Bubliczki, gorące bubliczki. Pamiętacie piosenkę?

Bubliczki, gorące bubliczki. Pamiętacie piosenkę?

Piosenka Bubliczki przekroczyła granice i była przebojem w latach międzywojennych na całym świecie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Bubliczki z Odessy

Reklama Reklama Amplifon

Podobno, tak twierdzą mieszkańcy Odessy, piosenka tam właśnie powstała. Po krwawym początku dyktatury proletariatu, tak gdzieś w połowie lat dwudziestych dwudziestego wieku władza pozwalała na małą aktywność gospodarczą. Na Bulwarze Francuskim, a może przy schodach bliżej portu, rozstawiła swój kram z bublikami rozrywkowa dziewczyna. Poeta Andrzej Włast, który przetłumaczył piosenkę z rosyjskiego, nie miał wątpliwości, że sprzedawczyni bublików była znana z ulic miasta. Mało tego, była to rozrywkowa dziewczyna, co to jak zarobi, to wyprawi bal i będą tany od ściany do ściany. Wsłuchajcie się w słowa piosenki. Prawda, że kabaretowa. W tamtych latach radio było zupełnie nowym wynalazkiem. By posłuchać piosenek, chodziło się do kabaretu w dużych miastach. W warszawskich kabaretach Bubliczki śpiewała Zula Pogorzelska a za nią cała zbuntowana młodzież.

Reklama Reklama MultiSport

Obwarzanki z Krakowa

bubliczki

precle, fot © Jerzy Dudzik

W Krakowie już po wojnie Bubliczki śpiewała Beata Rybotycka  tutaj posłuchacie piosenki. W Krakowie inna kultura to i sposób wyrabiania bułek z dziurą w środku inny. Krakowskie obwarzane bułki, bardziej zbliżone do tych z Istambułu. Nic dziwnego skoro po krakowskim rynku hasa sobie od czasu do czasu Lajkonik. Różnica pomiędzy tymi krakowskimi a tureckimi polega na rodzaju posypki. W Krakowie preferują mak, w Istambule zdecydowanie wolą sezam.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Bubliki z Wilna

Za to w Wilnie bubliki możecie kupić na jarmarku Kaziuka. Nic dziwnego, przecież po całym zaborze rosyjskim te wygodne na zaspokojenie pierwszego głodu bułki kupowało się na jarmarkach.

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Cebulaki z Lublina

Natomiast ci, co z Lublina to zamiast bublików preferowali bajgle i cebulaki. Cebulaki nawet chyba lepsze od bublików. Za to w Nowym Jorku wszyscy co tam byli wiedzą, że najlepsze bajgle tylko na Brooklynie.

Do Wrocławia ściągnęli ludzie z różnych stron Rzeczpospolitej. Dlatego tu znajdziecie i precle i obwarzanki i bubliki. Trzeba tylko poszukać po piekarniach rzemieślniczych i na jarmarkach.

Jest jakaś magia w tych piekarniczych bułkach z dziurą w środku.

Atrakcje turystyczne. Siła napędowa turystyki

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds