Centrum Seniora online? Jak to robią we Wrocławiu
Wrocławskie Centrum Seniora zaprasza do wirtualnych spotkań z psychologiem, śmiechoterapeutą, dietetykiem, instruktorem karate. Seniorzy mają także możliwość wspólnego zatańczenia razem z instruktorką zajęć tanecznych, stworzenia drzewa genealogicznego własnej rodziny, galerii zabawek z dawnych lat oraz wzięcia udziału w ćwiczeniach dla ciała i umysłu. WCS zachęca także do dzielenia się swoją twórczością!
Wrocławskie Centrum Seniora cały czas jest w stałym kontakcie z seniorami pod Telefonami Seniora nr 888 999 335 przez 7 dni w tygodniu w godz. 12-18 oraz pod nr 71 344 44 44 od poniedziałku do piątku w godz. 9-15, pod którymi mogą Państwo uzyskać informacje i pomoc. Dodatkowo w ramach akcji Nie Bądź Sam, mającej na celu przeciwdziałanie osamotnieniu osób starszych, czynny jest nr telefonu 888 999 372 od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18.
Wśród tematów rozmów dominują: porady dietetyczne, gimnastyka w domu, rodzaje aktywności domowych, informacje o maseczkach, rękawiczkach, dostawach żywności, a także o wpływie koronawirusa na konkretne choroby przewlekłe itp. Seniorzy są bardzo wdzięczni za troskę i wsparcie otrzymywane od całego zespołu Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.– Jak się okazuje i co bardzo cieszy, bardzo wielu seniorów jest też w stałym kontakcie z rodziną i sąsiadami – mówi Robert Pawliszko, zastępca dyrektora WCRS. Wszystkie ważne informacje dla seniorów zostały zgromadzone w jednym miejscu na tzw. elektronicznej tablicy informacyjnej TUTAJ
Spis Treści
Zapisy na zajęcia online
Trwają zapisy do udziału w cyklicznych spotkaniach WCS online. W programie: Psychologiczny poradnik antywirusowy – spotkania z psychologiem, Artystyczny Pokój Jerzego Skoczylasa – spotkanie z satyrykiem, Śmiechoterapia dla seniorów – zajęcia z humorologiem, Zdrowie od kuchni – spotkanie z dietetykiem klinicznym, Szczęśliwi w Tańcu – spotkania z instruktorem tańca, Zdrowy kręgosłup i elementy karate – zajęcia z instruktorem karate. Wszystkich chętnych do uczestniczenia w spotkaniach na żywo przez Internet prosimy o zapisywanie się pod adresem mailowym: karta.seniora@wcrs.wroclaw.pl, a na zajęcia Zdrowy kręgosłup i elementy karate zapisy pod adresem: biuro@senior21.pl.
Zainteresowanym osobom zostanie wysłany link, w który należy kliknąć, żeby przenieść się na stronę Akademia Korbank, wpisać swoje imię, kliknąć w „używam mikrofonu” i potwierdzić wszystkie zgody (na używanie mikrofonu). Osoby, które będą potrzebować pomocy przy wejściu na stronę, zapraszane są godzinę przed każdym spotkaniem. Pomożemy w poradzeniu sobie z wejściem na spotkanie. Szczegółowy plan zajęć online
dostępny TUTAJ
Serdecznie dziękujemy firmie Korbank za bezpłatne udostępnienie platformy internetowej dzięki której, w tych trudnych czasach, seniorzy mogą spotykać się online, porozmawiać, zobaczyć się i uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez specjalistów.
Dla ciała i ducha
Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+ zorganizowało akcję Łapię dzień. Codziennie o godz. 8.30 można poćwiczyć przez ok. 10 minut na Facebooku. Polecamy także zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych w nowej formie, które przygotował fizjoterapeuta Zbigniew Cichoński i które można wykonywać samodzielnie w domu.
Informujemy seniorów o regularnych ćwiczeniach w ramach projektu Aktywny Senior w domu, więcej o akcji TUTAJ
Tylko pół godziny dla umysłu!
Czy wiesz, że mózg, aby odpowiednio funkcjonował, również potrzebuje wyzwań? Zobacz zadania, których celem jest ćwiczenie pamięci i innych funkcji poznawczych mózgu. Cykl ćwiczeń, autorstwa psychologa Piotra Łąckiego, umieszczony na stronie www.psychologdlaseniora.pl, służy poprawie sprawności umysłowej.
7 kroków do zdrowia
Na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne w dużej mierze mają wpływ m.in.: oddech, ruch, pożywienie, uśmiech, odpoczynek, przebaczenie, miłość. Obecna sytuacja może wywoływać w nas lęk i niepokój. Pod linkiem TUTAJ znajdziemy informacje m.in. jak oddech wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie oraz jak ważna jest aktywność fizyczna. Umiarkowany wysiłek fizyczny działa dobroczynnie na psychikę człowieka: podnosi poziom endorfin i serotoniny, czyli hormonów szczęścia, obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu i poziom lęku. Sprawność ciała i umysłu online to kontynuacja zajęć prowadzonych przez Zofię Zelman z Dolnośląskiego Obywatelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Zabawy dziadków z wnukami
Zachęcamy do udziału w projekcie międzypokoleniowym Laboratorium Zabawek.
W Akademii Talentów i Uzdolnień znajdą Państwo propozycję na międzypokoleniową zabawę oraz zdjęcia zabawek z czasów PRL: www.wke.wroclaw.pl/laboratorium-zabawek
Na bieżąco będą dodawane nowe galerie z zabawkami z przeszłości. A w warunkach laboratoryjnych, czyli w domu, proponujemy cykl poszukiwań/analiz. Będziemy w nim znajdować nie tylko przedmioty do zabawy, ale również historie rodzinne, które dzięki zabawkom z dzieciństwa przypominają się nam.
– Zapraszam do nadsyłania wspomnień, a najciekawsze opublikujemy. Może nadeślecie też zdjęcia, które ośmielą do rozmów kolejne osoby. Razem zajmiemy się poszukiwaniem sposobów na dobrą komunikację na ten czas – zachęca Jolanta Podsiadło z WCS i czeka na odzew pod adresem: jolanta.podsiadlo@wcrs.wroclaw.pl
Więcej informacji na www.seniorzy.wroclaw.pl/domowe-laboratorium
Stwórz historię swojej rodziny
Wrocławskie Centrum Seniora aktywizuje i zachęca seniorów do stworzenia Rodzinnego Drzewa Genealogicznego, efektem będzie wystawa prac. W warunkach kwarantanny jest okazja do kontaktów międzypokoleniowych: dzieci, wnuki mogą zainspirować dziadków do próby poznania Internetu, a dziadkowie mają okazję na przekazywanie młodym potomnym swojej wiedzy rodzinnej, życiowej. W takim aspekcie kwarantanna może się okazać dobrodziejstwem dla więzi rodzinnej, a do młodego pokolenia trafia niesamowita możliwość uczestniczenia w tworzeniu spuścizny po swoich przodkach. Czekamy na zdjęcia powstałych Drzew Rodzinnych!
Podziel się swoją twórczością!
Centrum Seniora zachęca także do dzielenia się swoją twórczością. Wiersze, opowiadania można przesyłać na adres e-mail: marta.lomnicka@wcrs.wroclaw.pl z tytułem „Moje myśli”. Najciekawsze prace zostaną opublikowane na stronie WCS i na FB. A już teraz na: www.seniorzy.wroclaw.pl/moje-mysli zachęcamy do lektury wierszy Izabeli Król. Izabela Król – jest poetką, która miała szczęście trafić do grupy aktywnych seniorek nazywających siebie „Paniami Niespodziankami”. We Wrocławskim Centrum Seniora, w czasie swojej trzeciej młodości, może nareszcie rozwijać potencjał drzemiący w niej od zawsze. Zamiłowanie do tworzenia zabawnych rymowanek to największe hobby autorki. Przebywanie z ludźmi, w atmosferze rozbawienia, zawsze bardzo sobie ceniła i wciąż ceni. Potrafi się śmiać z siebie i chętnie pisze „na poczekaniu” tekściki dla osób, którymi się otacza. Twierdzi, że poczucie humoru, wigor i niesłabnącą aktywność, które nie znają ani granic, ani wieku, odziedziczyła w genach.
Dobra myśl na każdy dzień
Na każdy dzień tygodnia Wrocławskie Centrum Seniora dzieli się na Facebooku dobrą myślą (cytatem, piosenką, wierszem, zdjęciem). Warto w ten sposób zacząć dzień!
fot. Adobe Stock
Sprawdź również wrocławską akcję Danie dla Seniora, o której piszemy tutaj!
Danie dla Seniora – wsparcie dla potrzebujących seniorów i wrocławskiej gastronomii
Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera
- Wrocławskie Dni Gerontologii: dla seniorów, opiekunów i wszystkich zainteresowanych [15-16 listopada] - 7 listopada, 2024
- I Forum Polityki Senioralnej: jak wspierać seniorów? [RELACJA] - 6 listopada, 2024
- „Gazeta Senior” listopad 2024 [11/2024] Sprawdź, co w numerze! - 30 października, 2024