
Notariusze dla seniorów: bezpłatne wykłady, które pomagają w podejmowaniu decyzji majątkowych
Krajowa Rada Notarialna wraz z 11 lokalnymi izbami notarialnymi w 2025 roku kontynuuje akcję bezpłatnych wykładów dla seniorów. Notariusze już od 10 lat pomagają słuchaczom Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów i Kół Seniora lepiej rozumieć kwestie prawne i unikać niekorzystnych decyzji.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Spis Treści
Akcja „Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku”: edukacja prawna
Pomysł na akcję wyewoluował z akcji „Dnia Otwartego Notariatu”, organizowanego od 2010 roku, który miał na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawa i czynności notarialnych. Seniorzy stanowili największą grupę uczestników, co pokazało potrzebę dedykowanej edukacji prawnej dla osób starszych. Tak narodziła się akcja „Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku”.
Zobacz również: Spadki i darowizny: Nowe zasady, nowe korzyści! Rozliczaj podatek jak ekspert [5 przykładów]
O czym można porozmawiać z notariuszem na wykładzie?
Największym zainteresowaniem seniorów cieszą się tematy związane z dziedziczeniem i bezpiecznym przekazywaniem majątku. Notariusze omawiają także inne czynności notarialne oraz konsekwencje prawne podejmowanych decyzji. Tematy wykładów mogą obejmować:
- Dziedziczenie, czyli o czym spadkodawca i spadkobierca wiedzieć powinni.
- Sztuka sporządzania testamentów.
- Jak bezpiecznie przekazać majątek?
- Jakie sprawy załatwisz w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu?
- Pełnomocnictwo – korzyści i ryzyka.
Można wybrać jeden z tych tematów lub poruszyć wszystkie proponowane przez organizatorów.
Zobacz również: Kłopotliwy spadek: odrzucenie spadku przez zadłużone dzieci [Konsekwencje odrzucenia spadku z pokrzywdzeniem wierzycieli]
Jak zaprosić notariusza na wykład?
Notariusze chętnie przyjeżdżają tam, gdzie są potrzebni. Wykłady odbywają się przez cały rok, w całej Polsce, w różnych miejscach. Aby zaprosić notariusza, wystarczy wysłać maila na adres komunikacja@krn.org.pl, podając proponowany termin (datę, godzinę), lokalizację, dane kontaktowe i temat wykładu. Warto zaplanować spotkanie z wyprzedzeniem i już zarezerwować termin na kolejny semestr 2025/2026.
Co roku organizowanych jest ponad 100 wykładów w całej Polsce, zarówno na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, jak i w domach i klubach seniora.
Zobacz również: Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik
Gdzie jeszcze można porozmawiać z notariuszem?
Dobrym momentem, by uzyskać poradę poza kancelarią, jest także „Dzień Otwarty Notariatu”, który odbywa się co roku w listopadzie.
Notariusze, w odróżnieniu od adwokatów czy radców prawnych, nie pobierają opłat za porady prawne. Podczas dokonywania czynności notarialnej w kancelarii, udzielają bezpłatnych informacji prawnych. Mają obowiązek dbać o interesy obu stron. Notariusz poinformuje nas także o umowach i czynnościach notarialnych odpowiednich do realizacji zakładanych przez nas celów.
Zobacz również: Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów]
Edukacja prawna seniorów
Akcja „Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku” cieszy się dużym zainteresowaniem, co widać nie tylko w statystykach, ale także w serdecznych wiadomościach od organizacji senioralnych oraz corocznych zaproszeniach na wykłady, które odnotowuje Krajowa Rada Notarialna. To pokazuje, jak ważna i potrzebna jest ta inicjatywa.
Podobał Ci się ten artykuł? Prenumeruj Gazetę Senior i bądź na bieżąco z ważnymi tematami! Zajrzyj do sklepu „Gazety Senior” TUTAJ
Jeżeli interesują Cię ważne dla seniorów zagadnienia, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera