śpiewa stare pieśni, fot.© Jerzy Dudzik

Na wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu zobaczycie życie codzienne ludzi z cudnego zakątka Gdańska, jakim są Górki Zachodnie. Zobaczycie, w co wierzą, jacy są, czym się zajmują, na co chorują. Bardzo to jest etnograficzne. A w tle usłyszycie pierwotny śpiew grupy Odłam Źdźbło, piękny w prostocie i jakże wymowny. Na tym przykładzie możecie się zmierzyć z pytaniem: Jacy jesteśmy i czy na pewno tacy, jak nas postrzegają artyści? Chcecie się z tym zmierzyć? Jeśli tak, to wybierzcie się do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu nie później niż do 18 sierpnia 2024. A może w czasie Dnia Muzeów 18 maja wstąpicie na wystawę?

Więcej informacji o wystawie i wydarzeniach towarzyszących znajdziecie na stronie Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a informacje praktyczne o godzinach otwarcie i cenach biletów tutaj link.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Za to w Ossolineum zobaczycie, czym fascynowali się książęta 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds