Seniorze, ci lekarze nie wystawią recepty „S” na bezpłatne leki 65+ [LISTA]
Program bezpłatne leki dla seniorów 65+ wszedł w życie 1 września 2023 roku. Osoby starsze, które ukończyły 65 lat są uprawnione do otrzymania recepty tzw. recepty S na darmowe leki, pod warunkiem, że medykamenty, które przyjmują znalazły się na liście bezpłatnych leków 65+.
Warto poznać zasady dotyczące uprawnień do wystawiania recepty z oznaczeniem „S” oraz wiedzieć, kto jest wyłączony z możliwości przepisania bezpłatnych leków seniorom. Lista specjalistów objętych tym ograniczeniem jest dość długa.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Lekarze bez uprawnień do wystawiania recepty „S”
Zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia oraz Izby Lekarskiej, recepty z oznaczeniem „S” nie mogą być wystawiane przez:
Lekarzy zatrudnionych w hospicjach i hospicjach domowych. Są to lekarze specjalizujący się w opiece paliatywnej i hospicyjnej. W ich przypadku recepty, choć wydawane, nie uprawniają do bezpłatnych leków.
Lekarzy realizujących świadczenia gwarantowane w zakresie „świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych” w ramach opieki długoterminowej. Tutaj także recepty wydawane przez tych lekarzy nie umożliwiają uzyskania leków bezpłatnie.
Lekarzy z centrów zdrowia psychicznego i szpitali psychiatrycznych. Ci specjaliści również nie są upoważnieni do wystawiania recept z oznaczeniem „S”.
Lekarzy z gabinetów prywatnych. Trzeba zaznaczyć, że nawet lekarze prowadzący praktykę prywatną nie mają uprawnień do wystawiania takich recept. W związku z tym do resortu zdrowia wpłynęła skarga Rzecznika Praw Obywatelskich.
Lekarze dentyści. Warto podkreślić, że lekarze dentyści, w przeciwieństwie do lekarzy ogólnych, nie mogą wystawiać recept na darmowe leki dla seniorów.
Zobacz również: Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]
Recepty wystawione przez wyżej wymienionych lekarzy dla pacjentów ubezpieczonych, czyli np. emerytów i rencistów, mogą być realizowane, ale ze zniżką wynikającą z wykazu leków refundowanych. Niemniej jednak nie pozwalają one na bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego ani wyroby medyczne.
Przepisy regulujące zakres uprawnionych do wystawiania recept „S” koniecznych do otrzymania bezpłatnych leków dla osób powyżej 65. roku życia muszą zostać doprecyzowane. Jest to istotne, aby zagwarantować dostęp do darmowych medykamentów osobom, które spełniają kryterium wieku, czyli przekroczyły 65 r.ż.
Źródło: https://izba-lekarska.org.pl
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Bezpłatne leki 65+. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [LISTA, WYSZUKIWARKA]
- Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów] - 18 listopada, 2024
- BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM] - 15 listopada, 2024
- Zostań podcasterem! Warsztaty tworzenia podcastów dla seniorów - 14 listopada, 2024